Zapomnij o stresie i wyjedź w Bieszczady! Jak zorganizować weekendowy wypad?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Nie każdy może sobie pozwolić na cały tydzień wypoczynku, ale weekendowy wypad też może być dla nas bardzo relaksujący. Nawet krótkie oderwanie się od codziennych obowiązków sprawia, że jesteśmy mniej zestresowani. Dzięki takiemu spokojnemu weekendowi nabierzemy więcej sił. Może więc warto rzucić wszystko i wyjechać w Bieszczady? Na razie tylko na weekend.

Wyprawa w Bieszczady na weekend – gdzie się wybrać?

Bieszczady są miejscem pełnym zaskakujących tras, które warto odwiedzić choć raz w życiu. Na pewno zachwyci nas dzikość natury oraz bardzo zróżnicowane szlaki turystyczne. Choć weekend to jedynie dwa dni, to warto wybrać się do tej niezwykłej krainy, pełnej wzgórz i lasów. Obowiązkowymi przystankami w Bieszczadach są Wetlina – skąd rozciąga się piękny widok na góry – oraz Ustrzyki Górne. Stamtąd łatwo dostaniemy się w najbardziej urokliwe góry, a ze szczytów będziemy mogli w pełni docenić dzikość oraz urok Bieszczad. Ustrzyki Dolne oraz Ustrzyki Górne są jednak bardzo często odwiedzanymi przez turystów miejscami. Zwłaszcza latem możemy mieć ogromny problem, by znaleźć w miarę tani nocleg. Dla szukających spokoju idealnym miejscem będzie Dolina Sanu u podnóża Otrytu.

Dolina Górnego Sanu jest miejscem niedocenianym przez wielu turystów, którzy Bieszczady kojarzą głównie z Ustrzyk Dolnych. Dolina jest bardzo odludnym terenem, położonym na południowo-wschodnich krańcach Polski. Kierując się w stronę Mucznego można dotrzeć do pięknej ścieżki w Dolinie Górnego Sanu. Z Mucznego mamy tylko 5 km do Tarnawy Niżnej, gdzie na pewno znajdziemy nocleg i sklep. Aby dostać się na teren Bieszczadzkiego Parku Narodowego, należy kupić bilet w Bukowcu, bądź w Tarnawie Niżnej. Dobrą wieścią dla zmotoryzowanych będzie to, że w Bukowcu znajduje się płatny parking, na którym pozostawimy swoje auto lub motocykl. Przy parkingu można również znaleźć miejsce na ognisko, które z pewnością zachęci nas, by zostać w tym pięknym miejscu nieco dłużej i odpocząć.

https://www.instagram.com/p/CEeb1NFFiGM/

Zachwycająca Solina

Dla osób, które pierwszy raz odwiedzą Bieszczady dobrym pomysłem będzie wybranie się również na brzeg Jeziora Solińskiego. Widok na tamę w Solinie na pewno zachwyci. Wielu turystów wybiera jako miejsce noclegowe Solinę, która oferuje liczne trasy spacerowe, a także możliwość przejścia po słynnej tamie. Jest również miejscem, z którego na pewno przywieziemy mnóstwo ciekawych pamiątek. Dla osób, które pragną uniknąć tłumów, lepszym rozwiązaniem będzie poszukanie noclegu w niedaleko położonym Polańczyku. Stamtąd również możemy podziwiać Jezioro Solińskie, a znajdziemy tam znacznie więcej możliwości noclegu. 

Bieszczady to również zastygłe w czasie cerkwie, takie jak ta w Smolniku nad Sanem. Ważnym punktem wycieczki powinien być także kirkut w Lutowiskach.

Charakterystycznym elementem bieszczadzkiego krajobrazu są również działające od lat wypalarnie węgla drzewnego. Ze względu na ogromne zainteresowanie turystów w Mucznem powstało Plenerowe Muzeum Wypału Węgla Drzewnego. Dzięki takim obiektom można na własne oczy zobaczyć proces wypalania węgla drzewnego. Niestety zmiana technologii pozyskiwania opału sprawia, że w Bieszczadach pozostaje coraz mniej tego typu miejsc. Muzeum, takie jak to w Mucznem, pozwala na zachowanie wielowiekowej historii.

Bieszczady – najlepsza agroturystyka

W Bieszczadach można znaleźć miejsca noclegowe połączone z agroturystyką. Takie kwatery są idealne na wypoczynek i poznanie dzikiej przyrody z dala od miejskiego gwaru. To również niedroga alternatywa dla hoteli oraz prywatnych mieszkań. Warto rozejrzeć się również za w pełni wyposażonymi domkami w okolicy Doliny Sanu. Posiadają kuchnie, dzięki czemu będziemy niezależni, jeśli chodzi o przygotowywanie posiłków. To ogromne ułatwienie dla osób, które nie są zmotoryzowane. Pamiętajmy, że miejscowości w Bieszczadach są położone w dość dużej odległości od siebie, więc codzienne szukanie baru czy restauracji będzie nieco utrudnione. Agroturystyka z wyżywieniem lub domki wyposażone w kuchnie pozwolą nam nie martwić się kwestią wyżywienia.

Bieszczady są wspaniałym miejscem na odpoczynek od miejskiego gwaru. Można znaleźć w nich takie atrakcje jak wielowiekowe cerkwie, ale również piękne trasy widokowe. To idealne miejsce do wypoczynku, również na weekend.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*