Artykuł sponsorowany
Astronomia miłośnicza może wydawać się skomplikowana dla osób początkujących, jednak zdecydowanie warto jej spróbować. Obserwacja nocnego nieba może być dobrym urozmaiceniem spaceru, randki czy ciekawą formą aktywności dla całej rodziny. Przeczytaj, jak wykonać plan obserwacji nieba, jakie akcesoria zabrać ze sobą i czym kierować się podczas wyboru pierwszego teleskopu.
Pierwszym krokiem jest wybór obiektu, który chcemy oglądać, sporządzenie planu obserwacji i dobranie do tego odpowiedniej lokalizacji z dala od sztucznych świateł – najlepiej poza miastem. Przed rozpoczęciem obserwacji nieba przyzwyczaj oczy do ciemności. Adaptacja wzroku pozwoli Ci na dostrzeżenie większej ilości szczegółów. W czasie obserwacji nie korzystaj z telefonu, omijaj źródła światła i korzystaj tylko z latarki świecącej czerwonym światłem, które nie zepsuje Twojego przyzwyczajenia do ciemności. Adaptacja wzroku może trwać nawet do godziny, ale po kwadransie zauważysz pewnie pierwsze efekty.
Najwygodniejszym ułożeniem do obserwacji nocnego nieba gołym okiem jest pozycja leżąca. Najlepiej sprawdzi się do tego leżak albo koc. Należy pamiętać o tym, że noce są chłodne, dlatego trzeba ubrać się stosownie do pory roku. Nawet latem potrafi zrobić się zimno, więc warto zabrać ze sobą ciepły koc, a nawet śpiwór. Jeśli planujesz dłuższe obserwacje nieba, zabierz ze sobą przekąski i termos z gorącą herbatą.
Korzystanie z atlasów nieba może być skomplikowane dla początkujących obserwatorów gwiazd. Dobrą alternatywą jest program do symulacji np. darmowy Stellarium, który tworzy obraz nieba dla dowolnej lokalizacji, daty oraz godziny. Program pozwala m.in. sprawdzić, w którą stronę należy patrzeć, aby dojrzeć wybrane gwiazdozbiory. Istnieje także szeroki wybór aplikacji na telefon, które po nakierowaniu na niebo pozwalają zidentyfikować obiekty aktualnie znajdujące się w zasięgu wzroku.
Oprócz standardowych obserwacji gwiazdozbiorów możesz zaplanować oglądanie różnych zjawisk astronomicznych, np. możesz sprawdzić, kiedy są maksima rojów meteorów lub czy w najbliższym czasie będzie widoczna na niebie jakaś kometa. Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że obserwator z Ziemi jest w stanie dojrzeć na niebie wiele sztucznych satelitów. Najprościej odróżnić je od samolotów tym, że jest to światło stałe, niemigające. Największe wrażenie robią przeloty Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Godziny tych przelotów można sprawdzić w Internecie. Wiedza o podstawach astronomii pozwoli Ci na bardziej satysfakcjonującą obserwację nieba.
Jednym z najlepszych instrumentów optycznych do obserwacji nieba są teleskopy astronomiczne. Najważniejszym elementem teleskopu jest jego układ optyczny. Kupując pierwszy teleskop, warto wybrać model dla początkujących obserwatorów. Przy pomocy tego instrumentu możesz na dużym zbliżeniu obserwować planety Układu Słonecznego, które gołym okiem są widoczne tylko w postaci jasnych punktów. Dzięki dobremu teleskopowi dostrzeżesz m.in. pierścienie Saturna, księżyce Jowisza czy kratery na naturalnym satelicie Ziemi. Dla dzieci dobrze sprawdzą się małe i lekkie teleskopy soczewkowe, które będą wytrzymałe i bezpieczne w użyciu, a jednocześnie przystępne cenowo. Przygotowując się do obserwacji nocnego nieba, pamiętaj o tym, że wychłodzony do temperatury otoczenia teleskop pozwala na uzyskanie ostrzejszego obrazu.
Zdjęcie główne: Dương Nhân/pexels.com