Jaką deskorolkę wybrać? Podpowiadamy!

Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Jeszcze nie tak dawno temu deskorolki były używane głównie do wykonywania imponujących sztuczek lub były tylko modnym dodatkiem do sesji fotograficznej. Obecnie coraz częściej można jednak spotkać osoby wybierające je jako wygodny środek transportu po mieście. Jaką deskorolkę wybrać? Czytaj dalej, aby się tego dowiedzieć.

Wraz z nadejściem ciepłych dni można przejść na poruszanie się własnym i darmowym środkiem transportu. Jednak rower nie dla każdego będzie odpowiednią opcją. Jeśli chcesz dołączyć do szeregów deskorolkarzy, to czas na zakup odpowiedniego sprzętu.

Na pierwszy rzut oka wszystkie deskorolki są takie same. W rzeczywistości jednak tak nie jest. Zastanówmy się więc, jak wybrać deskorolkę.

Rodzaje deskorolek

Najprościej mówiąc, deskorolka to drewniana platforma na czterech kółkach. Można wyróżnić kilka rodzajów:

 • deskorolka klasyczna – standardowy model, na którym każdy może jeździć niezależnie od stopnia zaawansowania. Jest bardzo zwrotna i może być wykorzystywana zarówno do jazdy miejskiej, jak i w skateparkach;
 • longboard – jest dłuższa od standardowych modeli deskorolek (zazwyczaj ma ok. 100 cm). Ma też duże i miękkie kółka. Na takiej desce nierówności drogi nie są odczuwalne, łatwo można rozwinąć dużą prędkość i nie wymaga ciągłego odpychania. Longboard jest za to dość ciężki;
 • waveboard – składa się z dwóch płytek połączonych sprężyną skrętną. W przeciwieństwie do klasycznej deskorolki waveboard ma dwa kółka (modele czterokołowe są bardzo rzadkie). Ten typ wyróżnia się dużą zwrotnością i jest w stanie rozwinąć wystarczająco dużą prędkość, aby nie musieć się często odpychać. Na tej rolce nie da się podskakiwać, ale nadaje się do trików na płaskiej powierzchni;
 • fishboard (fiszka) to rodzaj deskorolki, który wyróżnia się niewielkimi rozmiarami. Fiszka wykonana jest z bardzo wytrzymałego i lekkiego tworzywa, ma zawieszenie z aluminium, a kółka z poliuretanu (rdzeń plastikowy lub aluminiowy). Ten model jest odpowiedni zarówno dla młodzieży, jak i dla dorosłych. Fiszkasłuży do szybkiej jazdy i wykonywania różnych trików.
Fot. Cottonbro/Pexels

Parametry wpływające na wybór deskorolki

Większość początkujących wybiera swoje pierwsze deskorolki wyłącznie na podstawie marki i wyglądu. To nie jest właściwe podejście. Jeśli kupisz deskę, która nie będzie Ci odpowiadać, jazda na niej będzie męcząca i niewygodna.

Istnieje kilka głównych czynników, które wpłyną na wybór deskorolki. Ułożymy je w kolejności od najważniejszego do najmniej ważnego:

 • styl jazdy;
 • rozmiar buta użytkownika;
 • wiek i wzrost użytkownika;
 • kształt deski;
 • cena.

Długość i kształt deski

Długość deski zawsze zależy od jej szerokości: im szersza deska, tym jest dłuższa. Ale ta proporcja też zmienia się w zależności od marki. Kupując deskorolkę po raz pierwszy, po prostu wypróbuj kilka modeli i sprawdź, które rozwiązanie będzie dla Ciebie wygodne.

Jeśli chodzi o kształt, każdy producent ma inną filozofię. Jeden robi trochę większy obszar z przodu, inny z kolei bardziej kwadratowy i tak dalej. Istnieje wiele kształtów deskorolek i tak, jak w przypadku długości, tak i w przypadku kształtu tylko po osobistym sprawdzeniu poszczególnych modeli będziesz w stanie stwierdzić, który Ci pasuje. Rada dla początkującego: postaw na klasykę i symetryczny przód i tył. Łatwiej będzie Ci zrozumieć, jakiej formy będziesz potrzebować w przyszłości.

Marka

Ten parametr wpływa zarówno na jakość deskorolki, jak i na jej koszt. Na początek warto zacząć od tego, jakim budżetem dysponujesz. Dla nowicjusza każda markowa deskorolka będzie bardzo dobra. Najważniejsze, żeby nie kupować komponentów od niezweryfikowanych sprzedawców. Taki sprzęt może nie nadawać się do normalnej jazdy. 

Obecnie znaleźć można deskorolki, które są wyposażone w różne ulepszenia, takie jak:

 • lekką konstrukcję dzięki zastosowaniu lżejszej okleiny;
 • specjalną warstwę tworzywa sztucznego na przedniej stronie deski, na której znajduje się nadruk;
 • specjalne wkładki w miejscu mocowania śruby, które pozwalają pozbyć się mikropęknięć.

Nie zwracaj uwagi na te parametry, jeśli kupujesz deskorolkę po raz pierwszy. Zazwyczaj podnoszą cenę produktu, a ich skuteczność nie ma jasnego uzasadnienia, gdyż większość profesjonalnych skaterów wciąż wybiera zwykłe deskorolki drewniane.

Podsumowując: możemy powiedzieć, że przy wybieraniu pierwszej deskorolki należy kierować się średnimi parametrami i dostosować swoje potrzeby do aktualnych możliwości finansowych. Kiedy wypróbujesz wiele różnych deskorolek, dojdziesz do bardziej świadomego wyboru. Ale musisz zacząć od czegoś pośredniego, aby zrozumieć, w którym kierunku podążać w przyszłości.

Fot. Allan Mas/Pexels

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*