Jak urządzić małe mieszkanie? Oto najlepsze pomysły

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Mieszkasz w małym mieszkaniu? Zastanawiasz się, jak optycznie go powiększyć? Mamy dla Ciebie kilka propozycji. Zapewnij sobie miejsce do życia, pracy i zabawy. Nie rezygnuj z komfortu i stylu tylko dlatego, że dysponujesz niewielką przestrzenią. Sprawdź, o czym warto pamiętać, urządzając wnętrze. 

Pomaluj wszystkie ściany na jasny kolor

Zastanawiasz się, jak pomalować małe wnętrze? Wybierz jasny kolor, najlepiej biały. Dobrze sprawdzi się też jasnoniebieski, zielony lub kremowy. Dzięki temu optycznie powiększysz i rozjaśnisz pomieszczenie. Zrezygnuj z kontrastujących odcieni.

Lubisz nieszablonowe rozwiązania? W takim razie pomaluj paski na jednej ze ścian. Sprawdzą się tutaj doskonale zarówno pionowe, jak i poziome linie. Pionowe pasy wizualnie poszerzą ścianę, a poziome ją wydłużą. Zastanów się, jakie rozwiązanie bardziej Ci się podoba. 

Dodaj sztuczne światło

Oczywiście, naturalne światło odgrywa kluczową rolę. Powinieneś jednak uwzględnić też sztuczne oświetlenie, które wizualnie powiększy przestrzeń. Nie polegaj wyłącznie na lampie sufitowej. W przeciwnym razie kąty nadal będą wyglądać na ciemne. Pomyśl o wbudowaniu reflektorów w suficie. Nie tylko oświetlą wnętrze, ale też optycznie go podwyższą. W ten sposób upieczesz dwie pieczenie na jednym ogniu!

Zamień klasyczne meble na wielofunkcyjne elementy do zabudowy

Chociaż wymiana mebli jest kosztowna i czasochłonna, przynosi korzyści. Oczywiście, nie musisz wybierać każdego elementu pod zabudowę. Możesz jednak zamienić klasyczną sofę na model z ukrytym schowkiem. Szukasz stołu do kuchni lub jadalni? W takim razie zdecyduj się na rozkładany mebel. Sprawdzi się nie tylko na co dzień, lecz także na wyjątkowe okazje.

Zawieś kilka półek

Odpowiednio zamontowane półki nie tylko zapewnią dodatkowe miejsce do przechowywania, lecz także optycznie powiększą wnętrze. Spróbuj połączyć wersje zamknięte z otwartymi, ponieważ trzymanie się jednego formatu sprawi, że pokój będzie wyglądał na zagracony (otwarte półeczki) lub zajmie zbyt wiele miejsca (zamknięte półeczki).  

Akcentuj pion

W aranżacji wnętrz chodzi o oszukanie oka. Dodaj elementy, które podkreślą pionową przestrzeń. Jeśli chcesz optycznie powiększyć łazienkę, powieś zasłonki prysznicowe. Jeżeli mówimy o sypialni lub salonie, wypróbuj pionowe panele drewniane. Myśl w pionie, a nie tylko w poziomie. Wykorzystaj dostępną przestrzeń aż do sufitu. Zbyt często skupiamy uwagę tylko na poziomej powierzchni. Spójrz w górę! Zobacz, ile możliwości oferują ściany i sufit. Zainwestuj w półki od podłogi do sufitu, zamontuj szafki na ścianach. Pomyśl o zawieszeniu w kuchni haczyków pod sufitem. Trzymaj na nich garnki, patelnie i sztućce, aby zmaksymalizować miejsce do przechowywania. 

Poszukaj opływowych mebli

Postaraj się dopasować meble do konkretnych pomieszczeń. Po pierwsze, unikaj dużych i nieporęcznych elementów wyposażenia. Zrezygnuj z niepraktycznych kształtów i ciemnych kolorów. Pamiętaj, że ciemne meble pochłaniają światło, zamiast je odbijać. Wybierz proste linie, jasne drewno i opływowe kształty, by nie zagracać przestrzeni. 

Jak sprytnie podzielić przestrzeń?

Jeśli chcesz, by małe mieszkanie wydawało się większe, usuń ścianki działowe. W miarę możliwości wybierz układ pomieszczenia na otwartym planie. Poza tym wszędzie tam, gdzie potrzebne są ścianki działowe, pomyśl o rolowanych zasłonach materiałowych lub harmonijkowych drzwiach, które w każdej chwili możesz zasunąć. W ten sposób zapewnisz sobie prywatność, gdy tylko będziesz tego potrzebować. Przez resztę czasu zostaw je otwarte, by przestrzeń wyglądała na większą. 

Lustra i oświetlenie

Świetnym sposobem na stworzenie iluzji większej przestrzeni jest strategiczne rozmieszczenie luster i sztucznego oświetlenia. Warto przypomnieć, że lustro odbija światło, tworząc wrażenie przestronnego wnętrza. Jeśli chodzi o oświetlenie, zastanów się, co zrobić, by do pomieszczenia wpadało więcej promieni słonecznych. Jeżeli tylko możesz, zrezygnuj z zasłon. Nie wyobrażasz sobie pokoju bez nich? W takim razie poszukaj jasnych, cienkich zasłonek, by nie blokowały dopływu słońca. 

Fot. Rachel Claire/Pexels

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*