Artykuł sponsorowany
Już od prawie dwóch lat żyjemy w pandemii. Wydawałoby się, że nawyki, takie jak mycie i dezynfekcja rąk, noszenie maseczki czy zachowywanie dystansu weszły już wszystkim w krew, jednak niestety nie dla każdego jest to oczywistość. Poza tym, nie zawsze i nie wszędzie można zachowywać dystans społeczny – zatłoczony tramwaj, biuro czy aula na wykładzie skutecznie uniemożliwiają odsunięcie się od siebie na dwa metry. Coraz mniej szkół, pracodawców i uczelni robi sobie cokolwiek z zaleceń WHO, mówią o “powrocie do normalności”, podczas gdy dzienna liczba zachorowań znowu z dnia na dzień rośnie. W takiej sytuacji musisz zabezpieczyć się przed chorobą na własną rękę. Zobacz, jak skutecznie to zrobić.
Niektórzy nadal niestety kierują się słowami byłego ministra zdrowia, który w kwietniu 2020 roku zarządził, że rolę maseczki może pełnić wszystko. O ile śmiesznie było oglądać zdjęcia, pokazujące kreatywność ludzi w tym temacie, wiadomo już, że szalik, koszulka, przyłbica czy majtki, założone na twarz, nie są skuteczną formą ochrony siebie i innych. Maseczki ochronne nie są już tak drogim i luksusowym towarem, jak w drugim kwartale 2020 roku, kosztują dosłownie kilkanaście groszy. Noś więc wyłącznie kupioną ze sprawdzonego źródła maseczkę chirurgiczną lub FFP, posiadającą atest. To jedyny sposób na to, by zatrzymać rozprzestrzenianie się choroby COVID19 w miejscach publicznych. Poza tym, że masz dobrej jakości maseczkę, musisz jeszcze dobrze ją nosić. Zasłaniaj nie tylko usta, ale i też nos, nawet jeśli jest gorąco lub duszno i upewnij się, że maseczka przylega ściśle do twarzy, nie odstaje w żadnym miejscu.
Ręce są podstawowym “narzędziem” u każdego człowieka i służą do bardzo wielu różnych zadań, przez co są też jednymi z najbrudniejszych części ciała. Staraj się jak najmniej dotykać twarzy, by nie przenieść koronawirusa w pobliże błon śluzowych, przez które może przeniknąć do organizmu. Dodatkowo przed jedzeniem, zdjęciem maseczki czy nałożeniem maseczki, umyć, a jeśli nie masz takiej możliwości, chociaż zdezynfekować ręce. Dezynfekcja powinna obejmować też powierzchnie, z których korzystasz, czyli na przykład biurko przy którym pracujesz w biurze, stolik, przy którym chcesz zjeść obiad, kierownicę samochodu czy telefon. Czy wiesz, że na kierownicy samochodu czy na ekranie telefonu znajduje się kilkakrotnie więcej bakterii i wirusów niż na desce klozetowej w publicznej toalecie? Tak, to prawda. Jeśli więc brzydzi Cię wizja przyłożenia twarzy do deski klozetowej, dezynfekuj telefon regularnie. Środek do dezynfekcji z potwierdzoną skutecznością w unieszkodliwianiu wirusa SARS-CoV-2, kupisz na https://rcmedical.pl/.
Jeżeli masz bardzo wrażliwą skórę i ciągła dezynfekcja środkiem na bazie alkoholu wysusza Twoje dłonie i sprawia, że zaczyna boleć i pękać, wybierz inną formę ochrony. Rękawiczki ochronne wykonane z nitrylu lub lateksu tworzą skuteczną barierę ochronną, jeśli są stosowane prawidłowo. Dłonią w rękawiczce nie dotykaj twarzy ani przedmiotów, które chcesz, żeby pozostały czyste. Do tego musisz jeszcze pamiętać o prawidłowym zdejmowaniu ich z dłoni i natychmiastowym umyciu skóry pomimo stosowania rękawiczek. Oszczędzą Ci one jednak konieczności stałego dezynfekowania rąk i wystawiania skóry na kontakt z alkoholem.
Chroń siebie i swoich bliskich przed chorobą COVID19 i stosuj się do wszystkich zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia, która jest najbardziej wiarygodnym źródłem informacji o pandemii koronawirusa.
Zdjęcie główne: Ron Lach/pexels.com