5 piosenek, które można łatwo zagrać na gitarze

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Gra na gitarze to jedno z najfajniejszych hobby, jakie mogą ubarwić Twoje życie. A co lepiej pomoże w szybkim opanowaniu gry na gitarze, jak nie wpadające w ucho piosenki, które nucimy pod prysznicem czy w czasie przygotowywania obiadu? Poznaj pięć popularnych piosenek, od których warto rozpocząć naukę gry na gitarze!

Coffin Dance, Astronomia

„Astronomia” to utwór przewodni popularnego w ostatnich latach memu „Coffin Dance”. Jego początki sięgają 2020 roku. Wtedy to pojawiła się pierwsza wersja Coffin Dance, w której taniec ciemnoskórych młodych mężczyzn (obrządek pogrzebowy w Ghanie) zakończył nieudany skok do wody z trampoliny. Tak narodziła się prosta formuła: epic fail + tańczący mężczyźni z grobem na końcu + utwór, który stał się podstawą do stworzenia mema. Viralowy hit możesz zagrać na jednej strunie, kciukiem lub palcem, tak jak Ci wygodniej.

Another one bites the dust, Queen

Utwór Another One Bites The Dust to jedna z najpopularniejszych piosenek w repertuarze grupy Queen. Nagrana w 1980 roku, weszła do albumu The Game. Kompozycja zebrała pozytywne recenzje krytyków, zjednując sobie sympatię fanów nie tylko w Wielkiej Brytanii, ale też  poza jej granicami. Utwór dał początek powtarzalnej zagrywce, która tworzy doskonałe tło muzyczne dla improwizacji solowych i wokalnych popisów. Another One Bites The Dust zagrasz na najgrubszej strunie kciukiem, palcem lub dwoma palcami naprzemiennie.

Marsz imperialny Lorda Vadera

Słynny „Marsz imperialny” to przewodni motyw muzyczny z „Gwiezdnych wojen”, napisany w 1980 roku przez Johna Williamsa, a zarazem najsłynniejszy motyw zła w muzyce. Jako początkujący gitarzysta możesz z łatwością wydobyć ze swoich strun energię zła. Być może będzie mniej przejmująco niż w oryginale, ale po co siać wokół siebie grozę? „Marsz imperialny” zagrasz na najgrubszej strunie. Nie jest to łatwy riff, dlatego jeśli pierwsze próby będą nieudane, zostaw sobie ten utwór na później lub zagraj go wolniej i dokładniej, stopniowo przyspieszając rytm.

Satisfaction, The Rolling Stones

Pora na bardzo prosty i szybki w opanowaniu riff od zespołu Rolling Stones. Jego historia sięga 1965 roku, kiedy to podczas jednego z tournée Keith Richards obudził się w pokoju hotelowym w środku nocy i skomponował na swojej gitarze słynny bluesowy riff. Parę dni później Mick Jagger napisał tekst, po czym grupa wspólnie wykonała hit, który nie ma sobie równych. Od strony technicznej zwróć uwagę, że w tym utworze niektóre dźwięki zostają przedwcześnie zakończone, dlatego na gitarze zachowaj w nich przerwę.

Smoke on the water, Deep Purple

Ostatnim utworem w naszym zestawieniu jest „Smoke on the water”, bardzo stara kompozycja, będąca klasyką rocka. Utwór pojawił się w albumie Machine Head w 1971 roku, a potem został powtórzony już w formie singla. Jako ciekawostkę dodajmy, że gdy minister obrony Niemiec Karl-Theodor zu Guttenberg ustępował ze stanowiska w 2011 roku, orkiestra wojskowa na jego prośbę wykonała właśnie ten utwór! A jeśli chodzi o technikę wykonania, utwór grasz na najgrubszej strunie, głównie palcem wskazującym i serdecznym.

Na tym kończymy nasze łatwe w nauce utwory na jednej strunie. Mamy nadzieję, że z każdą kolejną próbą ich wykonanie będzie łatwiejsze.

Zdj. główne: De an Sun/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*