Jaką whisky wybrać na prezent? – dobre gatunki w niskim budżecie

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Wybierając się na jakąkolwiek uroczystość, której organizatorem jest osoba dorosła – warto wyposażyć się w butelkę dobrego alkoholu na prezent. W zależności od płci czy preferencji, mogą to być zupełnie różne trunki. Ostatnimi czasy przyjęło się, że kobietom wręcza się wino, a mężczyznom whisky. Nie warto natomiast sztywno trzymać się tych reguł. Wiedząc, że kobieta również gustuje w mocniejszych alkoholach, śmiało można jej taki podarunek wręczyć.  

Wybór odpowiedniej whisky jest niezwykle skomplikowany. Będąc amatorem w tym świecie, ciężko odnaleźć się bez jakiejkolwiek wiedzy. Stając przed półką sklepową nie wiemy do końca, co oznaczają wszystkie napisy na emblematach i przeważnie wybieramy wtedy dowolny produkt, bazując na naszej intuicji. Dlatego też, w poniższym wpisie postaramy się przedstawić kilka porad związanych z kupnem tego trunku i poszczególnymi jego rodzajami. Zapraszamy!

Czy dobre whisky musi być drogie?

Niejednokrotnie słyszy się o przypadkach, w których jedna butelka whisky może kosztować nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Czy to oznacza, że tylko alkohole z najwyższej półki są warte próbowania i kupna? Oczywiście, że nie. W różnych sklepach znajdziemy masę trunków, które nie przekraczając cenowo stu złotych, mogą pozostawić miły ślad na podniebieniu wszystkich degustatorów.

W tej półce cenowej warto zdecydować się na zakup Blendów. To gatunek, który z punktu widzenia ekspertów ma najlepszy stosunek ceny do jakości. W dalszym ciągu jest to jednak whisky, które kupujemy po to, by wypić je na imprezie czy spotkaniu, a niekoniecznie je degustować.

Szkocka, irlandzka czy wprost ze Stanów? – wpływ regionu na smak

Chcąc dowiedzieć się nieco więcej o historii tego trunku w każdym regionie, warto odwiedzić dowolny whisky Warszawa sklep. Na samym początku warto wspomnieć o terminologii. Słowo „whisky” nawiązuje przeważnie do odmiany szkockiej lub japońskiej. Alkohole pochodzące z krajów takich jak Kanada, Irlandia czy Stany Zjednoczone są już sygnowane jako „whiskey”. Nawiązując do tradycji USA – tam najczęściej produkowanym gatunkiem jest whiskey kukurydziane. Określane jest przeważnie jako „Bourbon” bądź „Tennessee”, w zależności od regionu produkcji.

Whisky z każdego kraju różni się od siebie głównie metodą produkcji. Szkockie odmiany powstają najczęściej z jęczmienia, a pozostałe z jeszcze innych zbóż. Chcąc zainwestować w prezent nieco droższy i oscylujący już w granicach kilkuset złotych, warto wybrać whisky szkocką typu Single Malt. Oferuje ona najlepsze doznania smakowe i z pewnością zadowoli każdego smakosza.

Smak whisky – co oferuje nam ten alkohol?

Whisky daje nam możliwość odkrywania wielu różnorodnych nut smakowych. W zależności od gatunku i sposobu produkcji tego trunku, możemy wyczuwać w niej nuty słodkie, torfowe, dymne, owocowe, kwiatowe, korzenne itp. Ciężko w tej kwestii dostosować się do preferencji smakowych – niekiedy osoba obdarowywana sama nie wie, jakie smaki lubi. Dlatego też, warto kierować się w tym przypadku wyłącznie intuicją i swoim gustem.

Zdjęcia: elements.envato.com / alexbowmore

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*