Artykuł sponsorowany
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.
Kino w domu to marzenie niejednego miłośnika dobrych filmów lub seriali. Poza doskonałymi wrażeniami z oglądania filmów, kino domowe to także świetny sposób na spędzanie czasu z przyjaciółmi, rodziną, czy z drugą połówką. Co ważne, aby zaaranżować salę kinową w domu, wcale nie jest potrzebny ogromny pokój i dużo gotówki. Wystarczy trochę wolnej przestrzeni, dobry projekt i motywacja. Jak więc w 6 krokach przygotować kino w domowym zaciszu i o czym należy pamiętać przy projektowaniu własnej sali kinowej? Przeczytaj!
Zwykle większość osób ogląda ulubione hity kina i seriale w salonie, gdzie znajduje się telewizor. Coraz częściej jednak można spotkać się z kinem domowym umieszczonym w osobnym pomieszczeniu. Wówczas pokój nie przypomina standardowego domowego pomieszczenia a profesjonalną salę kinową, która jednak wzbogacona jest wygodną sofą, przyjemnym oświetleniem i – nierzadko – lodówką lub szafką z idealnymi kinowymi przekąskami ;).
Wiele osób myśli, że zaaranżowanie kina w domu jest trudne i dostępne tylko dla osób z dużym budżetem. Nic bardziej mylnego! Zaprojektowanie i wykonanie kina domowego wcale nie musi dużo kosztować, a realizację projektu można zlecić zajmującym się tym, doświadczonym firmom – kliknij i zobacz!
Wbrew pozorom urządzenie kina domowego wcale nie jest takie trudne. Wystarczy pomysł, przygotowanie odpowiedniego projektu i wybranie profesjonalnych wykonawców, którzy zadbają o zaaranżowanie przestrzeni według preferencji zlecającego. Jak więc stworzyć własne kino domowe?
Pierwszym krokiem przy aranżowaniu sali kinowej jest wybranie przestrzeni, w której umieszczone zostaną meble i elementy takie jak głośniki, telewizor panoramiczny, czy dekoracje. Według ekspertów, optymalne wymiary pokoju pod kino domowe to przykładowo 4 × 5 metrów z sufitem na wysokości 3 metrów. Oczywiście im większe pomieszczenie, tym więcej mebli można w nim ustawić. Planując wielkość pomieszczenia, warto wziąć pod uwagę takie aspekty jak odległość siedzisk od ekranu oraz rozstawienie elementów kina, aby te zapewniły najwyższą jakość dźwięku. Po wybraniu pokoju, należy zlecić wykonanie projektu kina zajmującym się tym usługodawcom.
Kolejnym krokiem jest zamontowanie instalacji wentylacyjnej, która zapewni stałą cyrkulację powietrza. Jest to niezwykle ważne, gdyż nawet jeśli sala kinowa posiada okna, to zazwyczaj są one zasłonięte zasłonami, aby nie przepuszczały do środka światła. Wówczas w pokoju szybko może zrobić się duszno i gorąco, co w skrajnych sytuacjach może prowadzić nawet do omdlenia oglądających. Warto zaznaczyć, że instalacja wentylacyjna wcale nie musi rzucać się w oczy. Wystarczy odpowiedni projekt, a Ty nie będziesz musiał martwić się o względy estetyczne czy generowany hałas.
Na tak ważną w kinie domowym jakość dźwięku wpływają nie tylko odpowiednio dobrane głośniki i wielkość pomieszczenia, ale także dobre wygłuszenie wnętrza i zniwelowanie powstawania charakterystycznego pogłosu. Poza zapewnieniem dobrej jakości audio, odpowiednia akustyka pozwoli także wygłuszyć dźwięk wydobywający się z głośników na zewnątrz pokoju, aby ten nie przeszkadzał innym domownikom lub sąsiadom. Warto wówczas wykończyć ściany kina materiałem izolacyjnym (matami izolacyjnymi), który może zapewnić izolację akustyczną nawet do 65 decybeli.
Ponadto warto zdecydować się na zamontowanie mat na suficie i położenie na podłodze grubego dywanu, które również zapewnią odpowiednią izolację pomieszczenia. Co więcej, wiele osób decyduje się także na zamontowanie drzwi wewnętrznych o izolacyjności 45-50 decybeli. Takie rozwiązania wpłyną na wygodę zarówno domowników, jak i osób korzystających z sali kinowej.
Kino domowe składa się z kilku podstawowych elementów, które mogą różnić się od siebie parametrami. Są to:
Aby oglądanie filmów było przyjemne, warto zdecydować się na wygodne sofy, które zapewnią komfort i odpoczynek. Warto wybierać meble obszyte welurowym materiałem, które są przyjemne w dotyku. Ponadto, w zależności od wielkości pomieszczenia, obok sofy można ustawić duże fotele, które doskonale sprawdzą się przy wspólnych seansach ze znajomymi. W przypadku dużych pokoi, można zdecydować się na ustawienie kilku kanap w rzędach, co stworzy niezwykle kinowy klimat.
Co więcej, warto zadbać o umieszczenie w sali kinowej stolika, na którym będzie można umieścić np. przekąski, czy piloty do sterowania urządzeniami. W przypadku posiadania kolekcji płyt, warto zadbać także o miejsce do ich odłożenia. Zwykle są to podwieszane półki lub specjalnie wydzielone, designerskie regały.
Wygodne oglądanie filmów i seriali jak w kinie to marzenie każdego, kto uwielbia spędzać czas przy dobrych produkcjach. Warto więc zadbać także o klimat pomieszczenia, kupując miękkie dywany lub dekorując pokój subtelnie podświetlanymi obrazami. Warto także poeksperymentować z oświetleniem i poza podstawowym źródłem światła w postaci małej lampki, zamontować w suficie kilka lub kilkanaście małych oczek, które będą imitować nocne niebo. Ponadto, chcąc nadać sali kinowej jeszcze przyjemniejszego klimatu, warto powiesić przy oknach grube, ciemne zasłony, które umożliwią wyciemnienie wnętrza nawet w słoneczny dzień.
Kino w domu to ciekawy pomysł na spędzanie czasu zarówno z przyjaciółmi i rodziną, jak i samodzielnie, np. po długim dniu w pracy. Warto więc zaaranżować pomieszczenie w taki sposób, aby wręcz samo zachęcało do spędzania w nim czasu i umożliwiało wygodny odpoczynek. Decydując się na kino domowe w salonie, warto postawić na kompetentnych usługodawców, którzy przygotują projekt wnętrza i bazując na swoim doświadczeniu, wykonają profesjonalną salę kinową w Twoim domu.
Zdjęcie główne: hdcinema.pl/