Czy wiesz, jakie zastosowanie może mieć cytryna? Będziesz zaskoczony!

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Dodatek do herbaty, drinków lub świeży sok jako źródło witaminy C – to najpopularniejsze sposoby wykorzystania kwaśnej cytryny. Okazuje się, że ma ona nawet do 40 innych zastosowań. Kilka z nich koniecznie trzeba przywołać – bo są pożyteczne lub zgoła zaskakujące. 

Neutralizator przykrych zapachów

Cytrynę cenimy z powodu jej pięknego i orzeźwiającego zapachu. To dlatego aromat cytrynowy bywa tak popularny jako dodatek do wypieków. Można go jednak wykorzystać także jako neutralizator przykrych zapachów, które wydobywają się z kosza na śmieci. Nie trzeba przy tym marnować soku lub najcenniejszej części owocu – wystarczy wrzucić skórki od cytryny do kosza, pod worek. Należy wymieniać je co kilka dni w zależności od panującej temperatury.

Dbanie o zdrowie skóry

Sok z cytryny pity przynajmniej dwa razy dziennie, pomaga walczyć ze starzeniem się skóry. Najlepiej jest spożywać go rano (na czczo) i przed pójściem spać. Przeciwstarzeniowe właściwości zawdzięcza przeciwutleniaczom, które zapobiegają pojawianiu się wolnych rodników przyspieszających starzenie skóry. Sok z cytryny można pić bez obaw z uwagi na to, że zawiera niewiele kalorii i wspiera spalanie tłuszczu.  

Oczyszczanie krwi i kontrolowanie ciśnienia

Picie wody z sokiem cytrynowym ma jeszcze inne właściwości prozdrowotne. Poza orzeźwieniem, cennym zwłaszcza w upalne dni, oczyszcza krew z cukrów i sztucznych konserwantów. Cytryna jest źródłem potasu, który reguluje ciśnienie tętnicze krwi i poprawia samopoczucie.  

Zastosowanie cytryny w lodówce i mikrofali 

Problemem w użytkowaniu lodówki lub mikrofali jest to, że sprzęty te chłoną zapachy z przechowywanej lub obrabianej termicznie w nich żywności. Niestety, ich pomieszanie bywa dla nas bardzo uciążliwe. Dobrym sposobem na nieprzyjemny zapach z lodówki lub mikrofali jest pozostawienie w nich skórki, lub połówki cytryny. Cytryna rewelacyjnie pochłania zapachy. W przypadku mikrofali można włożyć do niej kilka plasterków cytryny i podgrzać przez kilka minut. 

Fot. Lisa Fotios/Pexels

Cytryna jako ekologiczny środek do dezynfekcji

Moda na ekologiczne rozwiązania sprawia, że poszukuje się prostych sposobów, które można zastosować w kuchni. Tutaj cytryna również świetnie się sprawdzi – można przygotować z niej spray, którym będziemy dezynfekować warzywa i owoce. 

Czyszczenie dłoni i paznokci  

Piękne dłonie i paznokcie są naszą wizytówką, jednak przez wykonywanie różnych prac domowych, często nie są one w najlepszej kondycji. Co zrobić, gdy nasze paznokcie i dłonie źle się prezentują po porządkach wykonanych w ogrodzie lub mają plamy po zbieraniu jagód? Ciepła woda (szklanka) i sok z cytryny (pół szklanki) powinny pomóc. W takim roztworze trzeba moczyć dłonie do momentu, gdy paznokcie będą czyste, a plamy znikną. 

Środek na łupież i skaleczenia

Niewiele osób wie, że sok z cytryny może posłużyć także do walki z nawracającym łupieżem. Wystarczy wsmarować sok z cytryny w skórę głowy. Zabieg trzeba wielokrotnie powtarzać. Przy niewielkich skaleczeniach sok z cytryny może posłużyć do tamowania krwawienia i dezynfekcji rany. 

Pomoc w praniu 

Wystarczy szklanka soku z cytryny, żeby wspomóc walkę z trudnymi plamami. Cytryna pomaga zwłaszcza na zabrudzenia z rdzy i przebarwienia na bawełnianych koszulkach. W zamian otrzymujemy świeże ubrania o lekko cytrynowej woni. 

Fot. RichardJohn/Pixabay

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*