Jak robić ładne zdjęcia na Instagrama?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Dobre zdjęcia na Instagramie mogą przyciągnąć tysiące obserwatorów i generować mnóstwo polubień. Czym charakteryzuje się dobre zdjęcie i jak takie zrobić? W tym artykule znajdziesz kilka sprawdzonych sposobów.

Instagram z ponad 2 miliardami użytkowników jest drugą najbardziej popularną platformą społecznościową na świecie. Codziennie loguje się na niego ponad 500 milionów osób, które aktywnie dodają, komentują i reagują na zdjęcia, filmy i posty. Jak przyciągnąć uwagę swoimi zdjęciami? Jak robić ładne, estetyczne zdjęcia? Oto niezawodne sposoby na dobre fotografie.

Sprzęt fotograficzny

Być może wydaje Ci się, że wszystkie ładne zdjęcia na Instagramie wykonane są porządną lustrzanką czy smartfonami z najlepszymi aparatami cyfrowymi. Nic podobnego! Do zrobienia dobrego zdjęcia na media społecznościowe nie jest konieczny profesjonalny sprzęt czy najdroższy smartfon. Już przy użyciu przeciętnego telefonu z aparatem możesz zrobić przyciągające uwagę, estetyczne zdjęcia. Jakość fotografii ma znaczenie, jednak popularne obecnie smartfony ze średniej półki cenowej doskonale poradzą sobie ze zdjęciami na portale społecznościowe.

Odpowiednie wymiary

Zacznijmy od najbardziej prozaicznych kwestii, ponieważ mimo wszystko mają one istotne znaczenie – wymiary. Obrazy publikowane na Instagramie mają kształt kwadratu. Jeżeli zdjęcie jest prostokątne, trzeba będzie je przyciąć lub wypełnić wybranym tłem. W zdecydowanej większości przypadków takie zdjęcie traci już nieco na urodzie, dlatego robiąc zdjęcia na Instagrama, warto mieć na uwadze kwadratowy kadr, w jakim będzie ono opublikowane na portalu. 

Pomysł, kompozycja i kadr

„Jeżeli to nie jakość sprzętu decyduje o estetyce zdjęcia, to co w takim razie?” – możesz zapytać. Właściwie sprawę można zamknąć w trzech słowach, są to: pomysł, kompozycja i kadr. To kluczowe elementy ładnego zdjęcia. Nawet zwykłą codzienną czynność, taką jak krojenie owoców, możemy przedstawić w estetyczny i przyciągający uwagę sposób, jeżeli mamy ciekawy pomysł na rekwizyty, harmonijną kompozycję oraz dobry kadr. Odpowiednie zgranie kolorów, ustawienie elementów oraz ujęcie, które przedstawia całość w ciekawy sposób, to klucz do ładnych zdjęć!

Estetyczne gadżety

Tu właśnie mowa o rekwizytach towarzyszących głównym obiektom na zdjęciu. Jeżeli chcesz przedstawić jakąś czynność, osobę czy przedmiot, dodanie powiązanych z tym głównym motywem elementów znakomicie urozmaici fotografię. Pamiętaj jednak, aby nie przesadzić. Główne punkty zdjęcia powinny się wyróżniać, a ozdobniki uzupełniać obraz.

Przykładowo: wykonujesz codzienną pracę przed laptopem (bardzo częsty motyw zdjęć na Instagramie). Możesz po prostu sfotografować fragment swojego notebooka, myszkę, klawiaturę i kubek z nadpitą kawą, która akurat stoi na biurku – i nie będzie to dobre zdjęcie, a z pewnością nie zwróci większej uwagi odbiorców. 

Jeżeli natomiast dodasz do kadru fragment czasopisma czy książki, notes z zapiskami i ułożony na nim (lub obok) długopis, a kubek z kawą ujmiesz we własną dłoń – takie ujęcie stworzy znacznie bardziej urozmaicony i przyciągający uwagę obraz.

Zdj. główne: Eaters Collective/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*