Optymalny czas na sadzenie i przesadzanie kwiatów doniczkowych to wiosna – pora roku, w której dzięki zwiększonej ilości światła dziennego rośliny zaczynają budzić się do życia po zimowym uśpieniu i wznawiają intensywne procesy życiowe. Kiedy rozpocząć sadzenie roślin doniczkowych? Przeczytaj!
Doświadczeni kwiaciarze radzą przy sadzeniu roślin przestrzegać kilku zasad. Po pierwsze kwiaty należy przesadzać wiosną, gdy rozpoczyna się okres wegetacji. Zimą roślina nabrała sił i teraz zaczyna się jej aktywny wzrost. Taki kwiat dużo lepiej znosi stres, szybko się regeneruje i adaptuje do nowych warunków. Ponadto przesadzony w świeże podłoże kwiat otrzymuje dawkę energii potrzebną do pełnowartościowego wzrostu i kwitnienia.
Trzeba też pamiętać, że nie należy przesadzać świeżo zakupionej rośliny. Pozostaw ją w osłonce na 15–20 dni – to zapewni nowemu zielonemu „domownikowi” prawidłową adaptację.
Sadzeniem kwiatów najlepiej się zająć w godzinach 16–20, póki nie zaszło słońce. Jest ku temu kilka powodów. Wczesnym rankiem roślina dopiero co się przebudziła i nie jest gotowa na stresujące sytuacje. W dzień, u szczytu aktywności, stres mógłby z kolei negatywnie wpłynąć na dalszy wzrost. Najkorzystniejsze są zatem późne popołudnie i wieczór: przez noc roślina nie będzie wystawiona na działanie wysokich temperatur i zdąży się przystosować.
Sadzenie i przesadzanie roślin warto uzależnić od fazy Księżyca. Specjaliści dowiedli, że położenie Księżyca wpływa na prędkość, z jaką soki życiowe krążą w żywych organizmach. Kwiaty nie są tu wyjątkiem. W zależności od fazy Księżyca możesz ułatwić lub utrudnić roślinie procesy regeneracyjne i wzrostowe. A zatem przy jakichkolwiek manipulacjach roślinami domowymi warto wiedzieć, co się dzieje w czasie każdej z czterech faz Księżyca.
W okresie od nowiu do pełni, gdy Księżyca przybywa, soki w roślinach wędrują od korzeni ku częściom nadziemnym, co napełnia energią łodygi, liście, pąki i kwiaty. Pełnia trwa trzy dni – obejmuje też bowiem jeden dzień po i jeden dzień przed nią. To dobry czas na manipulacje z roślinami, gdyż wszystkie soki znajdują się w ich częściach nadziemnych, w związku z czym wszelkie uszkodzenia w obrębie systemu korzeniowego nie odbiją się na kondycji kwiatów.
Inaczej się dzieje, gdy Księżyc ubywa. W okresie od pełni do nowiu soki przemieszczają się ku korzeniom, co osłabia część nadziemną roślin. Wstrzymaj się w tym czasie przed sadzeniem i przesadzaniem kwiatów. Jeszcze gorszym ku temu czasem jest okres nowiu, gdy cała energia rośliny skupia się w systemie korzeniowym. Uszkodzenie go może poważnie nadwyrężyć całą roślinę. Okres nowiu – tak jak pełnia – trwa trzy dni.
Przesadzanie kwiatów doniczkowych trzeba też uzależnić od kilku innych czynników. Zwróć szczególną uwagę na roślinę, która w marcu nie wypuściła nowych liści i kwiatów. Sygnałem ostrzegawczym jest też stan liści. Jeżeli zaczynają się przerzedzać, pomyśl o wymianie podłoża. Nie jest też dobrze, gdy z otworów drenażowych wystają korzenie lub gdy oplatają bryłę ziemi. To znak, że system korzeniowy znajduje się w nie najlepszej kondycji, a grunt nie jest odpowiedni dla danego gatunku rośliny.
Powyższe sytuacje wymagają pilnego przesadzenia rośliny bez oglądania się na to, że najlepszym ku temu czasem jest wiosna.
Zdj. główne: GreenForce Staffing/unsplash.com