Hierarchowie Kościoła Katolickiego podjęli prace nad stworzeniem listy utworów, których nie będzie można wykonywać podczas oficjalnej ceremonii ślubnej. Dziennikarze portalu Onet ujawnili już kilka tytułów, które znalazły się w gronie tzw. „zakazanych piosenek”.
Ustalenie repertuaru muzycznego na najważniejszy dzień w życiu to jeden ze sztandarowych elementów przygotowań do ślubu. Wielu nowożeńców marzy o iście spektakularnym wejściu przy akompaniamencie wielkich hitów, jednak takiej koncepcji nie podzielają władze Kościoła Katolickiego w Polsce.
Ksiądz Andrzej Turka, rzecznik V Synodu Diecezji Tarnowskiej stwierdził w rozmowie z dziennikarzami „Gościa Niedzielnego”, iż ze względu na liczne nadużycia, do jakich dochodziło w trakcie ślubów, należy opracować „kanon piosenek zakazanych”, których wykonywanie podczas obrzędu sakramentu małżeństwa będzie zabronione. Dziennikarze Onetu opublikowali niepełną listę hitów, których od połowy przyszłego roku prawdopodobnie nie usłyszymy już wewnątrz kościelnych murów. W tym gronie znajdują się takie przeboje, jak „Hallelujah” Leonarda Cohena, „Perfect” Eda Sheerana, „All You Need Is Love” zespołu The Beatles, czy też słynne oratorium Piotra Rubika „Niech mówią, że to nie jest miłość”, a nawet „Ave Maria” Jana Sebastiana Bacha!
W Kurii Płockiej trwają już prace nad obowiązkowymi kursami dedykowanymi artystom oraz zespołom chcącym wystąpić podczas ceremonii ślubnej. Konieczne będzie zatem uzyskanie przez nich specjalnej legitymacji, ważnej przez 3 lata od ukończenia szkolenia. Premierowe kursy zostały zaplanowane na 17 października i 7 listopada bieżącego roku.
„Często wynika to z niewiedzy czy braku przygotowania do tego, aby poprawnie dobierać śpiewy na taką liturgię. Z tego powodu będziemy organizować kurs liturgiczny dla takich osób: żeby zrozumiały czym jest liturgia, jak ona przebiega, jakie śpiewy mogą być podczas niej wykonywane” – tłumaczy ks. Marcin Sadowski na oficjalnej stronie internetowej Parafii Matki Bożej Fatimskiej w Ciechanowie.
Wspomniane działania są efektem wytycznych zawartych w obszernym, ponad 70-stronicowym dokumencie pt. „Dekret ogólny Konferencji Episkopatu Polski o przeprowadzaniu rozmów kanoniczno-duszpasterskich z narzeczonymi przed zawarciem małżeństwa kanonicznego”. Zgodnie z jego założeniami, podczas ślubów kościelnych będzie można wykonywać wyłącznie te utwory, które nie zostaną uznane jako świecka muzyka rozrywkowa.