Kultowe miejsca w Nowym Jorku, które trzeba zobaczyć

Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Nowy Jork to jedno z tych miast, którego nie sposób zwiedzić w dwa dni. Jego bogaty dorobek historyczny i obfita oferta kulturalna sprawiają, że wypad do Nowego Jorku musi być co najmniej tygodniowy. Przygotowana przez nas lista kultowych miejsc pomoże Ci w wyborze kierunków wycieczek.

Statua Wolności i wyspa Ellis

Przez lata Statua Wolności była jak latarnia morska dająca nadzieję milionom ludzi przybywających na ziemię prawie nieograniczonych możliwości. Od 1886 roku stanowi de facto symbol całego państwa. Pominięcie wizytówki Nowego Jorku i całych Stanów Zjednoczonych byłoby co najmniej dziwne. Niedaleko znajduje się wyspa Ellis, która przez prawie 60 lat była jednym z najbardziej przeciążonych punktów przyjęć imigrantów w Ameryce. Teraz znajduje się tutaj Muzeum Emigracji.

Times Square

Kolejne kultowe miejsce na mapie Nowego Jorku, które po prostu musisz zobaczyć. Słynny plac to istne mrowisko, które miłośnicy spokoju na pewno zechcą ominąć szerokim łukiem. A jednak to właśnie tu można poczuć ducha miasta, całą jego moc i energię. Plac rozbłyska jaskrawymi światłami reklam, wabi turystów najróżniejszymi rozrywkami i daje szansę spotkania któregoś z celebrytów. Tym zasłużył sobie na miano „skrzyżowania świata”.

Broadway

Właśnie tutaj można zapoznać się z twórczością najwybitniejszych na świecie artystów, producentów, aktorów i pisarzy. Interesują Cię najlepsze widowiska i inscenizacje? Kieruj swoje kroki na Broadway. Działa tu ponad 30 teatrów i wszystkie znajdują się rzut beretem od wspomnianego już placu Times Square. Nawet jeśli nie przepadasz za teatrem i koncertami, Broadway Cię nie rozczaruje. Dla sławy i uznania publiczności w lokalne projekty wkładana jest niewiarygodna ilość sił, czasu i pieniędzy. A jeśli zawsze marzyłeś o tym, by zobaczyć na żywo aktora, tutaj Twoje szanse na to są wielokrotnie wyższe niż gdziekolwiek indziej, a to dlatego, że wielu aktorów i muzyków przechadza się po Broadwayu w przerwach między zdjęciami i występami.

Muzeum Guggenheima

Warto przyjrzeć się temu muzeum przynajmniej z boku, bo poza wystawami stałymi i ekspozycjami czasowymi, które czekają na Ciebie wewnątrz budynku, atrakcją jest już sama bryła obiektu. Nie bez powodu Muzeum Guggenheima uznano za jeden z ważniejszych obiektów XX-wiecznej architektury. W samym muzeum można podziwiać dzieła sztuki współczesnej, obrazy, rzeźby i zdjęcia, kolekcjonowane na przestrzeni prawie 80 lat.

Muzeum Pamięci 11 września

Niesłychanie ponury dzień w historii USA nastąpił 11 września 2001 roku i o tej tragedii nie  zapomni nie tylko Ameryka, ale i cały świat. Muzeum towarzyszy Pomnik Pamięci 11 września. Kiedyś na jego miejscu stały legendarne bliźniacze wieże Światowego Centrum Handlu, a dzisiaj można tu złożyć kwiaty i uczcić pamięć poległych z rąk terrorystów.

Metropolitan Museum of Art

To niewiarygodnie duże muzeum, w którym łatwo się zgubić. Niezliczona ilość eksponatów, począwszy od egipskich mumii, poprzez wspaniałe malarstwo i rzeźby, aż po przedmioty codziennego użytku sprawia, że każdy znajdzie tu coś dla siebie. Zbiory Metropolitan Museum of Art liczone są w setkach tysięcy, a najstarsze eksponaty liczą sobie niemalże 5000 lat. Nawet jeśli nie jesteś miłośnikiem sztuk plastycznych, Metropolitan Museum of Art jest doskonałym miejscem na spędzenie wolnego czasu

Central Park

To istna oaza spokoju usytuowana w samym centrum głośnego i ruchliwego megalopolis. Ponoć park nie cieszy się najlepszą reputacją, tym niemniej w dzień można tu całkiem miło spędzić czas, nie obawiając się o swoje bezpieczeństwo. Nowojorczycy i przyjezdni lubią tu piknikować i cieszyć swe oczy zielenią, nad którą dominują drapacze chmur. Czasem bywa tu spory ruch, ale jeśli Ci to nie przeszkadza, Central Park jest wart Twojej uwagi.

Most Brookliński

Brooklyn Bridge znany jest z wielu filmów i serialów, ale z różnych powodów zasłużył sobie na sławę. Po pierwsze otwiera się z niego niesamowity widok na Manhattan i East River. Po drugie Most Brookliński ze swoimi monumentalnymi kamiennymi wieżami jest atrakcją samą w sobie. Spacer z jednego końca mostu na drugi zajmie Ci około 40 minut. Po tej przygodzie czeka na Ciebie jedna z wielu ławek na nabrzeżu, na której będziesz mógł odpocząć i nabrać sił przed kolejnym wypadem na miasto.

Bushwick Graffiti Gallery

Wszystko zaczęło się od inicjatywy jednego z lokalnych mieszkańców Joe Ficalora, który zechciał zrobić coś na rzecz zmiany najbliższej mu dzielnicy. Trzeba wiedzieć, że aż do lat 90. Bushwick była dzielnicą ubóstwa, przestępczości i narkotyków. Joe Ficalor postanowił zmienić oblicze Północnego Brooklynu z pomocą sztuki ulicznej. Powołał do życia grupę utalentowanych artystów, którzy dosłownie odmienili swoje dzielnice i dali początek prawdziwej galerii pod gołym niebem. Przechadzając się po Brushwick Gallery, możesz podziwiać efektowne graffiti w różnych stylach zdobiące mury okolicznych domów.

Chinatown na Manhattanie

Nowojorska dzielnica wyglądająca jak mała enklawa wewnątrz amerykańskiego miasta to oczywiście chińska dzielnica. Pełno tu piekarni, sklepików, restauracji i innych lokali w chińskim stylu. W Chinatown działa też Muzeum Chińczyków w Ameryce, świątynia buddyjska i park Columbus. Nie zapomnij kupić sobie na pamiątkę jakiś bibelot. Świecidełek i drobiazgów jest tu niezliczona ilość.

Fot. Felipe Marmol/Unsplash

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*