Met Gala – co musisz o niej wiedzieć?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Met Gala to jedno z najbardziej prestiżowych wydarzeń w świecie mody i sztuki. Organizowane jest co roku przez Costume Institute Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku i przyciąga uwagę największych gwiazd ze świata kina, muzyki, mody i sztuki. Wydarzenie to odbywa się zwykle w pierwszy poniedziałek maja i stanowi okazję do prezentacji najnowszych trendów i kreacji od najlepszych projektantów mody.

Historia Met Gali sięga lat 70. XX wieku, kiedy to była to skromna gala charytatywna, mająca na celu zebranie funduszy na rzecz Costume Institute. Z czasem wydarzenie zaczęło zyskiwać na popularności i prestiżu, a lista gości stała się coraz bardziej elitarna. W 1995 roku pojawili się pierwszy raz sponsorzy, co pozwoliło na większą ekspansję wydarzenia i rozszerzenie jego znaczenia.

Każda gala ma swoją tematykę!

Temat każdej edycji Met Gali jest zwykle związany z wystawą sztuki, którą organizuje Costume Institute. W przeszłości tematyką były m.in. postacie historyczne, różne style i epoki, ale także konkretni projektanci mody. Goście Met Gali są zobowiązani do ubrania się zgodnie z tematem, co przyczynia się do jeszcze większej kreatywności i różnorodności strojów.

Met Gala to nie tylko okazja do prezentacji najnowszych trendów mody, ale także moment, w którym pojawiają się niezwykłe kreacje i ekscentryczne stylizacje. Goście wydarzenia zwykle prześcigają się w pomysłach na stroje, a niektóre kreacje stają się później ikonami mody.

Nie można zapomnieć także o znaczeniu charytatywnym wydarzenia. Zebrane podczas Met Gali fundusze przekazywane są na rzecz Costume Institute, które jest jednym z najważniejszych ośrodków sztuki w Stanach Zjednoczonych.

Kogo tam możesz zobaczyć?

Na Met Galę zwykle zapraszane są największe gwiazdy ze świata kina, muzyki, mody i sztuki. Wśród stałych bywalców imprezy można wymienić m.in. Beyoncé, Rihanna, Lady Gagę, Jennifer Lawrence, Blake Lively, Kim Kardashian, Kanye West, czy też Victoria i David Beckham.

Goście Met Gali zwykle przyciągają uwagę dzięki niezwykłym kreacjom i stylizacjom. W przeszłości pojawiły się tam m.in. ikony mody jak Rihanna w kreacji Guo Pei z ogromną suknią z jedwabiu i kryształów, czy też Lady Gaga, która w 2019 roku zaskoczyła wszystkich kilkoma zmieniającymi się kreacjami.

Wśród gości Met Gali pojawiają się także projektanci mody, którzy tworzą najnowsze trendy w branży. W przeszłości byli to m.in. Karl Lagerfeld, Donatella Versace, Alexander McQueen czy też Raf Simons.

Nie można zapomnieć także o obecności celebrytów i znanych osobistości ze świata sztuki. Wśród gości Met Gali pojawiali się m.in. Jeff Koons, Damien Hirst, czy też Marina Abramović.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*