Dobre filmy biograficzne to pasjonujące historie życia wybitnych postaci ze świata muzyki, nauki czy sportu. Prześledź ich losy, pozwalając sobie na chwile wzruszeń i emocji!
Po likwidacji getta w 1943 roku członek partii nazistowskiej i dobrze usytuowany przedsiębiorca Oscar Schindler dostaje – dzięki łapówkom i kontaktom – zgodę na utworzenie na terenie swojej fabryki podobozu pracy, który staje się bezpiecznym schronieniem dla około tysiąca Żydów. Dzięki temu, że dał im pracę, Schindler uchronił ich przed wysiedleniami i wywózką do obozów – ocalił ich życie. Film Spielberga otrzymał siedem Oscarów i został doceniony przez krytyków na całym świecie. Warto nadmienić, że zdjęcia do „Listy Schindlera” wykonano w Polsce.
Pianista i kompozytor Władysław Szpilman staje się świadkiem tego, jak w czasie II wojny światowej teren Polski zajmują naziści. Okupanci wysyłają wszystkich Żydów do getta warszawskiego. Przygotowując się do odegrania roli Szpilmana Adrien Brody nauczył się grać na pianinie i przeniósł się na jakiś czas do Europy. Aby lepiej ukazać przemianę wolnego człowieka w więźnia, zgodził się na zrzucenie 15 kilogramów.
Pięściarz Jake LaMotta zyskał przydomek Wściekły Byk z powodu swojej niebywałej siły i okrucieństwa. Jego agresja nie ograniczała się jednak do ringu – LaMotta ranił też bliskich sobie ludzi. Już w podeszłym wieku pięściarz wspomina młode lata, pełne tragedii i błędów. Pełen dramatyzmu film Martina Scorsese pozwolił też rozbłysnąć talentowi Roberta de Niro. Aktor zagrał w filmie jedną ze swoich najlepszych roli.
John Nash to prawdziwy geniusz w sferze matematyki, a jednocześnie wykładowca uniwersytecki. Pewnego dnia zwraca się do niego z prośbą agent CIA. Prosi naukowca o pomoc w złamaniu kodu szyfrowego ZSRR. Nieoczekiwanie w życiu bohatera wszystko się zmienia. Film wyolbrzymia nieco dziwactwa Johna Nasha, gdyż reżyser stawiał za cel wizualizację jego odczuć i doznań. Mimo wszystko dochowano wierności kanwie historii.
Jordan Belfort traci pracę z powodu globalnego kryzysu. Niebawem otwiera jednak własny dom maklerski i w ciągu kilku lat staje się milionerem. Dochody Belforta nie są jednak do końca legalne, toteż nie trzeba długo czekać, by ściągnął na siebie uwagę CIA. Martin Scorsese przeniósł na ekran wspomnienia byłego maklera w formie błyskotliwej komedii. Ponadto na odtwórcę roli głównej wybrał ulubionego przez widzów Leonarda di Caprio. Warto wspomnieć, że realny Belfort pojawił się w filmie w roli gościnnej, co potwierdza jego aprobatę dla produkcji.
Lata 60, USA. Tony, bramkarz w klubie Copacabana, zostaje zatrudniony jako kierowca ciemnoskórego pianisty Dona Shirleya. Inteligentny i szanowany muzyk udaje się w tournée po dalekim południu USA. Tony miał też ochraniać pianistę i służyć radą w kwestiach organizacyjnych – były to czasy segregacji rasowej i w wielu miejscach Shirley nie mógł przenocować, zjeść posiłku czy nawet skorzystać z toalety. Pomimo początkowej wrogości między mężczyznami zawiązuje się przyjaźń. Wesoła, a zarazem dramatyczna produkcja, która pomimo licznych głosów krytyki – zwłaszcza ze strony krewnych Shirleya – przypadła do gustu szerokiemu gronu kinomanów.
Zdjęcie główne: Krists Luhaers/unsplash.com