Złe nawyki. Każdy je ma. Istnieją pewne przyzwyczajenia, które powstrzymują Cię od utraty zbędnych kilogramów. Jeśli próbujesz schudnąć, ale wydaje Ci się, że nie jesteś w stanie tego zrobić, przeanalizuj swoje nawyki. Możesz nawet nie zdawać sobie z nich sprawy, że utrudniają Ci osiągnięcie prawidłowej wagi.
Pamiętaj, by codziennie spać 7-8 godzin. W przeciwnym razie grelina – hormon stymulujący uczucie głodu – przejdzie na wyższy poziom. Czujesz się głodny nawet wtedy, gdy w rzeczywistości jesteś najedzony. Aby powstrzymać apetyt i zrzucić zbędne kilogramy, utrzymuj stały cykl snu i czuwania. Kłopoty ze snem mogą prowadzić do zaburzeń metabolicznych, przyrostu masy ciała oraz zwiększonego ryzyka otyłości i innych przewlekłych schorzeń.
Zamiast sięgać po colę, przygotuj sobie filiżankę herbaty. Jest bogata w prozdrowotne, atakujące tłuszcz związki zwane katechinami. Dzięki nim herbata przypomina magiczny eliksir odchudzający.
Lubisz jeść przekąski w ciągu dnia? Wydaje Ci się, że od nich nie przytyjesz? Pamiętaj, że te smakołyki sumują się dość szybko i wkrótce dostarczysz mnóstwo dodatkowych kalorii do swojego organizmu. Podjadanie jest jednym ze złych nawyków, który utrudnia zrzucenie kilogramów.
Jednym ze sposobów pozbycia się tego nawyku jest prowadzenie dziennika żywności. Śledząc to, co jesz, możesz uniknąć bezmyślnego podjadania. Jeśli masz ochotę na przekąskę, wypij szklankę wody. Odwodnienie można pomylić z głodem, dlatego pij przynajmniej 2 litry wody dziennie.
Czy ciągle czujesz się głodny, gdy się nudzisz? A może nie myślisz nawet o jedzeniu, kiedy jesteś zajęty? Cóż, musisz wypracować strategie radzenia sobie w obu sytuacjach. W przeciwnym razie mogą kolidować z Twoimi celami odchudzania. Pamiętaj, by nie pomijać posiłków, nawet jeśli masz napięty harmonogram. Nie pozwól, aby nuda była powodem do podjadania lub przygotowania dodatkowego posiłku w ciągu dnia.
Kiedy jesz poza domem, nie masz kontroli nad białkami, tłuszczami, błonnikiem lub węglowodanami, które znajdują się w twoich posiłkach. Nawet jeśli jesz sałatki lub inne niskokaloryczne potrawy, istnieje ryzyko, że nie zaspokoją Twoich potrzeb żywieniowych. Jeśli chcesz osiągnąć prawidłową wagę, jedz więcej domowych posiłków. Dzięki temu włączysz do diety naturalne i organiczne składniki. Kontrolujesz wtedy, ile błonnika, węglowodanów, tłuszczu i białka znajduje się w każdym posiłku.
Jestem pewna, że każdy z nas je raz na jakiś czas posiłek, myśląc o czymś innym. Być może siedzisz przy biurku w pracy lub oglądasz telewizję podczas jedzenia. Pamiętaj, że ten zwyczaj utrudnia utrzymanie prawidłowej wagi. Jeśli nie zwracasz uwagi na posiłek, nie delektujesz się nim i nie kontrolujesz jego spożycia, wkrótce możesz przybrać na wadze.
Ogólnie rzecz biorąc, staraj się być uważny podczas jedzenia. Skoncentruj się na kolorach, zapachu, smaku i konsystencji posiłku. Unikaj też czynników rozpraszających, takich jak oglądanie telewizji lub praca na laptopie.
Zbyt szybkie jedzenie często może prowadzić do przejadania się i zwiększenia masy ciała. Twój mózg potrzebuje czasu, aby przetworzyć sygnał zaspokojenia apetytu. Mózg często zdaje sobie sprawę, że jesteś pełny po 20 minutach, więc jeśli zjesz posiłek szybko w ciągu 5 minut, nadal możesz odczuwać głód i wziąć dokładkę lub zjeść deser, co doprowadzi do zwiększenia masy ciała.
Zalecam zwolnić tempo, w jakim spożywasz posiłek. Upewnij się, że naprawdę przeżuwasz jedzenie. Możesz jeść mniejszym widelcem lub łyżką, pić wodę między kęsami lub próbować jeść niedominującą ręką.
Pominięcie śniadania wydaje się łatwym sposobem na zaoszczędzenie czasu. Jednak rano organizm potrzebuje paliwa, aby przyspieszyć metabolizm, podnieść poziom cukru we krwi i osiągnąć sukces w odchudzaniu. Unikaj pączków i słodkich płatków śniadaniowych, a zamiast tego wypróbuj naturalne płatki owsiane.
Utrata zbędnych kilogramów jest trudna, ale utrzymanie wagi też jest nie lada wyzwaniem. Warto więc przeanalizować swój styl życia i wprowadzić niezbędne zmiany.
Fot. Bill Oxford/Unsplash