Półka na ścianę – 5 pomysłów na aranżację

Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Naścienna półka potrafi całkowicie odmienić charakter wnętrza. Nie tylko sam mebel zmienia design przestrzeni. Także jego aranżacja wpływa na wystrój pomieszczenia.

Półka na ścianę to sposób na zagospodarowanie przestrzeni na pustej ścianie, w rogu pomieszczenia czy innym, praktycznie dowolnym miejscu. Dzięki niej otrzymujemy miejsce na przechowywanie książek, pamiątek, ekspozycję zdjęć oraz kwiatów. Podpowiadamy pomysły aranżacyjne z półką w roli głównej.

Półka w stylu loftowym

Styl loftowy to bez wątpienia jeden z hitów ostatnich lat. Modne są nie tylko wnętrza w loftach, ale także aranżacje pomieszczeń i dodatki. Dzięki swojej surowości i prostocie dodatki w stylu loftowym pasują do wielu wnętrz. Doskonale łączą się także z innymi stylami wnętrzarskimi.

Półka w stylu loftowym wykonana jest z metalu lub połączenia drewna z metalem. Styl loftowy czerpie z industrializmu. Nie brakuje tu surowych wykończeń, łańcuchów, rurek i innych przemysłowych cech. Taka półka, powieszona na ścianie samodzielnie lub jako aranżacja kilku, sama w sobie jest ozdobą ściany. Idealnie sprawdzą się na niej kwiaty. Czerń i drewno świetnie komponują się z zielenią żywych roślin. Na półce wiszącej typu loft możemy umieścić zdjęcia, książki lub pamiątki i bibeloty.

Półka z makramy

Nie ma wątpliwości, że kolejnym z wnętrzarskich (chociaż nie tylko) hitów są dodatki wykonane z makramy. Ozdoby, narzuty, lampy, kwietniki… Z makramy można stworzyć absolutnie wszystko. Pięknym dodatkiem do mieszkania w stylu boho, eklektycznym, ale i skandynawskim, jest półka wykonana właśnie tą techniką.

Półka makrama to ozdoba sama w sobie. W zależności od wybranego modelu możemy zdecydować się na wielkość ozdobnego panelu z tyłu półki, ilości półek, wersji z wiszącymi sznurkami lub o ciekawym splocie. Makrama daje możliwość stworzenia zarówno prostej i subtelnej półki, jak i dużej, bogato zdobionej konstrukcji. Same półki mogą być drewniane. Kolor i wykończenie drewna zależy od naszego gustu.

Półka z makramy nie ma dużego udźwigu. To największy jej mankament. Oczywiście możemy ułożyć na niej kilka książek, ale nie jest to regał dostosowany do wytrzymania dużych obciążeń. Najlepiej poukładać na niej lekkie drobiazgi i dekoracje. Świetnie sprawdzą się także kwiaty. Można pomyśleć o pnączach lub sukulentach w niewielkich doniczkach.

Geometryczna prostota

Rozwiązaniem dla osób, które cenią sobie minimalizm, symetrię i prostotę są geometryczne półki na ścianę. Prosta deska, zawieszona na dwóch grubych sznurkach lub linkach to pierwszy z geometrycznych pomysłów. Taka konstrukcja będzie z daleka wyglądać jak równoramienny trójkąt. To prostota i klasyka, które sprawdzą się na białej ścianie.

Ciekawym geometrycznym rozwiązaniem jest także narożna półka w kształcie rombu. Jest to pewna wariacja na temat klasycznego narożnego regału. Szkielet konstrukcji stanowi 5 półek: najdłuższa, 2 średniej długości i 2 krótkie. Najdłuższa półka znajduje się w środku, a dwie pozostałe powyżej i poniżej niej. Zabudowę okala rama, która układa się w kształt rombu. Jest to nietuzinkowe i przykuwające uwagę rozwiązanie. Taka półka naścienna na pewno sprawdzi się w salonie nad kanapą.

Półka z przesłaniem i pełna symboliki

Półka wisząca na ścianę nie musi być prostą deską. Z powodzeniem możemy zdecydować się na bardzo wymyślne konstrukcje. Dla zakochanych może to być półka z zapisem rytmu serca (EKG), metalowy napis LOVE albo serce. Fani muzyki mogą zdecydować się na półkę w kształcie wiolinowego klucza, nut czy wybranego instrumentu. Dla podróżników wymyślono półkę – mapę. Pod tym względem kreatywność konstruktorów i stolarzy nie zna granic. Każdy pasjonat znajdzie półkę, która będzie nawiązywać do jego zainteresowań i hobby.

Niewidoczna półka na książki

Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest niewidoczna półka na książki. Technicznie rzecz biorąc, nie jest to nawet półka, a konstrukcja. Na wybranej wysokości montujemy na ścianie niewielki, metalowy stelaż. Bezpośrednio na nim zakładamy pierwszą książkę – zaczepiając ją okładką. Metalowy haczyk chowa się pod okładką, przez co książka zdaje się być magicznie przyczepiona do ściany. Na pierwszej książce, w której ukryty jest mechanizm, możemy układać kolejne. Na szczycie stosiku możemy umieścić dekorację lub kwiatek.

Taka półka to nietypowe rozwiązanie. Zwraca uwagę i intryguje. Takie rozwiązanie sprawdzi się zarówno w salonie, jak i w biurze czy pokoju nastolatka. Znajomi, którzy będą odwiedzać nasze dzieci, na pewno nie przejdą obojętnie obok takiej konstrukcji. 

Zdjęcie główne:  Jean Philippe Delberghe/Adobe Stock

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*