Jak oceniana jest inteligentna opaska chińskiej firmy, która stała się tak popularna? Jakie są jej największe zalety i czy przeważają nad najbardziej dostrzegalnymi wadami? Oto charakterystyka tego sprzętu.
Popularność smartbandów i smartwatchy nie jest wynikiem ulubienia sobie przez użytkowników kosztownych gadżetów, ale raczej dążenia do wygody. Dodatkowo ich obsługa jest bardzo prosta, wręcz instynktowna. Niestety, ich wadą jest często wysoka cena. Xiaomi postanowiło zawojować rynek z budżetowym modelem. Czy jest na to realna szansa?
W zestawie startowym otrzymujemy:
Podstawowe informacje o niej Xiaomi Mi Band 4 to:
Wśród dostrzegalnych zmian względem poprzednich wersji przede wszystkim należy wymienić większy wyświetlacz. Tym razem jest on wielokolorowy, gdzie
barwy mają żywy odcień. Bardzo sprawnie działa również dotyk, który funkcjonuje nawet w trudnych warunkach. Nieco utrudnione jest jednak korzystanie z ekranu podczas pełnego słońca, którego światło negatywnie wpływa na czytelność.
Sam wygląd opaski, definiowany jako ‘’podłużna pastylka’’, w niewielkim stopniu zmienił się w porównaniu do poprzedniczek. Jej przód zabezpiecza hartowane szkło, ramki zaś niespecjalnie rzucają się w oczy. Spód opaski wykonano z tworzywa sztucznego. Całość zabudowana w pasku z grubego, matowego silikonu. Zaletą jest w tym przypadku idealne połączenie elastyczności z odpowiednią wytrzymałością.
Smartband z założenia powinien być poręczny dla użytkownika – ergonomia musi być jego silną stroną. Opaska Xiaomi świetnie się z tego obowiązku wywiązuje. Przemawia za tym:
Konfigurację opaski przeprowadza się w oparciu o aplikację Xiaomi Mi FIT wyposażoną w polską wersję językową. Zarzuca się jednak, że jego dużą wadą jest brak odpowiedniej przejrzystości, który zmusza do poznawania interfejsu metodą prób i błędów.
Xiaomi Mi Band 4 działa do 20 dni nawet przy dość intensywnym użytkowaniu. Interfejs jest przejrzysty i działa bez zarzutu. Z ekranu głównego, czyli tarczy zegara, przechodzimy do kolejnych funkcjonalności. Gesty w prawo i lewo to przejście do sterowania muzyką, góra i dół to sześć kart:
W recenzjach inteligentnej opaski Xiaomi podkreśla się, że jej funkcjonalność jest wysoka, wyniki zaś dokładne. Dla sportowców bardzo cenne jest to, że opaska obsługuje zróżnicowane dyscypliny. Jej funkcje przydadzą się przy okazji biegania, ale też jazdy na rowerze, spaceru, pływania i innych ćwiczeń fizycznych. Opaska zwróci nam również uwagę, gdy porzucimy aktywność i przez zbyt długi czas będziemy pozostawać w bezruchu. Warto jednak wiedzieć, że samo urządzenie nie posiada GPS-a. Parametry dotyczące pomiarów będą więc zależne od jego połączenia ze smartfonem.
Zdjęcie główne: www.mi.com