Skąd się wzięło Halloween?

Potrzebujesz ok. 7 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Październik to miesiąc, który niemal wszystkim ludziom kojarzy się ze złotą jesienią, spadającymi liśćmi i pierwszymi przymrozkami. Niektórzy w tym czasie porządkują groby, zaopatrują się w piękne chryzantemy i znicze. To wszystko jest spowodowane Dniem Wszystkich Świętych, przypadającym zawsze 1 listopada. Nie da się ukryć, że wiele osób w noc poprzedzającą tę uroczystość, świętuje Halloween. Czym charakteryzuje się ten zwyczaj i jaka jest jego geneza?

Święto Halloween – czym dokładnie jest?

Halloween to nieco kontrowersyjne święto, które jest najhuczniej obchodzone w Wielkiej Brytanii, Kanadzie i Stanach Zjednoczonych. Można śmiało rzec, że obrzęd ma tyle samo zagorzałych fanów, jak i przeciwników. To właśnie 31 października dorośli i dzieci przebierają się w straszne stroje, a także ozdabiają domy mrocznymi dekoracjami i dyniami, w których wycięte są wzory nawiązujące do duchów i wszelkiej maści straszydeł.

Nazwa „Halloween” pochodzi od angielskiego zwrotu „All Hallows’ Eve”, co w tłumaczeniu oznacza „wigilia Wszystkich Świętych”. Niemniej jednak uroczystość z Dniem Wszystkich Świętych, obchodzonym w Polsce, ma niewiele wspólnego. Mimo tego, że Halloween w poszczególnych państwach jest uważane za jedno z najważniejszych świąt w roku, w naszym kraju nie ma wielu miłośników.

Chcąc uczcić ten dzień, ludzie (szczególnie w Ameryce Północnej) wydają kolosalne sumy na zjawiskowe parady, dekoracje domów oraz kostiumy mrożące krew w żyłach. Warto wspomnieć, że symbolem Halloween jest przede wszystkim podświetlona od środka wydrążona dynia, czarny kot, nietoperze, pajęczyny etc.

W Halloween dzieci przebierają się w straszne stroje, następnie spacerują ulicami i proszą gospodarzy o łakocie słynną frazą „cukierek albo psikus” (ang. trick-or-treat). Jeśli nie dostaną od domowników słodyczy, najczęściej rozrzucają śmieci wokół posesji oraz malują kredą mroczne postacie na podjeździe. Jednak należy pamiętać, że kiedyś ten obrzęd był obchodzony zupełnie w inny sposób.

Historia Halloween

Korzenie Halloween sięgają tysiące lat w przeszłość, jednakże dokładna geneza tego święta nie jest znana. Przypuszcza się, że ten popularny obrzęd wywodzi się z celtyckiego święta Samhain (koniec lata). W czasach starożytnych plemiona celtyckie zamieszkiwały tereny obecnej Francji, Walii, Szkocji czy Anglii. Ówcześni ludzie wierzyli w magię i odprawiali mroczne czary, a huczny festiwal z okazji zakończenia sezonu żniw był głównym powodem, dla którego Celtowie chętnie praktykowali swoje przekonania.

Kapłani celtyccy i druidzi uważali, że w Halloween granica poza światem ludzi żyjących a demonów zaciera się. Złe duchy i inne zbłąkane dusze w nocy z 31 października na 1 listopada miały nawiedzać gospodarstwa i niszczyć letnie zbiory. Aby odstraszyć wędrujące duchy, po zmroku ludzie przywdziewali maski na twarz i zakładali upiorne stroje. Uważano również, że mroczne demony są w stanie przejąć kontrolę nad żyjącymi, zatem mieszkańcy zakładali stare i podarte łachmany, ponieważ nieczyste dusze unikały biedaków, ludzi upośledzonych lub ciężko chorych.

Chcąc pokonać zło, ludzie rzeźbili groźne miny w dużych warzywach (dyni, rzepie, burakach) i umieszczali wewnątrz nich świece, aby były widoczne z kilku metrów. W dniu, w którym obchodzono święto zmarłych, żegnano lato, a witano zimę, uczestnicy obrzędu rozpalali ogromne ogniska i najczęściej wrzucali do nich owoce i warzywa, a także wlewali alkohol.

Nie ulega wątpliwości, że celtyckie święto było bardzo okrutne, ponieważ świętujący z biegiem czasu woleli składać ofiary z domowych zwierząt, a nawet ludzi. Kościół po wielu latach dopiął swego, a przerażający obrzęd nie był już praktykowany. Niemniej jednak zwolennicy celtyckiego obrządku Samhain z pasją zaczęli wracać do zapomnianych tradycji, jednakże jedynie w celach humorystycznych.

Ludzie na całym świecie świętowali Triduum Wszystkich Świętych (trzydniowe święto obejmuje All Hallows’ Eve, All Saints’ Day i All Soul’s Day), trwające od 31 października do 2 listopada. Warto wiedzieć, że Halloween najhuczniej obchodzi się w Stanach Zjednoczonych, a zwyczaj przebierania i organizowania parad jest dla Amerykanów bardzo ważnym elementem, nawiązującym do tej tradycji.

Jak przebrać się na Halloween?

31 października bardzo często organizowane są imprezy tematyczne zarówno dla dzieci, jak i osób dorosłych. Niezależnie od wieku – każdy uczestnik zabawy może świetnie się bawić i założyć kostium mrożący krew w żyłach. Stroje na Halloween niekoniecznie muszą wzbudzać strach wśród współbiesiadników. Wiele osób decyduje się na zabawne przebrania, wywołujące salwy śmiechu np. carry me lub dmuchane części ciała.

Przed wyborem idealnego stroju należy przede wszystkim zwrócić uwagę na charakter imprezy. Dobry kostium to taki, który będzie pasował tematycznie do motywu przewodniego i nada niekonwencjonalnego klimatu. Warto pamiętać, aby przebranie było przede wszystkim praktyczne i wygodne.

Strój na Halloween dla najmłodszych

W przedszkolach i szkołach podstawowych również organizowane są bale z okazji Halloween. Jest to szczególne święto dla dzieci, ponieważ mogą się przeobrazić w ulubioną postać z bajki, filmu etc. Charakteryzacje dla pociech muszą być wygodne, nie mogą krępować ruchów malucha, a także nie powinny być kiczowate.

Dziewczynki z reguły wolą założyć strój lubianej księżniczki, niż krwawych postaci ze znanych horrorów lub thrillerów. Obecnie bardzo popularne są stylizacje psotnej Maszy, Anny lub Elsy z „Krainy Lodu”.

Chłopcy na bal przebierańców z okazji Halloween mogą założyć kostium policjanta, strażaka, Harrego Pottera lub Voldemorta. Jeśli pociecha jest nieco starsza, można kupić bądź wypożyczyć strój Wujka Festera z „Rodziny Addamsów”, Kayako Saeki, kościotrupa lub diabła.

Strój na Halloween dla dorosłych

Nie ulega wątpliwości, że osoby dorosłe mogą pokusić się o nieco odważniejsze wersje kostiumów, które z powodzeniem wywołają uśmiech na twarzy pozostałych uczestników zabawy lub wprowadzą nastrój grozy. Dużą popularnością cieszą się nowoczesne stroje dla par, przedstawiające między innymi Jokera i Harley Quinn, Gomeza i Tish, Freda i Wilmę Flintstone.

Kobiece charakteryzacje na Halloween to połączenie klasy z odrobiną pikanterii. Panie zwykle wybierają zmysłowe kreacje, których dopełnieniem są odpowiednio dobrane akcesoria. Opaska z rogami, podarte kabaretki, kocie uszy lub czarne skrzydła anioła to niewątpliwie strzał w dziesiątkę. Żadna prawdziwa kobieta z pewnością nie oprze się kostiumowi pociągającej diablicy lub kokieteryjnej pielęgniarki. Kolorami święta Halloween są pomarańczowy i czarny, zatem warto postawić na takie dodatki.

Mężczyźni wybierający strój na imprezę tematyczną, w dużym stopniu inspirują się bohaterami znanych horrorów i seriali mrożących krew w żyłach. Często wcielają się w postać Michaela Myersa, Freddiego Kruegera lub Frankensteina.

wydrążona dynia
Fot.: SzaboJanos/pixabay.com

Zwyczaje i symbole Halloween

Halloween niewątpliwie charakteryzuje się organizowaniem przebieranych balów, których motywem przewodnim są mroczne dekoracje i przerażające zabawy. To właśnie na takie zabawy uczestnicy muszą pojawić się w ciekawych strojach, aby stworzyć upiorny klimat.

Ostatniego dnia października najmłodsi bawią się w trick-or-treat lub praktykują zabawę apple bobbing. Polega ona na próbie ugryzienia jabłka unoszącego się w misce z wodą. Jeśli ta czynność się powiedzie, dana osoba będzie wiodła szczęśliwe życie.

Najpopularniejszy symbol Halloween to wydrążona dynia ze świecą w środku. Jednakże to nie wszystko. Mroczny klimat tworzą także straszne dekoracje związane z duchami, kościotrupami, czaszkami, nietoperzami, czarnymi kotami, wampirami itp.

Podsumowanie

Celtyckie święto jest coraz częściej praktykowane w wielu krajach. Obchodzenie Halloween w Polsce budzi spory sprzeciw, ponieważ obchodzone niemal w tym samym czasie jest Święto Zmarłych. Niemniej jednak Halloween to niezwykły zwyczaj, cieszący się dużym uznaniem zwłaszcza wśród młodzieży i dzieci.

Zdjęcie główne: Pexels/pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*