Zobacz 11 niezwykłych murali na świecie

Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Murale od dawna podkreślają piękno naszych miast. W Polsce w latach 70. i 80. stanowiły najczęściej formę ciekawej reklamy i wiele z odrestaurowanych murali możemy zobaczyć w Warszawie czy Krakowie. Na świecie również pojawiają się murale, zwłaszcza w Nowym Jorku, który jest stolicą ulicznej sztuki. Sprawdźmy, które murale na świecie robią najlepsze wrażenie.

Niezwykłe domy w Palmitas, Meksyk

Meksyk jest znany z niewielkich domów, które rozstawione są często na wzgórzach. W Palmitas na jednym z takich wzgórz powstało niezwykłe malowidło stworzone z wielu kolorowych murali namalowanych na elewacjach domów jednorodzinnych. Z dalszej perspektywy wyglądają one jak jeden abstrakcyjny obraz, który powstał wokół drzew oraz innych miejskich zabudowań.

Trójwymiarowy mural przy Juliette Et Les Esprits w Montpellier

Mural widnieje na jednej z kamienic przy Juliette Et Les Esprits w Montpellier we Francji. Nieco smutne podwórko z pojedynczą ławką znajdowało się wcześniej na tle ponurej i starej ściany. Niedawno powstał na niej piękny mural, który przedstawia front kamienicy. Na namalowanych balkonach można zobaczyć bardzo radosnych mieszkańców, a efekt został dopełniony przez trójwymiarowy rysunek. Mural wychodzi poza obręb jednej ściany i wchodzi na te sąsiadujące z nią, częściowo zburzone. Mamy wrażenie, jakbyśmy przenieśli się ze środka miasta na wesołe i pełne słońca przedmieście.

Mural Etnias w Rio de Janeiro

Ten niezwykły mural o powierzchni 3000 mkw. powstał przez rozpoczęciem igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro w 2016 roku. Jego autorem jest znany brazylijski artysta Eduardo Kobra. W swoich pracach sięga po wyraziste kolory i motywy. Stara się ukazywać piękno i różnorodność świata, stąd też w jego dziełach często znajdziemy przedstawiecieli wielu ras i narodowości.

Trójwymiarowy mural w Poznaniu

Również w Polsce powstał bardzo ciekawy mural, który imituje kolorowe kamienice. Niektóre z nich przedstawiają fronty znanych kamienic, jakie można spotkać w Poznaniu. Na muralu znajduje się również logo znanej marki Terravita, a na dachu jednej z kamienic siedzi wesoły grajek.

Giant Starling Mural w Berlinie

Murale coraz częściej pojawiają się też na wieżowcach. Jednym z nich jest piękne malowidło na bloku w Berlinie. Łączy ze sobą dwie części budynku i przedstawia ogromnego, kolorowego szpaka. Jego środek przedzielony jest przez rząd okien. Całość robi piorunujące wrażenie oraz pokazuje, że blokowiska wcale nie muszą być nudne.

Topart, Budapeszt, Węgry

W Budapeszcie powstał niezwykły mural, który wykorzystuje naturalne elementy krajobrazu. Na jednym z podwórek wykorzystano obecność posadzonych w rzędzie drzew. Mural dopełnił ten krajobraz, dzięki czemu mamy wrażenie, jakby drzewa stały tuż przy rzece, po której płynie monumentalna i piękna żaglówka.

Full Moon Hostel w Bristol, Wielka Brytania

Nazwa hostelu wiele mówi o powstałym na nim muralu. Wcześniej nie różnił się wiele od innych budynków w okolicy. Właściciele postanowili jednak odnowić front w nietypowy sposób. Powstał na nim piękny mural, który przedstawia konstelacje gwiazd. Dzięki niemu hostel nawiązuje do nocnego nieba nie tylko z nazwy.

Kolorowe schody w San Francisco

W Kalifornii znajduje się dość niezwykły mural, który jest bardzo ciekawym przykładem sztuki ulicznej – powstał na stopniach schodów. Mamy więc niecodzienną możliwość stąpania po dziele sztuki. Stopnie są mozaiką geometrycznych kształtów oraz kolorowych barw. Z większej odległości schody wyglądają jak niezwykły obraz. Mozaikowy mural przedstawia abstrakcyjne wzory oraz kwiaty, które wyglądają bardzo niecodziennie w tej miejskiej scenerii.

„Big Raccoon”, Lizbona

W Lizbonie powstał ogromny i bardzo wesoły mural przedstawiający szopa pracza. Został namalowany na jednym z budynków w centrum miasta. Szop wygląda uroczo, a jego tłem jest zielona abstrakcja. Mural nawiązuje do sztuki ulicznej oraz graffiti, jednak jest również bardzo realistyczny. Na pewno sprawia radość mieszkańcom tego pięknego i znanego ze swych zabytków miasta.

Dziewczynka z konewką, Białystok

To kolejny mural, który wychodzi poza obręb ściany i nawiązuje do elementów, które znajdują się poza nią. Mural przedstawia małą dziewczynkę w pięknym stroju ludowym, która za pomocą konewki podlewa stojące przy budynku drzewo.

The Kiss Mural, Nowy Jork

Słynne zdjęcie dwóch całujących się osób na Times Square zostało przedstawione na muralu w Chelsea. Bardzo często było przerabiane i stało się symbolem zakończenia II wojny światowej. Mural jest bardzo kolorowy, a całująca się para została przedstawiona na tle wielobarwnych pasów. Spośród kolorowej i nieco abstrakcyjnej mozaiki wyróżniają się jedynie konturem oraz cieniowaniem.

Fot. Pixabay

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*