10 rockowych piosenek wszech czasów

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Znane i lubiane piosenki rockowe, których nie sposób nie znać. Sprawdź nasze zestawienie przebojów z Polski i ze świata!

Lep Zeppelin – marka sama w sobie

Mówiąc o kultowych rockowych piosenkach wszech czasów, nie sposób nie wspomnieć o zespole Led Zeppelin. Prekursorzy hard rocka, wizjonerzy i prawdziwi wirtuozi w swoim fachu. Led Zeppelin wypuściło tyle hitów i piosenek, które na stałe wpisały się w światową kulturę, że całe zestawienie można by poświęcić tylko im. Jeśli chodzi o piosenki wszech czasów Zeppelinów, koniecznie wymienić trzeba: „Stairway to Heaven” oraz „Whole Lotta Love”.

„Hey Jude”

Wielka Brytania zrodziła same gwiazdy rocka. Nie ma na świecie fana tego gatunku, który nie słyszał o The Beatles. Ich piosenki są wręcz sztandarem gatunku. Wymienienie tylko jednego rockowego hitu czwórki z Liverpoolu zdaje się być prawie niemożliwe. „Hey Jude” gościło na pierwszym miejscu listy przebojów magazynu „Billboard” przez rekordowe dziewięć tygodni.

John Lennon – „Imagine”

Lennon napisał piosenkę „Imagine” na początku lat 70. ubiegłego stulecia. Nadal jest ona chętnie grywana w rozgłośniach radiowych na całym świecie. Jej treść poddawana jest analizom podczas lekcji w szkołach. Ta utopistyczna wersja świata bez ustanku przemawia do serc młodzieży na całym świecie.

„Bohemian Rhapsody”

Queen, Freddie Mercury i „Bohemian Rhapsody” to hasła niosące za sobą cały przekaz. Wirtuozeria, wizjonerstwo oraz styl wykraczający poza jakiekolwiek twórcze ramy muzyków rocka na całym świecie. W kategoriach wyszukiwania piosenek rockowych Queen plasuje się bardzo wysoko.

Pink Floyd – „Another Brick in the Wall (Part II)”

Wers utworu „Another Brick in the Wall” „We don’t need no education” jest jednym z najbardziej znanych w historii rocka, a na pewno w dorobku grupy Pink Floyd. Beznadziejny system edukacji, który opisany jest w tekście, ma być kolejną cegiełką w psychicznym murze problemów podmiotu lirycznego. Mocny przekaz, skandowane przez chór wersy i wpadająca w ucho melodia czynią z tego utworu absolutny rockowy hit wszech czasów.

„Brothers in Arms”

Kolejna w zestawieniu kultowa, brytyjska formacja rockowa to Dire Straits. Jeden z ich przebojów, „Brothers in Arms”, to prawdziwy klasyk swojego gatunku. Ta rockowa ballada przez wiele tygodni zajmowała wysokie miejsca na światowych listach przebojów. Utwór kilkukrotnie wykorzystywany był jako ścieżka filmowa oraz doczekał się kilkudziesięciu coverów.

Z tobą lub bez ciebie

Irlandzka formacja U2 to nadal jednej z najpopularniejszych rockowych zespołów na świecie. Artyści są niezwykle płodni muzycznie i w swoim dorobku mają kilkanaście piosenek rockowych, które są absolutnymi hitami. Do klasyków gatunku zaliczyć można balladę „With or Without You”.

Rock – piosenki z polskiego podwórka

Światowy trend i moda na granie rocka nie ominęły także Polski. Na naszym lokalnym podwórku pojawiło się sporo rockowych zespołów, które osiągnęły sukces. Zestawienie nie mogłoby się obejść bez kultowej już „Autobiografii” zespołu Perfect. Tekst tej rockowej piosenki zna niemal każdy Polak.

Zespołem chętnie granym w radiach, nawet tych komercyjnych, jest także Dżem. Piosenki zaśpiewane przez Ryśka Riedla to polskie, rockowe hity wszech czasów. Czy któryś szczególnie wpłynął na karierę zespołu ze śląska? Na pewno wymienić można tu kawałek „Czerwony jak cegła”.

Zdj. główne: Luuk Wouters/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*