Czy jedynym sposobem na anginę jest antybiotyk? Jak szybciej zwalczyć chorobę? Co pomoże złagodzić dokuczliwe objawy? Czy domowe sposoby są skuteczne w leczeniu anginy? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule.
Angina – czyli silne zapalenie migdałków i błony śluzowej gardła – może być wywołana przez wirusy, bakterie lub grzyby. To choroba zakaźna przenoszona drogą kropelkową lub przez bezpośredni kontakt. Początkowo jej objawy mogą przypominać zwykłą infekcję górnych dróg oddechowych, jednak anginy nie należy bagatelizować – ta choroba niesie ze sobą ryzyko groźnych powikłań. Po czym ją rozpoznać? Jak zwalczyć chorobę? Czy domowe sposoby poradzą sobie z anginą?
Mimo że pierwsze objawy tej choroby mogą przypominać niegroźne przeziębienie, to wraz z jej rozwojem zauważymy symptomy, które wyraźnie wskażą nam, czy mamy do czynienia z anginą. Możemy ją rozpoznać po następujących objawach:
W zależności od miejsca występowania zapalenia wyróżnia się:
W zależności od lokalizacji infekcji przebieg choroby może wyglądać nieco inaczej. Jednak większość z wymienionych powyżej objawów będzie towarzyszyła każdemu rodzajowi anginy.
Większość przypadków anginy wywołana jest przez paciorkowce. To rodzaj anginy zwany ropną. Przy takim zakażeniu konieczna będzie wizyta u lekarza i przyjmowanie antybiotyku. Jednak obok terapii farmakologicznej możemy też stosować domowe sposoby, które mogą przyspieszyć zwalczenie choroby, złagodzić ból i inne uciążliwe dolegliwości.
Aby złagodzić dokuczliwy ból i dyskomfort w czasie choroby spróbuj następujących sposobów:
W zależności od stosowanych metod leczenia angina utrzymuje się zazwyczaj od tygodnia do dwóch.
Zdjęcie główne: Markus Spiske/unsplash.com