Jak wprowadzić więcej ruchu na co dzień?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Codzienna dawka ruchu zmniejsza ryzyko rozwoju wielu chorób, wzmacnia układ krążenia, stawy i mięśnie, a także zdrowie emocjonalne. Jak jednak włączyć więcej ruchu na co dzień? Poznaj bardzo proste metody!

Poranna gimnastyka

Kilka nieskomplikowanych ćwiczeń fizycznych z rana poprawia gibkość i daje energię na resztę dnia, wzmacnia i rozwija system mięśniowy, a także zwiększa wydolność fizyczną i umysłową. Skłony i skręty tułowia, ćwiczenia rozmachowe, przysiady, podskoki i chodzenie w miejscu możesz wykonywać niezależnie od wieku i stanu zdrowia. Dziesięć minut porannych ćwiczeń wspomoże przepływ krwi w organizmie i wprawi Cię w lepsze samopoczucie!

Ruszaj się w czasie rozmów telefonicznych

Prowadzisz dużo rozmów przez telefon? Spędzaj ten czas z korzyścią dla organizmu. Nabądź słuchawki bezprzewodowe i udaj się na spacer lub wykonuj nieskomplikowane ćwiczenia w czasie rozmów: rób przysiady, stawaj na czubkach palców i powoli opadaj w dół, kręć stopami i spróbuj robić przy ścianie „krzesełka” – to statyczne ćwiczenie „rozpali” mięśnie Twoich nóg.

Zrezygnuj z windy

Wchodząc po schodach, spalasz kalorie, wzmacniasz mięśnie i układ krążenia. Pomyśl o tym, zanim kolejny raz ściągniesz windę. Codzienne pokonywanie pięter w trybie marszowym przez 10 minut to utrata ponad 100 kalorii. Jeśli chcesz, by trening był bardziej efektywny, możesz zwiększyć prędkość i zacząć biec. Na schodach możesz też wykonywać różne ćwiczenia – pompki, wypady, wznosy i skoki.

Tańce

Taniec po pierwsze dostarcza niesamowitej przyjemności, a po drugie jest doskonałym ćwiczeniem fizycznym angażującym różne partie mięśniowe. Taniec poprawia postawę, koordynację ruchową i równowagę. Jeśli nie przepadasz za „nudną” gimnastyką, po prostu wypróbuj codzienny taniec. W domu, sam na sam przed lustrem lub bez niego, kiedy nikt na Ciebie nie patrzy, możesz włączyć ulubioną muzykę i bawić się, ile dusza zapragnie. Pozwól swojemu ciału poruszać się w rytm muzyki i nie narzucaj sobie żadnych reguł. Jeśli uważasz, że Twój poziom jest dość zaawansowany, poszukaj na YouTubie konkretnych form tańców i ćwicz według określonej choreografii.

Częściej sprzątaj

Sprzątanie może stać się ciekawszym zajęciem, jeśli potraktujesz je jako trening. Niemało kalorii spalisz, myjąc podłogi (240 kcal na godzinę) i okna (167 kcal). Odkurzanie jest też dobrym ćwiczeniem angażującym mięśnie ciała (spalasz przy tym nawet 190 kcal na godzinę). Nagrodą po takim treningu będzie nie tylko smukłe, wyrzeźbione ciało, ale też doskonałe samopoczucie, no i porządek w domu. To doskonały wariant dla osób, które cierpią na deficyt wolnego czasu.

Spraw sobie smartwatch sportowy

Ten niewielki gadżet pomoże Ci określić dzienną ilość kroków, a także stopień intensywności treningów. Za jego pomocą możesz monitorować swoje postępy, a także proces regeneracji po wysiłku fizycznym. Smartwatch przypomni Ci też, że najwyższy czas wstać od komputera czy telewizora w celu wykonania ćwiczeń rozciągających. Dzięki łączności ze smartfonem poprzez moduł Bluetooth zegarek przesyła dane do aplikacji, a nawet sieci społecznościowych. Dzieląc się ze znajomymi postępami w treningach, masz dodatkową motywację i nie możesz już spędzić dnia bez ćwiczeń fizycznych. Z obietnic przecież trzeba się wywiązywać!

Zdj. główne: Austin Neill/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*