Lubisz kino sensacyjne? Oto klasyki, które trzeba znać

Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Film sensacyjny, to coś więcej, niż kino akcji świecące sukcesy od lat 80. Znajdzie się tutaj też miejsce dla różnych gatunków –  film szpiegowski, kryminał, western. W tak dużej różnorodności trudno wskazać na absolutnie najlepsze tytuły, ale próbować zawsze warto – oto kilka pozycji godnych uwagi.

‘’Wanted’’ 

Film Timura Bekmambetova z 2008 r. w gwiazdorskiej obsadzie z Jamesem McAvoyem, Angeliną Jolie i Morganem Freemanem. Przenosimy się w nim do świata, gdzie nic nie jest pewne – nawet tożsamość zaginionego ojca, który okazał się płatnym zabójcą. Po jego śmierci miejsce w zbrodniczej organizacji ma zająć syn, ale przeobrażenie się z pracownika biurowego w mordercę nie jest tak łatwe.

Movieclips Classic Trailers – Wanted Official Trailer 

‘’Hakerzy’’

Produkcja z 1995 r. stała się ważnym krokiem w karierze aktorskiej Angeliny Jolie. Genialny haker Dade Murphy (Johnny Lee Miller) już w wieku 11 lat miał problemy z FBI. Jako młody mężczyzna poznaje grupę podobnych sobie specjalistów od nowoczesnych technologii. Wzajemna rywalizacja znów doprowadza go do konfliktu z prawem – tym razem stawką jest jednak udaremnienie kradzieży 10 milionów USD. Oczywiście sytuacja szybko robi się niebezpieczna.  

Movieclips Classic Trailers – Hackers Official Trailer #1 – Matthew Lillard Movie

‘’Turysta’’

Połączenie thrillera z romansem, którego akcja dzieje się w Wenecji. Dodatkowo Angelina Jolie, Johnny Depp, zawiła intryga – tak powstaje idealna fabuła na wieczór z kinem sensacyjnym. Film przeznaczony nie tylko dla wielbicieli talentów odtwórców głównych ról i obrazków z pięknej Wenecji.  

moviemaniacsDE – The Tourist | OFFICIAL Trailer

‘’Telefon’’

Ciekawy, bo w wielu sferach minimalistyczny film sensacyjny o człowieku, który został uwięziony w budce telefonicznej. Nie może jej opuścić, bo zginie od kuli psychopatycznego snajpera. Film Joela Schumachera z 2002 r. z Colinem Farrellem w roli głównej. Spotkał się z pozytywnymi ocenami widzów i krytyków filmowych. Na planie zobaczymy też Kiefera Sutherlanda, Katie Holmes i Foresta Whitakera. 

HuluTrailers – Phone Booth – Official Trailer

‘’Świat w płomieniach’’

Obraz z 2013 r. w reżyserii Rolanda Emmericha raczej nie zaskakuje fabułą. Oto John Cale (Channing Tatum), niedoszły agent służb specjalnych, decyduje się zabrać córkę na wycieczkę po Białym Domu. Oczywiście w tym samym czasie i miejscu pojawiają się bezwzględni terroryści, którzy opanowują budynek. Nieoczekiwanie okazuje się, że to od umiejętności Cale’a będzie zależał los prezydenta Stanów Zjednoczonych.  

https://www.youtube.com/watch?v=SBKPVpYJPfY
HBO Polska – Świat w płomieniach (2013) – trailer HBO

‘’Święci z Bostonu’’

Film z 1999 roku, który wyreżyserował Troy Duffy. W obsadzie między innymi Willem Dafoe. Dwaj bracia pracujący w rzeźni przypadkowo popadają w konflikt z członkami rosyjskiej mafii przybyłymi do ich ulubionego baru, by ściągnąć haracz. Gangsterzy giną, zaś mężczyźni stają się bohaterami. Przekonani, że to misja dana im od Boga, postanawiają wytoczyć prywatną wojnę bostońskim gangsterom.

FilmBuff Movies – BOONDOCK SAINTS | Official Trailer

‘’Brudny Harry’’

Film z 1971 r. w reżyserii Dona Siegela, który stał się klasyką gatunku z uwagi na rolę Clinta Eastwooda. Jego sukces sprawił, że przygody Harry’ego Callahana doczekały się kolejnych filmowych ekranizacji. W pierwszej odsłonie główny bohater tropi seryjnego zabójcę, który terroryzuje San Francisco, grożąc jego mieszkańcom. Swoje dochodzenie prowadzi jednak w sposób, jak przystało na Brudnego Harry’ego – brutalnego i bezkompromisowego. Jego rewolwer, słynny Smith&Wesson Model 29, stał się dzięki filmowi i postaci stworzonej przez Eastwooda jedną z ikon popkultury. Co ciekawe – niewiele zabrakło, żeby jego rola nigdy nie powstała. Początkowo w filmie miał zagrać Frank Sinatra, ale uniemożliwiła mu to kontuzja ręki.

Warner Bros. – Dirty Harry – Original Theatrical Trailer

‘’Psy’’

W zestawieniu nie mogło zabraknąć też polskiego wątku. Film Władysława Pasikowskiego z 1992 r. to z kolei produkcja, która zaważyła na polskim kinie lat 90. i bardzo mocno przeniknęła do popkultury. Aktorski duet Bogusław Linda – Cezary Pazura uzupełniony został na planie między innymi przez role Marka Kondrata, Janusza Gajosa, czy Olafa Lubaszenki. Grany przez Lindę Franz Maurer, twardy i wrażliwy jednocześnie, stał się idolem kobiet i wzorem do naśladowania dla mężczyzn. Film doczekał się kontynuacji. Powstały dwie kolejne części „Psy 2. Ostatnia krew” z 1994 roku oraz „Psy 3. W imię zasad” z 2020.

Kino Helios Polska – Psy 3. W imię zasad – Zwiastun PL (Official Trailer)

Fot. Sunset Boulevard/Corbis Historical/Getty Images

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*