Atrakcje i miejsca w Holandii, które warto zobaczyć

Potrzebujesz ok. 7 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Marzy Ci się pełna atrakcji turystycznych i pięknych widoków podróż? Jeśli odpowiedź brzmi tak, to Holandia jest właśnie dla Ciebie! W kraju słynącym z tulipanów i wiatraków jest wiele ciekawych, wartych odwiedzenia miejsc, i to nie tylko w sezonie letnim, ale o każdej porze roku. W całej Holandii znajdziemy mnóstwo atrakcji zarówno w miastach, jak i wioskach. Dokąd warto się udać, aby poczuć klimat tego malowniczego kraju? 

Atrakcje w Holandii — miasta warte odwiedzenia

Liczne zabytki, muzea, pola tulipanów i słynne wiatraki to niewątpliwie największe atrakcje Holandii, które każdego roku przyciągają tłumy turystów. Warto dodać, że z turystycznego punktu widzenia istotnym aspektem są też ścieżki rowerowe, ponieważ jest to nie tylko charakterystyczny element infrastruktury miast, ale również nieodłączna część życia i kultury Holendrów. 

Rozważasz wyjazd do Holandii? Skorzystaj z oferty firmy przewozowej Trans-Bus, która zajmuje się transportem pasażerskim z Dolnego Śląska. Wieloletnie doświadczenie, profesjonalizm oraz posiadanie wszystkich wymaganych licencji to gwarancja usług na najwyższym poziomie, dzięki którym podróże mijają bezpiecznie i komfortowo. 

rowery na moście w Holandii
Fot.: Ralf Gervink/pixabay.com

Amsterdam

Stolica Holandii przyciąga do siebie jedyną w swoim rodzaju architekturą, licznymi muzeami oraz siedemnastowieczną siecią kanałów, która została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Stare miasto rozciąga się wokół głównych kanałów o nazwie Grachtengordel, a do najważniejszych miejsc wartych odwiedzenia zaliczamy tu m.in. Dom Anny Frank, kościół Westerkerk oraz Muzeum Van Loon. Nieopodal tej dzielnicy znajdują się inne dwa ważne muzea: Muzeum Narodowe – Rijksmuseum oraz Muzeum Vincenta van Gogha. Piwosze zaś na pewno z chęcią odwiedzą muzeum poświęcone browarnictwu, czyli Heineken Experience. Nie można zapomnieć też o dzielnicy słynącej z usług erotycznych zwanej Dzielnicą Czerwonych Latarni. 

Amsterdam stare miasto
Fot.: Siggy Nowak/pixabay.com

Haarlem

Haarlem to średniej wielkości miasto położone niedaleko Amsterdamu. Najważniejszym punktem na mapie tej miejscowości jest Grote Markt, czyli rynek centralny otoczony kamienicami, przy którym znajduje się kościół św. Bawona. To w Haarlemie możemy odwiedzić najstarsze muzeum w kraju — Muzeum Teylersa, które ma w swojej kolekcji m.in. prace Rembrandta i Michała Anioła. Wśród innych muzeów Haarlemu wyróżnia się jeszcze Muzeum Fransa Halsa oraz Muzeum Archeologiczne. Nieopodal rynku głównego, w obrębie centrum miasta znajduje się osiemnastowieczny wiatrak Molen De Adriaan.

wiatrak nad wodą
Fot.: Hendrik/pixabay.com

Haga

Haga jest nadmorskim miastem na zachodzie kraju, w którym to, mimo że nie jest stolicą Holandii, znajduje się siedziba holenderskiego parlamentu i rządu, a także rezydencja rodziny królewskiej — Pałac Noordeinde. Można powiedzieć, że Haga jest miastem kontrastów, ponieważ zetkniemy się tam zarówno z tradycyjnym, jak i nowoczesnym budownictwem; z eleganckimi antykwariatami i galeriami sztuki, a także współczesnymi centrami handlowymi. Co ciekawe, to miasto ma nawet swoje Chinatown. Najważniejszym muzeum w Hadze jest niewątpliwie Mauritshuis, ale warto odwiedzić także muzeum Rijksmuseum de Gevangenpoort, mieszczące się średniowiecznym więzieniu i poświęcone właśnie tematyce przestępstw i kar. 

wysokie wieżowce w Hadze
Fot.: Ivo N/pexels.com

Keukenhof (Lisse)

W Keukenhof nie znajdziemy spektakularnych zabytków, muzeów czy kościołów, ponieważ jest to ogromny park w miejscowości Lisse (między Amsterdamem a Hagą). Jest to przepiękne miejsce, które każdej wiosny budzi się do życia i zachwyca bogactwem kolorów za sprawą różnorodnych gatunków kwiatów, m.in. tulipanów, hiacyntów, krokusów i narcyzów. Równiutko przystrzyżona trawa, promienie słońca wpadające przez gałęzie drzew i kolorowe kwiatowe dywany tworzą bajeczny obrazek. Bujna roślinność to jednak nie wszystko! W ogrodzie zadbano o ścieżki rowerowe oraz tzw. ciche łodzie, dzięki którym można wybrać się w rejs wśród tulipanowych pól. 

ogród Keukenhof
Fot.: Ines Gil/pixabay.com

Delft

Delft jest przepięknym miasteczkiem leżącym w niewielkiej odległości od Hagi. W tej miejscowości urodził się jeden z najsłynniejszych holenderskich malarzy, Jan Vermeer, któremu poświęcono muzeum w centrum. Miasto znane jest z zabytkowego rynku, kościoła Oude Kerk, ratusza, bramy miejskiej, kamienic oraz malowniczych uliczek. Niektórych może zdziwić fakt, że ta urokliwa miejscowość jest też ważnym ośrodkiem przemysłu, m.in. metalowego, chemicznego i elektronicznego. 

 katedra Oude Kerk
Fot: Patryk_Kuzior/pixabay.com

Utrecht

Utrecht jest jednym z najstarszych miast w Holandii, niemal bez przerwy tętniącym życiem. Miejski gwar, tłoczący się ludzie i tysiące rowerzystów przemierzających miasto każdego dnia tworzą oryginalny charakter tego miejsca. To właśnie w Utrechcie znajduje się największy w kraju uniwersytet, dlatego nazywany jest przez niektórych miastem uniwersyteckim. Nie brakuje starodawnych zabytków, ale to sztuka nowoczesna prężnie się tutaj rozwija, w związku z czym jednym z najważniejszych miejsc na mapie Utrechtu — a jednocześnie na liście światowego dziedzictwa UNESCO — jest Dom Rietvelda.

uniwersytet w Utrechcie
Fot.: Niek Verlaan/pixabay.com

Kinderdijk

Miejscowość z najbardziej charakterystycznym widokiem na wiatraki to Kinderdijk. Ich powstanie wiąże z czysto praktycznymi względami — zaczęto je budować w XVIII wieku w celu walki z wodą. Podtopienia wynikały z usytuowania Kinderdijku w delcie rzek Noord i Lek. Kompleks składa się w sumie z 19 wiatraków i niektóre z nich wciąż działają, choć oczywiście są wspomagane silnikami i pompami. Miejsce jest ciche i spokojne, mimo że nieopodal rozpościera się miejska aglomeracja. 

system wiatraków nad wodą
Fot.: Skitterphoto/pixabay.com

Zaandam

Na północ od Amsterdamu znajduje się malownicze miasteczko Zaandam. Największą atrakcją w tym mieście jest skansen Zaanse Schans, w którym można zwiedzić liczne wiatraki oraz charakterystyczne dla infrastruktury holenderskich miast drewniane domy. Na terenie skansenu oraz w jego okolicy znajdują się m.in. Muzeum Chleba, piekarnia oraz palarnia kawy. Można powiedzieć, że Zaandam jest „typowym” holenderskim miastem, gdyż turysta zobaczy tam w zasadzie wszystko, co kojarzy mu się właśnie z tym krajem, czyli wiatraki, kanały i drewniane domy, a w skansenie poczuje sielski klimat. 

skansen w Zaandam
Fot.: Pierre Blaché/pexels.com

Największe atrakcje Holandii 

Zwiedzanie Holandii jest niczym niekończąca się piękna opowieść. Każde miasto i każda wioska, choć wydają się być podobne do siebie, urzeka czymś innym. Za serce łapie zarówno widok kwiatowych pól, jak i architektura starego miasta w Amsterdamie. 

W holenderskich miastach można się zakochać, w ogrodzie Keukenhof zatracić niczym w bajce, muzeum Zaanse Schans zaś to Holandia w pigułce —  znajdziesz tam wszystko, czego najprawdopodobniej oczekujesz, wybierając się do kraju tulipanów. A może pasjonujesz się awangardową sztuką nowoczesną? W tym wypadku koniecznie jedź do Utrechtu lub Rotterdamu. 

Liczne muzea, katedry i kamienice tworzą romantyczny klimat w całym kraju, jednak znajdziesz tam też inne atrakcje, np. park rozrywki Efteling, który uznawanych jest za jeden z najlepszych w Europie, a także targi serowe organizowane w miastach słynących z ich produkcji, jak Edam i Gouda. 

Malownicze budowle i najsłynniejsze na świecie ścieżki rowerowe brzmią zachęcająco, prawda? Niezależnie od tego, czy wybierzesz miasto, czy wieś na pewno się nie zawiedziesz! Zaplanuj wspaniałą wycieczkę i wybierz bus do Holandii! To bezpieczna podróż w atrakcyjnej cenie! 

Zdjęcie główne: David Mark/pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*