5 państw azjatyckich, które powinieneś odwiedzić!

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Azja to coraz popularniejszy kierunek podróży wśród turystów z Europy. Nawet niedoświadczony podróżnik ma szansę zwiedzić naprawdę niesamowite miejsca. Oto 5 państw, które warto odwiedzić.

Azja to kontynent, na którym występują największe zwierzęta świata, niepowtarzalne rośliny i fantastyczne krajobrazy. Musisz go zwiedzić!

Top 5 państw azjatyckich: jak je wyodrębnić?

Wybór jedynie 5 państw spośród 48 znajdujących się na tym kontynencie nie jest prosty. Dodatkowo sama Azja jest niezwykle zróżnicowana pod względem przyrodniczym, geograficznym i kulturowym. Z pomocą mogą przyjść coroczne zestawienia sporządzane przez wydawnictwo Lonely Planet, które wyznacza kraje warte odwiedzenia w danym roku. W edycjach obejmujących 2019 i 2020 rok znalazło się dokładnie 5 państw azjatyckich. Oto one:

Bhutan

Według Lonely Planet jednym z hitów 2020 roku mógłby stać się Bhutan. Dlaczego to leżące w Himalajach państwo wzbudziło tak wielkie zainteresowanie? Być może dlatego, że to właśnie Bhutan uznano za najszczęśliwszy kraj na ziemi i to pomimo tego, że prawie nie korzysta się tam z internetu. Co ważne, nadal jest to miejsce, o którym niewiele wiemy. Pomimo bardzo wysokich kosztów podróży i licznych utrudnień, które trzeba pokonać w drodze do tego kraju, warto zobaczyć tam między innymi niesamowity klasztor Tiger Nest położony na wznoszącym się 3 tys. m.n.p.m. klifie. Od VIII w. jest to święte miejsce buddystów. Wymagającą drogę, która prowadzi do tego celu, pokonuje się pieszo. Co ciekawe, Bhutan jest monarchią parlamentarną z królem na czele, ale dopiero w 2008 roku przyjęto tam pierwszą konstytucję. Kraj zaś otworzył się na świat w latach 70.

Indonezja

Indonezję, którą Lonely Planet polecało w 2019 roku, warto odwiedzić z uwagi na niesamowitą różnorodność pod względem przyrodniczym, religijnym i kulturowym. Czy może jednak być inaczej, skoro kraj ten składa się z aż 17 tysięcy wysp? To miejsce, w którym odnajdzie się niemal każdy rodzaj turysty. Rajskie plaże, choćby na Archipelagu Gili, przyciągają amatorów błogiego wypoczynku w prawdziwie rajskich okolicznościach. Państwo położone w Azji Południowo-Wschodniej to także bogactwo tropikalnych roślin i miejsce występowania najbardziej niezwykłych zwierząt. W krajobrazie znajdziemy też czynne wulkany i prawdziwe pomniki kultury. Do ostatnich zaliczać będzie się chociażby monumentalna świątynia buddyjska Borobudur wzniesiona na Jawie.

Jordania

W 2019 roku Lonely Planet bardzo gorąco polecało także Jordanię. Dlaczego warto odwiedzić ten azjatycki kraj? Z całą pewnością przyciąga niezwykła historia terenów, na których obecnie rozciąga się Jordańskie Królestwo Haszymidzkie. Prawdziwą Perłą wśród reliktów jest Petra – miasto wykute w skale z grobowcami królewskimi i świątyniami. Miejsce to będziemy pamiętać nie tylko z książek historycznych, ale i z filmowych kadrów: to właśnie tutaj kręcono filmy o Indiana Jonesie. Jordania zaoferuje nam również wspaniałą kuchnię i interesujące pustynne krajobrazy. Warto docenić fakt, że jest tutaj bezpieczniej niż w wielu innych państwach regionu.

Kirgistan

Położony wewnątrz lądu Kirgistan przyciąga górskimi krajobrazami i przyrodą. Wśród polskich turystów nie jest to jednak popularny cel podróży. Położony na trasie Jedwabnego Szlaku Kirgistan, zaczął się rozwijać również turystycznie. Warto wybrać się w okolice Jeziora Issyk Kul, czyli drugiego co do wielkości słonego akwenu na świecie. Turystykę można tutaj uprawiać z końskiego grzbietu, śpiąc na przykład w tradycyjnych kirgiskich jurtach. Istnieje również szansa na zapoznanie się z tajnikami sokolnictwa, które jest jedną z tradycji Kirgistanu. Osoby kochające góry mają okazję do trekkingu i podziwiania piękna pasma górskiego Tienszan.

Sri Lanka

Odwiedzenie „Łzy Indii” może być niezapomnianym przeżyciem dla turystów o różnych preferencjach dotyczących podróży. Znajdą tutaj dla siebie atrakcje zarówno amatorzy poznawania innych kultur, jak i fani ekstremalnych sportów. Można więc udać się na Szczyt Adama – miejsce ważne dla buddyzmu, islamu, ale też chrześcijaństwa. Warto także wziąć udział w zbiorach herbaty, z której słynie wyspa. Oprócz tego wielu turystów przyciąga również bardzo zróżnicowana przyroda Sri Lanki ze słoniami, żółwiami i lampartami. Można się także zrelaksować na plaży – nawet w grudniu, co dla Polaków może być szczególnie kuszącą propozycją.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*