Czego nie jeść na noc? Tych produktów lepiej unikaj!

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Niektóre pokarmy mogą powodować problemy trawienne w nocy i zapobiegać zasypianiu. W tym artykule omawiamy produkty, których nie należy jeść wieczorem. Sprawdź, co może Ci zaszkodzić!

Spożywanie niewłaściwych potraw wieczorem uniemożliwia organizmowi robienie tego, co powinien robić w nocy. Powoduje zmiany w aktywności niektórych hormonów, co zwiększa ryzyko zaburzeń snu i problemów trawiennych. 

Pokarmy, które spożywasz podczas wieczornego posiłku, mają wpływ na jakość snu oraz zasoby energii fizycznej i psychicznej, jakie organizm będzie miał na następnego dnia. Wiele osób dokonuje złych wyborów, jeśli chodzi o żywność, którą jedzą podczas ostatniego posiłku – rezultatem jest przeciążenie ich organizmu.

Niezwykle ważne jest, aby dowiedzieć się, jakich potraw nie należy jeść wieczorem i znaleźć dla nich lekką, zdrową alternatywę.

1. Czerwone mięso

Czerwone mięso jest pełne białka i tłuszczu, co utrudnia pracę układu pokarmowego.

Chociaż możesz je spożywać z umiarem, najlepiej zrezygnować z niego wieczorem, aby uniknąć zaburzeń snu.

Skromne porcje czerwonego mięsa najlepiej zjeść w porze lunchu. Postaraj się znaleźć takie dobrej jakości i unikaj jedzenia go z dużą ilością tłuszczu.

2. Brokuły

To zielone warzywo jest niskokaloryczne i zawiera niezbędne składniki odżywcze, które utrzymują Twoje ciało w dobrej kondycji i zdrowiu. Mimo to nie zaleca się spożywania brokułów wieczorem, ponieważ duża ilość błonnika jest ciężka do strawienia. Mogą także zwiększać produkcję gazów w jelitach i powodować problemy żołądkowe w nocy. 

Zamiast wieczorem, zjedz brokuły na lunch. Możesz przygotować je na parze lub zjeść na surowo.

Fot. silviarita/Pixabay

3. Ser

Również ser znajduje się na naszej liście produktów, których nie należy spożywać na noc. Zawiera on aminokwas zwany tyraminą, który jest wchłaniany przez organizm, a który zmniejsza produkcję hormonów regulujących sen.

Ser może również powodować łagodną reakcję zapalną, która może prowadzić do zaburzeń trawienia lub bólów głowy. Zamiast niego, wybierz mleko lub jogurt – zawierają tryptofan i dlatego pomagają zasnąć.

4. Kiełbasy i wędliny

Staraj się ograniczyć spożycie przetworzonego mięsa, ponieważ jest ono bogate w tłuszcz i dodatki, które są szkodliwe w nadmiarze. Unikaj także spożywania tych produktów wieczorem, ponieważ są one problematyczne dla układu pokarmowego i mogą powodować niechciane reakcje, takie jak refluks żołądkowy.

Jeśli chcesz zjeść kiełbasę czy wędlinę, dodaj je do śniadania lub obiadu. Jedz je tylko okazjonalnie i razem ze zdrową żywnością, taką jak pieczywo pełnoziarniste i warzywa.

5. Słodycze

Wszelkie cukierki lub słodycze zawierające rafinowany cukier mogą wpływać na sen, zwłaszcza jeśli spożywasz je tuż przed położeniem się do łóżka. Podnoszą one poziom cukru we krwi, a ponieważ nie są wykorzystywane jako źródło energii, mogą spowalniać metabolizm. 

Ponadto ich wpływ na mózg może nasilać stres i powodować koszmary senne. Ogranicz dzienne spożycie cukru i całkowicie go unikaj wieczorem.

6. Ostre sosy

Świetnie smakują i dobrze komponują się z każdym rodzajem potraw. Ale jeśli zjesz je wieczorem, mogą zmienić produkcję kwasów w żołądku i spowodować podrażnienie i zgagę.

To, a także fakt, że często sosy zawierają dużo kalorii, jest jednym z powodów, aby jeść je z umiarem i nigdy wieczorem. Możesz także spróbować zrobić własne sosy, aby ograniczyć spożycie niepotrzebnych dodatków.

7. Napoje gazowane

Z biegiem czasu picie napojów gazowanych może wpływać na metabolizm. Problem pogarsza się, jeśli pijesz je wieczorem, ponieważ zwiększają poziom cukru we krwi i mogą powodować problemy ze snem. Zawarte w nich związki podrażniają żołądek i pogarszają objawy, takie jak zapalenie i refluks żołądkowy. Zastąp napoje gazowane wodą i herbatą.

Czy często zdarzało Ci się zjeść wymienione wyżej produkty przed snem? Teraz, gdy wiesz, jakie problemy mogą powodować, staraj się ich unikać. Zamiast tego zjedz dobry, lekki i zdrowy posiłek.

Fot. Karolina Grabowska/Pexels

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*