Czym zaskakuje turystów Japonia?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Rozważasz wycieczkę do Japonii? Ten azjatycki kraj przyciąga co roku spore rzesze turystów i… zaskakuje ich! Sprawdź, czym Japonia zaskakuje turystów.

Japonia – co warto wiedzieć? 

Japonia to państwo wyspiarskie położone u wschodnich wybrzeży Azji. Archipelag ten tworzą cztery główne wyspy: Hokkaido, Honsiu, Sikoku i Kiusiu (stanowią one aż 97% obszaru lądowego) oraz 6848 mniejszych wysp (stanowią one pozostałe 3% obszaru lądowego).

Najludniejsze miasta Japonii to Tokio, Jokohama, Osaka i Nagoja. Popularność Japonii jako kierunku turystycznego wynika z jej wyspiarsko-górzysto-wulkanicznego charakteru. Japonia posiada też dobrze rozwiniętą infrastrukturę turystyczną.

Japonia – wycieczka

Zdecydowanie każdemu polecamy wycieczkę do Japonii. To kraj tak odmienny od naszego, że polski turysta będzie wiele razy zaskoczony podczas podróży do Japonii. Czym zatem te kraj zaskakuje turystów? 

Japonia – ciekawostki

Pierwsza kwestia, która zaskakuje niemal każdego – liczne automaty z napojami, które można znaleźć wszędzie. Nie tylko banalnie na stacjach metra czy na dworcach, ale też przy parkingach i blokach mieszkalnych. W Japonii automat z napojami stoi na ulicy co kilkaset metrów. Co ciekawe – w automacie kupisz napoje ciepłe (np. herbatę) i zimne (np. wodę i napoje gazowane). Trzeba przyznać, że to wygodne rozwiązanie.

Polaków w Japonii zaskakuje też mała liczba koszy na śmieci i panujący przy tym porządek na ulicach. Znalezienie kosza na śmieci na ulicy w Japonii niekiedy jest nieco problematyczne. Czasami znajdują się one przy automatach z napojami, jednak nie jest to regułą. Japończycy są po prostu przyzwyczajeni do dbania o porządek – zjadłeś batonik lub wypiłeś wodę? Zabierz papierek czy butelkę ze sobą i wyrzuć w domu czy pracy. Dla Japończyka to żaden problem!

W tokijskim metrze można znaleźć wagon tylko dla kobiet. Metro w porannych godzinach szczytu potrafi być mocno zatłoczone, przez co zdarzają się incydenty napastowania kobiet. Napastnicy czują się w takim tłumie bezkarni. Rozwiązaniem jest wagon, który w godzinach porannego szczytu, czyli od 7:30 do 9:00, jest przeznaczony tylko dla kobiet.

Japonia – zwyczaje

Co kraj, to obyczaj. Zatem jak się zachować w Japonii, żeby nikogo nie obrazić? O czym warto wiedzieć? Podczas wycieczki warto stosować się do poniższych zasad:

  1. Przed wejściem do budynku zdejmuj buty. Czy trzeba to robić zawsze? Niekoniecznie, jednak jeśli przed wejściem do jakiegokolwiek budynku znajduje się wysoki (na około 15 centymetrów) próg, to znak, że musisz koniecznie to zrobić. Dlaczego? W tak oznaczonym pomieszczeniu używa się mat tatami, które są kosztowne i łatwo się niszczą. Co więcej, zdjęcie butów jest także odczytywane jako wyraz szacunku dla gospodarza lub miejsca kultu, nawet wtedy, gdy nie ma tam mat tatami.
  2. Zjadaj wszystko – zjedzenie całej podanej porcji jest w Japonii uznawane za wyraz najwyższego uznania dla gospodarza i kucharza. 
  3. Nie zostawiaj pałeczek wbitych w ryż. Nie wskazuj za pomocą pałeczek innych osób. Jest to związane z obrządkami pogrzebowymi, więc takie zachowanie nie jest mile widziane podczas posiłku.
  4. Nie dawaj napiwków – japońscy kelnerzy czują się obrażeni, gdy je dostają w ramach podziękowania za miłą obsługę i pyszne jedzenie. Chcesz podziękować? Po prostu powiedz, że Ci smakowało – to ich z pewnością ucieszy. 

zdj. główne: Jezael Melgoza/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*