DevOps – o co chodzi w tym dziale branży IT i ile można zarobić?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Na portalach z ofertami pracy w branży IT można znaleźć sporo ogłoszeń dotyczących stanowisk w dziale DevOps. To dość nowy obszar IT, który zyskał uznanie osób działających w branży komputerowej. Wielu kandydatów stara się o pozycje inżynierów, ale nie zawsze jest to proste. O co chodzi w DevOps?

DevOps – co to jest?

DevOps to obszar IT, w którym łączy się działania należące do działu development oraz operations. W praktyce oznacza to symbiozę między pracownikami odpowiadającymi za tworzenie oprogramowań i tymi zajmującymi się zarządzaniem wytworzonymi przez nich systemami. System DevOps ma sporo zalet, ponieważ ciągła współpraca pomiędzy programistami a działem operations pozwala na szybsze dostrzeganie wszelkich nieprawidłowości i usuwanie ich.

Dzięki tej metodzie dwa działy, które dotychczas działały osobno, komunikują się ze sobą w trakcie całego procesu tworzenia nowych oprogramowań. Skutkuje to szybszymi działaniami i sprawniejszym udoskonalaniem kolejnych tworzonych wspólnie systemów.

DevOps Engineer – na czym polega praca na tym stanowisku?

Jakie są zadania inżyniera DevOps? Osoba na tym stanowisku musi przede wszystkim czuwać nad tym, aby działy development i operations rzeczywiście ze sobą współpracowały. DevOps inżynier dba o przekazywanie informacji pomiędzy obszarami. Komunikuje się właściwie ze wszystkimi uczestnikami procesu tworzenia aplikacji – od programistów, przez testerów, aż po dystrybutorów. Odgrywa rolę łącznika, dzięki któremu cały proces doprowadzania oprogramowania do użytku i udoskonalania go przebiega szybko i sprawnie.

Czy inżynier DevOps może dobrze zarobić?

Zarobki inżyniera DevOps zależą w największym stopniu od doświadczenia danej osoby. Już nawet na stanowiskach juniorskich można niemało zarobić, a wraz ze zdobywanym doświadczeniem zarobki stają się stopniowo jeszcze większe. Zestawienie wypłat DevOpsów z połowy 2022 roku można znaleźć na stronie No Fluff Jobs. Według tamtejszych danych wynagrodzenia prezentują się następująco:

  • Junior DevOps Engineer: 6 700 – 10 000 złotych (umowa o pracę), 9 000 – 14 000 złotych (B2B);
  • Mid DevOps Engineer: 14 000 – 20 000 złotych (umowa o pracę), 18 000 – 25 200 złotych (B2B);
  • Senior DevOps Engineer: 16 000 – 23 240 złotych (umowa o pracę), 21 840 – 29 770 złotych (B2B).

Ogłoszeń o pracę na stanowisku DevOpsa warto szukać przede wszystkim na portalach, na których zawsze znajdują się widełki wynagrodzenia oferowanego przez pracodawcę. Trzeba mieć też na uwadze, że ofert dla osób z małym doświadczeniem jest niewiele.

Co zrobić, aby zacząć pracować w dziale DevOps?

Aby zacząć karierę w DevOps, najlepiej najpierw zatrudnić się albo w dziale developmentu, albo w dziale operations. Mimo pracy w jednym z nich należy zgłębiać także wiedzę z zakresu drugiego. Jak podaje No Fluff Jobs, większość ogłoszeń o pracę DevOpsów obejmuje wymagania z zakresu znajomości Pythona, Linuksa czy Dockera. Oznacza to, że nawet osoba z działu operations musi opanować programowanie.

Jeśli ktoś planuje kandydować na stanowisko inżyniera DevOps, to powinien najpierw ukończyć kurs z tego zakresu. Szkolenia takie można odbyć online. Szeroka znajomość branży IT, zarządzania systemami i programowania to nie wszystko. Bardzo ważne jest także sprawne posługiwanie się językiem angielskim.

Ponadto inżynier DevOps musi być bardzo zorganizowany, umieć sprawnie komunikować się ze współpracownikami, a także przekazywać informacje w prosty i otwarty sposób. Liczy się jego wielozadaniowość i organizacja czasu pracy. Nie można zapomnieć, że stanowisko to należy do jednych z najbardziej odpowiedzianych w branży IT. Stąd wynikają m.in. wysokie zarobki i wysokie wymagania.

Podczas aplikacji na stanowisko DevOpsa liczy się także CV kandydata. Powinien znajdować się w nim szczegółowy opis doświadczenia w branży, a także poziom języka obcego oraz przebyte kursy i szkolenia. CV w IT zwykle powinny być w języku angielskim.

Grafika: freepik.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*