Dlaczego warto zapisać się na akupunkturę?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Akupunktura jest metodą terapeutyczną wywodzącą się z Chin i funkcjonującą od przeszło sześciu tysięcy lat. Stosowana jest w celu wsparcia organizmu na płaszczyźnie energetycznej poprzez stymulowanie konkretnych punktów w ciele specjalnymi igłami. Dlaczego warto poddawać się zabiegom akupunktury? Przeczytaj w naszym materiale!

Akupunktura – czym jest?

Akupunktura jest metodą terapii różnych schorzeń polegającą na nakłuwaniu igłami ciała pacjenta. Wywodzi się z tradycyjnej medycyny chińskiej i opiera się na przeświadczeniu, że działając na energię, oddziałujemy na materię, a więc ciało. Akupunkturzysta stymuluje określone punkty energetyczne usytuowane na meridianach (jest ich 12), uznawanych za kanały, którymi krąży energia Qi (chi) w ludzkim ciele. Tym samym przywraca równowagę w przepływie tej energii, której zastoje, nadmiar lub niedobór przyczynia się do wystąpienia różnych chorób.

Akupunktura – czemu służy?

Akupunktura ma na celu zrównoważenie energii witalnej krążącej po całym naszym ciele tzw. meridianami, które nakładają się na inne układy. Te ostatnie są powiązane z różnymi narządami wewnętrznymi. Wszelkie niedomagania z ich strony świadczą o zakłóconym przepływie czy blokadzie tej energii. Mogą też wskazywać na niedobór lub nadmiar Qi. Akupunktura stymuluje meridiany w konkretnych punktach, przywracając swobodny przepływ energetyczny, co pomaga w odzyskaniu zdrowia.

Akupunktura na zaburzenia czynnościowe

Choć akupunktura pozostaje bezsilna wobec zaburzeń organicznych, takich jak zawał serca czy nowotwór, jest bardzo pomocnym narzędziem w przypadku zaburzeń funkcjonalnych takich jak alergie, zapalenie zatok, bóle reumatyczne, zaburzenia trawienia, choroby skórne, nadciśnienie i nietrzymanie moczu. To tylko skromna lista dolegliwości, którym zaradzi wykwalifikowany akupunkturzysta.

Akupunktura na stres

Akupunkturzysta wie, jak ważną rolę odgrywa równowaga energetyczna w ciele. Kiedy nie potrafisz skutecznie zarządzać stresem, będzie on tworzył w ciele swego rodzaju supły energetyczne. Zadaniem terapeuty jest odszukanie tych węzłów i ich odblokowanie – przede wszystkim na poziomie głowy, karku i pleców.

Akupunktura w czasie ciąży

Akupunktura przynosi też nadzwyczajną ulgę w przebiegu ciąży. Przede wszystkim łagodzi mdłości, które pojawiają się zazwyczaj w trakcie trzech pierwszych miesięcy ciąży. Mają one miejsce w przypadku zaburzeń przepływu energii w dwóch meridianach wątroby/pęcherzyka żółciowego oraz żołądka/śledziony.

Kobiety ciężarne skarżą się też często na zaburzenia krążenia, które manifestują się opuchniętymi nogami czy hemoroidami. Na płaszczyźnie energetycznej wskazuje to na nadmiar energii yin w ciele. Akupunkturzysta zwróci w tym przypadku szczególną uwagę na punkty odpowiadające za śledzionę i nerki.

Wreszcie, akupunktura przygotowuje krocze i szyjkę macicy do porodu. Stymulowanie punktów po obu stronach kości ogonowej na dwa – trzy tygodnie przed rozwiązaniem rozluźnia krocze, a bodźcowanie punktu między pierwszym i drugim palcem na podeszwie stóp obniża próg bólu i przyspiesza rozwarcie szyjki macicy.

Zdjęcie główne: Antonika Chanel/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*