Domy z kontenerów morskich coraz bardziej popularne

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Domy kontenerowe mogą być doskonałą alternatywą dla tradycyjnych mieszkań z wielu powodów. Jeśli szukasz niedrogiego lokum lub potrzebujesz elastycznej opcji mieszkaniowej, koniecznie zwróć uwagę na takie rozwiązanie, które cieszy się coraz większą popularnością. Sprawdź, jakie korzyści oferuje!

Mniej betonu i cementu

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że procesy wykorzystywane przy tworzeniu cementu i betonu szkodzą naszemu środowisku. Kiedy tworzysz konstrukcje z przetworzonych kontenerów morskich, nie musisz stosować tak dużej ilości wspomnianych materiałów. Potrzebne są wtedy tylko przy wznoszeniu fundamentów. 

Dom kontenerowy jest mniejszy niż tradycyjny budynek, dlatego właściciele wydają mniej na ogrzewanie, chłodzenie, oświetlenie i inne potrzeby związane z energią elektryczną. Co ciekawe, wielu konstrukcjom może wystarczyć sama energia słoneczna. W ten sposób można sporo zaoszczędzić, jednocześnie dbając o środowisko. Jeżeli kładziesz duży nacisk na ekologię, zainwestuj w energię odnawialną.

Szybkie w budowie

Niektórzy wykonawcy mogą zbudować dom kontenerowy w miesiąc. Z drugiej strony zatrudnienie specjalisty może być kosztowne. Jeżeli dysponujesz ograniczonym budżetem, zdecyduj się na prefabrykowany dom z kontenerów morskich. Na szczęście powstaje coraz więcej firm, które oferują takie rozwiązanie.

Praktyczne domy modułowe

Domy kontenerowe są łatwe w modyfikacji. Możesz śmiało łączyć kontenery w różnych rozmiarach. Dzięki temu stworzysz większy domek z salonem, jadalnią, dodatkowymi sypialniami, a nawet drugim piętrem. Jeżeli masz jakieś pytania, porozmawiaj ze specjalistą. Z pewnością rozwieje Twoje wątpliwości.

Na co warto zwrócić uwagę przy zakupie domu z kontenerów?

Jeżeli chcesz zbudować malutki domek, nie musisz dysponować dużym budżetem. Ale jeśli marzysz o ekskluzywnym, wielkim domu, licz się z wysokimi kosztami. Zastanów się więc nad tym, ile musisz zaoszczędzić, by zaprojektować idealną posiadłość.

Skontaktuj się wcześniej z wydziałem geodezji i gospodarowania nieruchomości. Podczas gdy tradycyjne budynki mają jasne zasady zagospodarowania przestrzeni i podlegają konkretnym przepisom budowlanym, władze lokalne mogą ustanowić odrębne przepisy dla domów z kontenerów morskich. Dowiedz się, czy są jakieś specjalne wymagania, które należy wziąć pod uwagę podczas projektowania domu.

Podczas przygotowania projektu pomyśl o naturalnym oświetleniu. Do stalowych kontenerów transportowych nie docierają promienie słoneczne. Jeżeli marzysz o piętrowym domku, rozważ zainstalowanie szklanych drzwi lub świetlików. Dzięki temu optycznie rozjaśnisz i powiększysz wnętrza. Jeżeli przestrzeń jest zbyt mała, rozważ zakup wyższego kontenera o dużej pojemności. Zanim kupisz kontenery, dokładnie je przejrzyj pod kątem wgnieceń, rdzy i wycieków. Pamiętaj, że naprawa generuje duże koszty. 

Zwróć też uwagę na ograniczenia. Kontenery służą do transportu towarów, dlatego wykonane są z ciężkiej stali. Nie zawierają niezbędnych pomieszczeń tradycyjnych dla typowej zabudowy mieszkalnej. Otwory w drzwiach, oknach i śnieg na dachu mogą zagrozić integralności strukturalnej kontenera. Pamiętaj o tym, zanim zdecydujesz się na takie rozwiązanie.

Wykaż się kreatywnością!

Morskie kontenery dostępne są w różnych rozmiarach, co daje swobodę przy projektowaniu wymarzonego domu. Możesz łączyć dowolną liczbę kontenerów, by zaprojektować funkcjonalną przestrzeń. Warto zainstalować duże okna, by wprowadzić więcej naturalnego światła – dzięki temu wprowadzisz do wnętrza wyjątkową atmosferę. Jeśli zdecydujesz się na taki dom, będziesz mógł wyrazić swój osobisty styl. Aby uzyskać większą swobodę, poszukaj wyższych kontenerów. W ten sposób zadbasz o lepszą izolację i nadal będziesz mieć miejsce na wentylator sufitowy.

Wielu właścicieli szuka sposobów na łatwe i skuteczne zaoszczędzenie na budowie i utrzymaniu nieruchomości. Ponadto niektórzy eksperci twierdzą, że domy kontenerowe przyczyniają się do recyklingu – wykonane są ze zużytych pojemników, co pozwala zaoszczędzić zasoby metali. Pamiętaj, by nawiązać współpracę z renomowaną firmą, dzięki czemu unikniesz przykrych niespodzianek.

Fot. ANGELOXWU/Pexels

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*