Fajka wodna – tylko dla osób pełnoletnich?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Czy fajka wodna jest przeznaczona wyłącznie dla dorosłych? Czy sziszę bez tytoniu mogą palić też osoby poniżej 18 roku życia? Opinie nie są jednoznaczne – warto więc poznać argumenty obu stron.

Czym jest fajka wodna?

To rodzaj fajki, w której w funkcji filtra występuje naczynie z wodą. Pochodzi z dalekich Indii, ale w Polsce kojarzona jest raczej z oddziaływaniem kultury arabskiej. Typowa szisza składa się z:

  • naczynia na wodę – szklanego, ale często też ceramicznego lub metalowego. Zdarza się, że jest ono pięknie zdobione za pomocą orientalnych motywów,
  • korpusu – wykonanego z metalowej rury odprowadzającej powietrze i doprowadzającej dym,
  • węża – zaciąga się przez niego dym.


 

Szisza a zdrowie

Panuje opinia, że fajka wodna jest mniejszym złem w porównaniu do tradycyjnych papierosów. Z pewnością bardzo pociągająca jest atmosfera towarzysząca jej paleniu: bulgocząca woda i pachnący dym potrafią wprawić w błogi nastrój. Dodatkowo palenie można wręcz celebrować we wspólnym gronie. Jednak badania medyczne wprost wskazują, że wcale nie jest to zdrowsza alternatywa dla papierosów. Oto garść faktów dotyczących wpływu, jaki ma na nasz organizm palenie sziszy:

  • uzależnia – w taki sam sposób, jak robią to papierosy,
  • to również palenie tytoniu – nie ma medycznych badań, które dowiodły, że filtr wodny łagodzi jego zabójcze działanie dla organizmu,
  • trwa zwykle ponad 30 minut – w tym czasie możliwe jest nawet 200 zaciągnięć, co przekłada się na przyjęcie potencjalnie większej ilości szkodliwych substancji, niż w przypadku wypalenia papierosa,
  • sprawia, że przyjmujemy groźne metale ciężkie,
  • powoduje wzrost tętna – nawet o 16 uderzeń na minutę przy półgodzinnym paleniu,
  • powoduje kłopoty z układem oddechowym.

 

Fajka wodna także dla nastolatków? Argumenty zwolenników

Czy oznacza to, że fajka wodna powinna być przeznaczona tylko dla osób dorosłych? Jest to zdecydowanie przeważająca opinia. Trudno się jej dziwić, zwłaszcza po przytoczeniu powyższych faktów. Mimo to istnieje również wielu zwolenników dopuszczenia nastolatków do palenia sziszy. Swoją opinie argumentują w następujący sposób:

  • nowoczesne fajki są bezpieczniejsze – chodzi o współczesne urządzenia, w których tytoń lub melasę podgrzewa się elektrycznie, nie zaś przy pomocy węgla drzewnego,
  • zamiast tytoniu młodzież może palić melasę owocową,
  • nie ma wiarygodnych badań dotyczących wpływu palenia melasy owocowej na zdrowie,
  • trudno o potwierdzenie tego, że samo palenie melasy owocowej może uzależniać – należy patrzeć na to zjawisko raczej w kategoriach nawyku, przywiązania.


 

Palenie sziszy beztytoniowej w nowoczesnych urządzeniach. Czy może być groźne?

Argumenty zwolenników dopuszczenia nastolatków do palenia sziszy mają charakter warunkowy: z pewnością nie ma mowy o paleniu tytoniu, ponieważ negatywnie wpływa on na zdrowie człowieka, co dowodzą liczne badania naukowe i bogata literatura. Jednak ich zdaniem nie ma również potwierdzenia tego, że palenie sziszy z użyciem melasy beztytoniowej jest niebezpieczne dla zdrowia.

Przeświadczenie o tym, że nowoczesne fajki są bezpieczniejsze, jest jedynie częściowo prawdziwe. W przypadku tradycyjnych papierosów dym pochodzący ze spalania melasy i węgielków negatywnie wpływa na cały organizm człowieka.

  • Palacze wdychają duże ilości toksyn: między innymi tlenku węgla i węglowodorów poliaromatycznych.
  • Melasa nie posiada substancji smolistych, ale powstają one w procesie spalania.
  • Palacze narażeni są na różnego rodzaju zatrucia tlenkiem węgla.

Nowoczesne fajki, w których nie dochodzi do spalania węgielków, również nie są do końca bezpieczne. Prawdą jest, że emitują one do 90% mniej tlenku węgla, a stężenie węglowodorów poliaromatycznych jest w ich przypadku o 80% mniejsze. Z drugiej jednak strony podczas palenia fajek wodnych wzrasta stężenie akroleiny, która jest odpowiedzialna za powstawanie raka płuc u palaczy. Odpowiada ona również za inne choroby układu oddechowego.

Jeśli zaś chodzi o melasę beztytoniową – nie jest to produkt standaryzowany, poza tym nie nie przechodzi badań dopuszczających do użytku, przez co nie ma gwarancji, że nie jest czymś zanieczyszczony.

W związku z powyższymi argumentami wydaje się więc, że palenie fajki wodnej pod jakąkolwiek postacią powinno być zarezerwowane dla osób dorosłych.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*