Czy e-papierosy mogą w przyszłości wyprzeć klasyczne papierosy?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

E-papierosy to temat, który nadal wzbudza wiele kontrowersji. Wiele osób uważa, że są one tak samo szkodliwe dla zdrowia, jak papierosy klasyczne. Istnieje wiele badań, które potwierdzają, że są bardziej szkodliwe i niebezpieczne dla zdrowia, niż klasyczne. Jest jednak grupa osób, która wybiera tylko e-papierosy i uważa je za lepszą i zdrowszą alternatywę. Warto przekonać się, jakie zalety i wady mają. W ten sposób można ocenić, czy są w stanie w przyszłości wyprzeć klasyczne papierosy. 

Zalety e-papierosów, o których warto wiedzieć 

Jedną z zalet e-papierosów jest to, że nie zachodzi w nich reakcja spalania. Zawarty w nich roztwór gliceryny lub propylenu glikolowego zawarte w nikotynie są podgrzewane do temperatury 200 stopni Celsjusza. To właśnie dzięki temu ilość szkodliwych związków wdychanych przez e-papierosy jest znacznie mniejsza w porównaniu z klasycznymi papierosami. Trzeba zaznaczyć, że nadal są one szkodliwe, ale nie w tak dużym stopniu. Kolejnym powodem, dla którego tak wiele osób decyduje się na ich stosowanie, jest to, że zdaniem specjalistów są sposobem na walkę z nałogiem. Idealnie nadają się dla osób, które chcą skończyć z paleniem, ponieważ są uzależnione od nikotyny. Wiele badań wykazało, że papierosy elektryczne nie zwiększają ryzyka rozwoju nowotworów. Wskazał to poziom biomarkerów, który był wielokrotnie badany. Oznacza to więc, że palenie tego rodzaju wyrobów tytoniowych ma zdecydowanie mniejszy wpływ na powstawanie chorób nowotworowych. Tego rodzaju papierosy nowoczesne mają wiele zalet, które wpływają na ich popularność. To między innymi:

 • Estetyczny wygląd — papierosy elektryczne nie śmierdzą tak bardzo, jak klasyczne papierosy. Nie pozostawiają na ubraniach, dłoniach i w ustach nieprzyjemnego zapachu.

   
 • Aspekty zdrowotne — wiele badań wykazuje, że tego rodzaju wyroby tytoniowe mniej narażają na ryzyko rozwoju chorób nowotworowych. Dodatkowo nie wpływają negatywnie na węch i smak.

   
 • Oszczędność — e-papierosy to znacznie mniejszy wydatek niż klasyczne wyroby tytoniowe. Jeden e-papieros może służyć przez wiele miesięcy, a konieczne jest dokupowanie do niego wkładów, które są tańsze niż zwykłe papierosy.

   
 • Ekologia — biorąc pod uwagę obecną sytuację ekologiczną,jest to bardzo ważny aspekt. W ciągu dnia nie produkuje się kilkudziesięciu niedopałków, które zanieczyszczają planetę.

   
Strefa Wapera – Jaki e-papieros na początek? 

Wady e-papierosów – dlaczego warto zastanowić się nad ich zakupem? 

Jest to rozwiązanie, które ma również liczne wady. Na temat e-papierosów nadal nie ma rzetelnych badań medycznych. To nowy produkt  na rynku, dlatego jego dokładne przebadanie jest niemożliwe. Zanim zdecydujesz się na zakup elektrycznego wyrobu tytoniowego, musisz poznać jego wady:

 • Brak rzetelnych badań — e-papierosy są nowym produktem, przez co nie ma na ich temat rzetelnych i wyczerpujących badań i opracowań medycznych. Trudno więc stwierdzić, czy rzeczywiście są one tak nieszkodliwe, jak sugerują ich producenci.

   
 • Zawodna technologia — wiele osób skarży się na szybkie wyładowywanie się akumulatora w e-papierosach. Przyczyną tego jest niedopracowana technologia, która nie zabezpiecza elektrycznych papierosów przed samoistnym włączaniem się, kiedy są schowane w torebce lub kieszeni.

   
 • Szkodliwość dla zdrowia — mimo tego, że szkodliwych substancji wdychanych przez elektryczne papierosy jest znacznie mniej, to nadal mają one negatywny wpływ na zdrowie i ich stosowanie może przyczynić się do rozwoju chorób płuc.

   
 • Duży koszt początkowy — co prawda elektryczne papierosy są tańsze niż klasyczne, jednak widoczne jest to dopiero po kilku miesiącach stosowania. Na początku ich koszt może wydawać się bardzo wysoki, co działa zniechęcająco na wiele osób. Wydanie dwudziestu złotych na paczkę papierosów jest łatwiejsze, niż wyłożenie ponad stu złotych.

   

Czy e-papierosy mogą zastąpić klasyczne papierosy?

Elektryczne papierosy mają swoich zwolenników, tak samo jak papierosy klasyczne, dlatego zastąpienie ich z pewnością nie jest możliwe. Wiele osób w przyszłości może zrezygnować z klasycznych wyrobów tytoniowych na rzecz nowoczesnych i innowacyjnych papierosów, jednak oba te rozwiązania różnią się od siebie pod wieloma względami. Klasyczne papierosy mają swój specyficzny smak i zapach, a co więcej gwarantują większego kopa nikotynowego, który jest głównym powodem ich stosowania. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*