Jak przygotować się do wyjazdu za granicę do pracy

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Praca za granicą daje spore możliwości i często wiąże się z większymi zarobkami. Jednak taki wyjazd oznacza wiele zmian i należy się odpowiednio do niego przygotować. Dowiedz się, o czym należy pamiętać przed wyjazdem do pracy poza granice Polski. 

Co należy zrobić przed wyjazdem zarobkowym za granicę?

Wyjazd do pracy poza granice Polski wiąże się z wieloma formalnościami, o które należy zadbać. Przede wszystkim upewnij się, jak wygląda sytuacja z pozwoleniem na pracę i zamieszkanie w danym kraju. W wielu miejscach nie jest to konieczne, jednak warto upewnić się przed wyjazdem, aby oszczędzić sobie niepotrzebnych kłopotów. W chwili obecnej nie potrzebujesz pozwolenia na pobyt i pracę w krajach Unii Europejskiej oraz w Norwegii czy Islandii. 

Przed wyjazdem musisz także pamiętać o wyrobieniu numeru pracownika bądź rejestracji w odpowiednim urzędzie. Należy zrobić to zaraz po przyjeździe do kraju, aby móc legalnie zacząć pracę. Ta procedura również nie jest wymagana wszędzie, jednak należy o niej pamiętać między innymi, wyjeżdżając do pracy w Holandii. 

Należy także pamiętać o wszystkich dokumentach, które możesz załatwić jeszcze w Polsce. Koniecznie sprawdź termin ważności wszystkich swoich dokumentów tożsamości. Sprawdź, kiedy kończy się ich ważność i w razie konieczności wyrób nowe dokumenty. Pamiętaj także, by wnioski złożyć z odpowiednim wyprzedzeniem. Jeśli wyjeżdżasz do jednego z państw UE, pomyśl również o wyrobieniu karty EKUZ, czyli europejskiej karty ubezpieczenia zdrowotnego. Możesz także zdecydować się na dodatkowe ubezpieczenie od nieszczęśliwych wypadków.

Ponadto, jeśli wybierasz się za granicę na dłużej, to pamiętaj także o zabraniu ze sobą takich dokumentów jak akt urodzenia, ewentualny akt zawarcia małżeństwa, czy też orzeczenie o rozwodzie, międzynarodowe prawo jazdy (jeśli masz takie uprawnienia) oraz dokumenty potwierdzające twoje kwalifikacje zawodowe. Może okazać się, że potrzebne będą także badania pracownicze, na przykład te, które wykona optometrysta Poznań jest miejscem, gdzie znajdziesz wielu doświadczonych specjalistów w tej dziedzinie.

Zweryfikuj swojego przyszłego pracodawcę

Wyjeżdżając do pracy za granicę, należy być szczególnie ostrożnym. Dlatego też przed wyjazdem czy zawarciem jakiejkolwiek umowy należy dokładnie sprawdzić i zweryfikować swojego przyszłego pracodawcę, aby uniknąć oszustwa. Jeżeli zatrudnienie znalazłeś na własną rękę, możesz skorzystać z wielu źródeł, aby upewnić się o uczciwości oferty pracy – możesz na przykład wysłać zapytanie na temat pracodawcy do lokalnej izby przemysłowej albo innego stowarzyszenia odpowiedniego dla branży, w jakiej masz zamiar pracować.

Jeśli zaś chcesz mieć stuprocentową pewność, że wszystko przebiega legalnie i bezpiecznie, możesz skorzystać z pomocy agencji pośrednictwa takiej jak https://workafford.pl/. Pamiętaj również, aby przed podpisaniem umowy dokładnie i w całości ją przeczytać, a jeśli bariera językowa jest zbyt duża, zgłoś się po pomoc do tłumacza.

Zdj. główne: Bonnie Kittle/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*