Jak się przygotować do zagranicznej podróży w pandemii?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Pandemia zmieniła prawie każdą sferę naszego życia. Wyraźnie odczuwalne zmiany dotyczą też podróżowania. Jak przygotować się do podróży za granicę w czasie pandemii? Co należy wziąć pod uwagę? Jak ograniczyć ryzyko zakażenia? O tym przeczytasz w poniższym artykule.

Możliwości i warunki podróży zmieniają się wraz z obostrzeniami wprowadzanymi przez poszczególne kraje. W zależności od tego dokąd podróżujesz, jakim środkiem transportu oraz przez jakie kraje wiedzie plan Twojej podróży, spotkać się możesz z odmiennymi wymogami.

1. Sprawdź aktualne obostrzenia w kraju, który chcesz odwiedzić

Zacznij od strony Ministerstwa Spraw Zagranicznych, na której znajdziesz aktualne informacje odnośnie do sytuacji i obostrzeń panujących w wybranym kraju. Jeżeli posługujesz się językiem angielskim, warto również zerknąć na oficjalną stronę rządową kraju, do którego się wybierasz, aby sprawdzić szczegółowe informacje odnoszące się do obostrzeń i warunków wjazdu. 

2. Przygotuj potrzebne dokumenty

Oprócz dowodu lub paszportu, które zawsze zabierasz ze sobą w podróż, w czasie pandemii może być potrzebne znacznie więcej dokumentów. Negatywny wynik testu na COVID-19, certyfikat potwierdzający przyjęcie szczepionki czy też potwierdzenie przejścia koronawirusa – takie dokumenty mogą być wymagane, aby nie tylko wjechać do danego kraju, ale nawet rozpocząć podróż.

3. Wypełnij potrzebne formularze

Od jakiegoś czasu, aby podróżować za granicę, wymagane jest wypełnienie specjalnego formularza, tzw. Passenger Location Form. W Polsce jego wypełnienie możliwe jest w systemie Odyseusz, w którym rejestrujemy swoje podróże zagraniczne, aby w razie kryzysowej sytuacji być w kontakcie z bliskimi czy też z oficjalną polską placówką.

Niektóre kraje mogą wymagać wypełnienia własnych formularzy, które należy okazać np. w trakcie odprawy na lotnisku. Takie formularze znajdziemy zazwyczaj na stronach internetowych wskazanych na stronie MZS.

4. Zasięgnij informacji w mediach społecznościowych

Grupy podróżnicze i profile stron rządowych w mediach społecznościowych dzielą się aktualnościami dotyczącymi obostrzeń i warunków wjazdu do danego kraju. Wśród osób, które podróżowały w ostatnim czasie do miejsca, gdzie i Ty się wybierasz, możesz zasięgnąć informacji o utrudnieniach, z jakimi rzeczywiście można się spotkać oraz dowiedzieć się, co dodatkowo może okazać się potrzebne w czasie podróży do danego miejsca.

5. Zabezpiecz się finansowo

Miej przygotowane dodatkowe środki finansowe w razie niespodziewanej sytuacji. Poza tym warto się wyposażyć w różne środki płatnicze – kartę, gotówkę w danej walucie i kartę wielowalutową. Może się zdarzyć, że nie w każdym miejscu płatność kartą debetową czy kredytową będzie możliwa, dlatego miej pod ręką alternatywne środki zapłaty. 

6. Przygotuj swój telefon

Upewnij się, czy w kraju, do którego się wybierasz, będziesz mógł wykonywać połączenia i wysyłać SMS-y. Dowiedz się, jaka jest wysokość opłat za połączenia w danym kraju przy Twojej taryfie i zawczasu wykup niezbędne pakiety, które umożliwią Ci korzystanie z telefonu w razie potrzeby.

Zdj. główne: JESHOOTS.COM/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*