Poznaj najbardziej popularne festiwale muzyczne na świecie

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Tłum faluje w rytm muzyki. Tysiące ludzi czuje to samo, co Ty. Muzyka dodaje Wam skrzydeł i wspaniale jednoczy. Na tym właśnie polega jej siła. Sprawdź największe festiwale muzyczne na świecie!

Electric Daisy Carnival, Las Vegas, USA

To jeden z największych festiwali muzyki elektronicznej na świecie. Możesz na nim usłyszeć trap, bounce, trance, techno, bass, house i hardstyle. Tradycyjnie odbywa się co roku w czerwcu. W 2016 roku frekwencja wyniosła 400 000 osób. Grały tutaj takie gwiazdy jak Armin van Bureen, Dimitri Vegas & Like Mike i Yellow Claw.

Coachella Valley Music and Arts, Indio, USA

Wspomniany festiwal organizowany jest w Indio (w Kalifornii) od 1999 roku. Ze względu na lokalizację jest jednym z najchętniej odwiedzanych wydarzeń przez hollywoodzkie gwiazdy i innych celebrytów. Od 2004 roku wszystkie bilety są wyprzedawane, ostatnio już w pierwszych godzinach sprzedaży online. Wiele osób uważa go za najlepszy festiwal plenerowy w Ameryce Północnej. Przyciąga wielkie gwiazdy reprezentujące różne gatunki muzyczne. Zagrali tutaj m.in. Beyonce, Prince, Lady Gaga i Paul McCartney. Co roku można też usłyszeć mnóstwo obiecujących zespołów.

Tomorrowland, Boom, Belgia

To duży festiwal muzyki elektronicznej odbywający się w mieście Boom, w Belgii. Kiedyś było to wspólne przedsięwzięcie założycieli, braci Beers. Organizowany jest od 2005 roku i cieszy się coraz większą popularnością. Pierwsza edycja zgromadziła 500–1000 widzów, jednak w trzeciej wzięło już udział 50 000 osób. Edycja 2019 – okrzyknięta najdroższą produkcją (organizatorzy odmawiają podania dokładnych danych) – gościła 400 000 fanów dobrej muzyki w ciągu dwóch weekendów. Wystąpiło wtedy ponad 1000 artystów na 18 scenach zlokalizowanych na ogromnym 38-hektarowym obszarze.

Sziget, Budapeszt, Węgry

To jedno z największych wydarzeń wielokulturowych w Europie. Po raz pierwszy odbyło się w 1993 roku. Festiwal przyciąga do centrum Budapesztu prawie 400 000 fanów z ponad 70 krajów. Jeśli lubisz się dobrze bawić, nie może Cię zabraknąć. Sziget to wyjątkowa impreza, wspaniałe koncerty na żywo, międzynarodowa społeczność. Możesz go połączyć ze zwiedzaniem najważniejszych zabytków w Budapeszcie.

Green Man Festival, Brecon Beacons, Wielka Brytania

Pomimo stosunkowo skromnych możliwości organizatorom udało się połączyć muzykę ze sztuką, poezją, literaturą i filmem. Całonocne ogniska i wyjątkowe koncerty sprawiły, że festiwal muzyki niezależnej wzniósł się na zupełnie nowy poziom. W 2019 roku zagrali na nim m.in. Four Fet, John Misty, Idles i Svaron Van Etten. Ubiegłoroczna edycja okazała się wielkim sukcesem – wszystkie bilety zostały wyprzedane.

Let It Roll, Milovice, Czechy

Z ponad 300 DJ-ami i producentami występującymi na 9 scenach, Let It Roll to największy festiwal drum and bass na świecie. Zachwyca niesamowitymi pokazami świetlnymi i pirotechnicznymi. 

Glastonbury Festival, Glastonbury, Wielka Brytania

Bez wątpienia Glastonbury jest największym wydarzeniem w Wielkiej Brytanii. Co roku przyciąga około 175 000 osób. To kamień węgielny brytyjskiej kultury. Wystąpiły tutaj takie gwiazdy jak Beyonce, Muse, Arctic Monkeys, Ed Sheeran i Adele. Ponadto można na nim usłyszeć nieznanych, ale bardzo utalentowanych artystów. Niestety w Wielkiej Brytanii często pada deszcz, dlatego musisz się liczyć z tym, że festiwal będzie miał miejsce na ogromnym placu błota. Na wszelki wypadek weź ze sobą kalosze i płaszcz przeciwdeszczowy.

Awakenings, Amsterdam, Holandia

Samozwańczy “największy festiwal techno na świecie” cieszy się ogromną popularnością. Można na nim usłyszeć ponad 100 artystów z całego świata. W ciągu dnia przyciąga około 80 000 ludzi. Organizowany jest w parku z pięknym jeziorem pośrodku. 

Exit, Novi Sad, Serbia

Początkowo Exit był formą protestu studentów przeciwko rządowi w 2000 roku. Teraz jest jednym z największych festiwali muzycznych w Europie. Odbywa się w słynnej fortecy w Nowym Sadzie w Serbii. Gości artystów reprezentujących różne gatunki muzyczne. Bez względu na to czy słuchasz hip-hopu, EDM, rocka, reggae, czy drum and bass, na pewno nie będziesz się nudzić. W 2019 roku wystąpili David Guetta, Ziggy Marley i Jax Jones. W ciągu dnia uczestnicy festiwalu odpoczywają na miejskiej plaży.

Fot. Eric Ward/Unsplash

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*