Jak wybrać najlepszą karmę dla psa?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Wybierając karmę dla swojego czworonożnego pupila należy przede wszystkim kierować się dobrym składem. Warto również zwrócić uwagę na oznaczenia podane na opakowaniu – wiek zwierzaka, dla którego dedykowany jest produkt oraz inne specyficzne informacje, które pomogą wybrać najodpowiedniejszą karmę, która nie tylko będzie smakować psu, ale również będzie wzbogacona o odpowiednie składniki odżywcze, które będą wspierać zdrowie i dobre samopoczucie pupila. 

1. Karma mokra – czym się różni od suchej?

2. Wybór najlepszej karmy – czym się kierować?

3. Co powinna zawierać dobra karma?

1. Karma mokra – czym się różni od suchej?

Odpowiednia dieta psa może zapewnić pupilowi długie lata w zdrowiu, dlatego wybór dobrej jakościowo karmy jest bardzo ważny. Na rynku znajduje się szeroka gama produktów, które różnią się od siebie producentem, pojemnością i ceną – a co za tym idzie niestety również jakością oraz składem. Ponadto, wyróżnia się karmę suchą i mokrą, które tworzą często podstawę lub całkowitą dietę zwierzaka. Czym zatem różni się mokra karma dla psa od suchej? Przede wszystkim dużo większą ilością wody. Świetnie sprawdzi się u psów, które mają braki w uzębieniu czy problem z nawracającymi stanami zapalnymi w obrębie jamy ustnej. Chociaż morka karma dla psa dostarcza podobną ilość białka w porównaniu do suchej karmy, to jednak wartość energetyczna jest mniejsza. Dlatego aktywnym fizycznie psom warto podawać lub uzupełniać dietę suchą karmą. 

2. Wybór najlepszej karmy  – czym się kierować?

Czym kierować się przy wyborze karmy dla psa? Przede wszystkim dobrym, jak najbardziej naturalnym składem, który nie tylko będzie źródłem energii, ale również dostarczy organizmowi pupila niezbędnych składników odżywczych. Bardzo ważne jest również, aby karma była smaczna dla psa – w innym przypadku i tak odmówi jedzenia. Kolejne aspekty, które trzeba wziąć pod uwagę przed zakupem karmy to łatwość jej podawania i dawkowania, dostępność na rynku oraz cena – chociaż ta, nigdy nie powinna być czynnikiem decydującym. 

Karmę dla zwierzaka należy również dostosować do jego wieku. Takie oznaczenie często znajduje się na opakowaniu produktu. Jest to bardzo istotna kwestia, ponieważ szczeniaki potrzebują pokarmu o wyższej wartości energetycznej, dlatego tak ważny jest wybór odpowiedniej karmy dla szczeniaka (więcej na stronie: https://koema.pl/kategoria/dla-psa/karma-mokra-dla-szczeniaka/). Z kolei starsze psy mają często problem z uzębieniem oraz spowolnionym metabolizmem. Karma powinna być również pełnoporcjowa, co oznacza, że zawiera ona wszystkie niezbędne składniki odżywcze i nie trzeba ich dodatkowo uzupełniać.

Warto zapoznać się z ofertą producenta karm dla zwierząt Koema, który oferuje różne warianty smakowe produktów ze świetnym i naturalnym składem.

3. Co powinna zawierać dobra karma?

W dobrej karmie dla psa powinno znaleźć się przede wszystkim wysokiej jakości białko, które jest głównym budulcem w organizmie pupila. Dobre białko jest wysokostrawne i zawiera niezbędne aminokwasy. Za optymalną ilość białka zawartego w karmie uważa się 18-30% SM. Kolejnym niezbędnym elementem diety są tłuszcze, które dodają energii oraz dostarczają kwasów tłuszczowych i witamin rozpuszczających się w tłuszczach. Ich ilość w diecie powinna być uzależniona od wieku oraz aktywności i wagi zwierzaka. Do karm dodawane są również węglowodany, które jednak w przypadku psów nie są niezbędnym i kluczowym składnikiem diety, ponieważ pozyskują one energię z białka i tłuszczów. Mimo wszystko dodanie węglowodanów do pokarmu może urozmaicić walory smakowe. Warto również zwrócić uwagę na dodatkowe minerały i witaminy zawarte w pokarmie. Suplementy dla zwierząt mogą znacznie poprawić ich samopoczucie i zapobiegać różnym chorobom.

Fot.: materiał prasowy Klienta.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*