Jak wysłać paczkę za granicę?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Czeka Cię wysyłka czegoś poza granice kraju? Musisz pamiętać o kilku niezbędnych kwestiach. Z tego artykułu dowiesz się, jakich.

Odpowiednio zapakuj towar

To pierwszy i jednocześnie najważniejszy z kroków przygotowania paczki do transportu. Najpierw należy upewnić się, czy towar nie jest uszkodzony i czy jest kompletny. Jeżeli wszystko jest w porządku, należy go spakować. Do tego najlepiej jest użyć folii bąbelkowej i wypełniaczy do kartonów. Towar powinien być ściśle owinięty, ponieważ jeśli pomiędzy nim a folią bąbelkową będzie zbyt dużo wolnej przestrzeni, nie będzie on wystarczająco zabezpieczony.

Ważny jest także dobór odpowiedniego opakowania. Ładunki powinny być jak najlepiej zabezpieczone przed wszelkiego rodzaju uszkodzeniami. Jeżeli będziesz wysyłać mniejsze elementy, najlepiej spakuj je osobno, potem spakuj w karton, który też zabezpieczysz dodatkowo. Do tego najlepiej sprawdzą się folie stretch. 

Jeśli w transporcie przesyłka samoczynnie się otworzy, niestety winę za to ponosisz Ty. Istnieje możliwość, że jej zawartość rozsypie się w sortowni, dlatego koniecznie musisz zadbać o odpowiednie zamknięcie pudełka. Jeśli chodzi o kartony producent oferuje różne rodzaje. Możesz wybrać na przykład takie, które posiada własne zamknięcie. Będzie wtedy się ono trzymać nawet bez użycia taśm pakowych. Jeśli zdecydujesz się jednak na kartony klapowe, wtedy obowiązkowym elementem jest taśma zabezpieczająca. Najlepiej jest korzystać z taśm specjalistycznych, które są wyjątkowo wytrzymałe.

Bez względu na to, co chcesz wysłać w paczce, do jej wielkości powinny być dostosowane kształt i wielkość opakowania. Nieważne, czy zdecydujesz się na mniejsze – pudełko, czy też większe jak kontener czy paleta, opakowanie powinno być możliwie jak najbardziej zbliżone rozmiarem do gabarytu towaru. Dzięki temu produkt będzie zabezpieczony przed przemieszczaniem się, a mniejszy rozmiar paczki oznacza również mniejszą cenę przesyłki.

Oznaczenie opakowania

Odpowiednie oznaczenie dotyczące postępowania z towarem to wskazówka dla kurierów. Do tego używa się specjalnych znaków manipulacyjnych. Przykładowo, symbol kieliszka na paczce oznacza, że w opakowaniu znajduje się szkło i należy obchodzić się z nią jak najdelikatniej, natomiast strzałki informują o tym, że danej przesyłki nie powinno się kłaść.

Wysyłka towaru za granicę wiąże się także z odpowiednim  umieszczeniem etykiety adresowej. Najlepiej, żeby znalazła się ona na górze opakowania, czyli na największej płaskiej powierzchni. Druga etykieta adresowa powinna znajdować się wewnątrz, gdyby ta zewnętrzna uległa uszkodzeniom. Nie powinno się jej z kolei naklejać na taśmach zabezpieczających ani na krawędziach. Pamiętaj także o tym, że na etykiecie znajdować się powinny pełne dane adresowe odbiorcy.

Jeżeli natomiast wysyłka adresowana jest poza Unię Europejską, koniecznie trzeba dołączyć do niej dokumenty celne. Trzeba tam określić zawartość paczki i jej wartość pieniężną. 

Dobra firma transportowa

Bez względu na to, co wysyłasz za granicę, podstawą dobrego transportu jest odpowiednia firma. Dostosuj wybór do oferty firmy i tego, jakie produkty chcesz przesłać. Warto sprawdzić, czy dane przedsiębiorstwo obsługuje transport do konkretnych państw, na przykład czy dostępny jest kurier do Anglii.

Ważne jest to, żeby wybrać firmę wiarygodną, która spełnia wszystkie niezbędne wymagania. Na stronie https://tsl-nordic.com/spedycja-miedzynarodowa/ dostępne są informacje o wysyłce różnych towarów poza granice Polski.

Zdjęcie główne: Karolina Grabowska/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*