Jak wzmocnić sierść u kota?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Kocia sierść może dużo powiedzieć o jego stanie zdrowia, sposobie odżywiania, ale też o właścicielu. Warto więc zadbać o to, żeby była mocna, piękna i lśniąca. Jak to zrobić? Prezentujemy kilka cennych porad.

O czym powie nam sierść kota?

Przekonanie o tym, że po stanie sierści można wiele powiedzieć o kocim zdrowiu, jest prawdą. Jest jednak pewne zastrzeżenie: nigdy nie możemy traktować tego jako jedynej wskazówki. Czasami od pojawienia się choroby do pogorszenia stanu sierści mija sporo czasu, więc diagnozę należy zostawić weterynarzowi wykonującemu podstawowe badania.

Czynniki chorobowe wpływające na zły stan sierści kota

Jeżeli stan sierści kota jest w bardzo złej kondycji lub pogorszył się gwałtownie, powinniśmy bezwzględnie udać się do weterynarza. Absolutnie nie można samemu próbować leczyć pupila, bo takim działaniem możemy mu bardzo zaszkodzić. Wśród czynników chorobowych powodujących pogorszenie stanu kociej sierści wymienia się między innymi:

  • niewłaściwe odżywianie: dotkliwy jest zwłaszcza brak kwasów omega-3 lub omega-6, niedobory witamin i minerałów (zwłaszcza cynku). Kot musi także przyjmować odpowiednią porcję białka w pożywieniu po to, by zachować odpowiedni wzrost okrywy włosowej;
  • dużą dawkę stresu: objawy na tle nerwowym mogą dotyczyć wypadania lub wylizywania włosów; mogą się pojawić w wyniku różnych czynników, np. zmiany miejsca bytowania, innego zwierzęcia w domu itp.;
  • alergie: przede wszystkim winowajczyniami bywają alergie na tle pokarmowym,
  • pasożyty jelitowe i przede wszystkim skórne,
  • choroby wewnętrzne, np. anemia, ale też problemy z wątrobą i nerkami,
  • zaburzenia hormonalne, będące wynikiem sterylizacji, i inne;

W takich przypadkach leczenie lub odpowiednie postępowanie powinno być prowadzone zawsze pod nadzorem weterynarza.


https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=947046949130709&id=351238755378201

Odpowiednia dieta i suplementacja

W sytuacji, gdy kot jest zdrowy, ale jego sierść nie wygląda dobrze, również można podjąć szereg działań, które powinny ją wzmocnić. Przede wszystkim niezbędne jest właściwe odżywianie, o którym już wspomniano. Kwasu omega-3 dostarczymy dzięki olejowi z łososia, natomiast omega-6 w postaci wysokiej jakości karmy z dużą zawartością mięsa. Dobrym źródłem tych składników będą też tłuszcze drobiowe.

Nasz pupil musi także otrzymać odpowiednie ilości cynku i witamin A, D i E. Jeśli nie miał wcześniej problemów ze zdrowiem, powinna wystarczyć właśnie gotowa karma dobrej jakości – takie produkty są najczęściej zbilansowane i posiadają niezbędne składniki żywieniowe. Pamiętajmy, aby podawać dawki przepisane przez producenta według wagi i wieku zwierzęcia. Ciekawym rozwiązaniem będzie dieta BARF, która wymaga jednak skrupulatności i suplementowania w składniki, których dany rodzaj mięsa zawiera zbyt mało.

Pielęgnacja sierści kota krótkowłosego i długowłosego

Mocna i piękna sierść u kota wiąże się z regularnym szczotkowaniem. Warto zadbać tutaj o dwie podstawowe kwestie:

  • odpowiedni dobór przyrządów do pielęgnacji sierści,
  • regularne czesanie sierści kota.

Kot krótkowłosy będzie wymagał czesania zgrzebłem lub dość miękką szczotką wykonaną z włosia. Do czesania kota o gęstym podszerstku przyda się też przeznaczony dla niego trymer.

W przypadku zwierząt o średniej lub długiej sierści pielęgnacji dokonywać trzeba częściej – niekiedy nawet codziennie. Cenna będzie szczotka z włosia unosząca futerko, grzebień pomagający w zapobieganiu kołtunom, ale też trymer. Czeszemy, zaczynając od najdłuższej sierści na szyi i brzucha.

Stosowanie szamponu dla kotów

Czasami na wzmocnienie sierści u kota dobrze wpłyną kąpiele. Dotyczy to jednak przede wszystkim zwierząt długowłosych. Koniecznością jest zastosowanie szamponu przeznaczonego specjalnie dla kotów – szampon dla ludzi może wyrządzić mu krzywdę. Kąpiemy pupila zawsze w letniej wodzie, pamiętając, by z ciepłej kąpieli nie znalazł się w zimnym pomieszczeniu, co może skończyć się przeziębieniem.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*