Oscary dla bidoków, czyli koniec amerykańskiego snu w literaturze i na ekranie – spotkanie online

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Weź udział w przedoscarowej dyskusji z ekspertami na temat dwóch nominowanych filmów: „Elegia dla Bidoków” i „Nomadland”.

Jeszcze tylko kilka dni dzieli nas od największego święta filmu. O tym do kogo trafi jedna z najważniejszych filmowych statuetek przekonamy się już w najbliższy weekend z niedzieli na poniedziałek. Tymczasem księgarnia Big Book Cafe zaprasza na spotkanie, które odbędzie się w najbliższy czwartek 22 kwietnia. O tym, jak na przestrzeni ostatnich lat zmieniło się podejście do tematyki oscarowych produkcji, która coraz częściej nie przypomina amerykańskiego snu opowiedzą filmoznawczyni Kaja Klimek i amerykanista Radosław Korzycki. Spotkanie poprowadzi Katarzyna Borowiecka. Transmisja live rozmowy zostanie udostępniona o godz. 20.00 na profilu Facebook warszawskiej księgarni.

„Elegia dla Bidoków” i „Nomadland”

Punktem wyjścia do rozmowy będą dwa filmy oparte na głośnych książkach „Nomadland” oraz „Elegia dla Bidoków”. Pierwszy z nich to amerykański dramat filmowy w reż.  Chloé Zhao. Opowiada o kobiecie ( w tej roli znakomita Frances McDormand), która w wyniku utraty całego swojego dobytku wybiera życie współczesnego nomady. Film ma szansę aż na kilka statuetek w takich kategoriach, jak najlepszy film, reżyseria, zdjęcia, montaż, główna rola kobieca oraz scenariusz adaptowany. „Elegia dla bidoków” w reż. Rona Kowarda to z kolei historia o życiu amerykańskiej rodziny z klasy robotniczej. Produkcja powalczy o Oscara w kategoriach: charakteryzacja oraz rola drugoplanowa dla Gleen Close.

Spotkanie filmowe odbywa się w ramach cyklu „Świeże oko”, które jest poświęcone głośnym premierom i innym najważniejszym zjawiskom w świecie kultury i nie tylko.

Fot. Carlo Allegri/Getty Images Entertainment/Getty Images

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*