Niezwykły portal połączył Lublin oraz Wilno

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

To nie scena rodem z filmów science fiction, ale unikalna instalacja, która właśnie pojawiła się w tych miastach. Wirtualny portal pozwala na nawiązanie kontaktu przez ich mieszkańców oddalonych od siebie ponad 600 kilometrów.

Dwie takie same konstrukcje o futurystycznym charakterze stanęły na placu Litewskim w Lublinie oraz w okolicy dworca kolejowego w Wilnie. Dzięki zamontowanym w nich kamerom rejestrującym obraz działają niczym ogromne okno, w którym można zobaczyć, co dzieje się „po drugiej stronie” portalu, czyli w tym przypadku w innym mieście. Dzięki temu mieszkańcy Lublina i stolicy Litwy mogą nawiązać kontakt w czasie rzeczywistym i wymienić się uśmiechami, pomachać drugiej osobie, czy po prostu zrobić sobie wspólne, pamiątkowe zdjęcie. Ponadto nowoczesna instalacja ma umożliwić prezentację ciekawych projektów różnych polskich oraz litewskich instytucji i organizacji.

Miejsce dialogu

Projekt powstał we współpracy litewskiej Fundacji Benediktas Gylys, Ośrodka Międzykulturowych Inicjatyw Twórczych „Rozdroża” oraz urzędów miast w Wilnie i Lublinie. W dobie pandemii, kiedy kontakty międzyludzkie oraz możliwość podróżowania zostały znacznie ograniczone, inicjatywa ma budować poczucie wspólnoty, jedności i dialogu między ludźmi. Prace nad projektem trwały kilka lat. Cyfrowe instalacje w obu miastach będą dostępne tylko do 6 sierpnia. Pomysłodawcy portalu zapowiadają jednak następne tego typu wirtualne połączenia między Wilnem i Rejkiawikiem oraz Londynem, a przyszłości również kolejnymi miastami w Europie.

Fot. materiały Ośrodek Międzykulturowych Inicjatyw Twórczych „Rozdroża”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*