Jak założyć własną działalność gospodarczą? O czym należy pamiętać?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Masz dosyć pracy na etat i chcesz rozwinąć swój biznes? Obawiasz się jednak, że sobie nie poradzisz i utoniesz w gąszczu formalności? Rzeczywiście pierwsze kroki do najłatwiejszych nie należą, ale przy odrobinie silnej woli z pewnością sobie poradzisz. O czym należy pamiętać na początkowym etapie? O tym w naszym materiale!

Wpis do CEIDG

Gdy już zdefiniujesz, czym chcesz się zajmować w ramach prowadzonej działalności, składasz wniosek o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Możesz złożyć dokumenty tradycyjnie w urzędzie miasta lub gminy bądź elektronicznie. Aby taki wniosek złożyć, potrzebne Ci będą podstawowe dane, takie jak NIP, PESEL, adres firmy, kod działalności i rodzaj opodatkowania. Składając ten wniosek, dokonujesz jednoczesnego zgłoszenia do ZUS-u/KRUS-u, GUS-u i Urzędu Skarbowego.

Rodzaj opodatkowania

Jak już wspomnieliśmy, jedną z informacji, które należy zamieścić we wniosku CEIDG, jest forma opodatkowania. Możesz wybierać pomiędzy opodatkowaniem na zasadach ogólnych przy zastosowaniu skali podatkowej 12% lub 32%, opodatkowaniem według jednolitej stawki podatku liniowego 19% i ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Od wybranej formy opodatkowania zależą nie tylko ostateczny dochód, ale też wysokość składki zdrowotnej. Przy wyborze należy uwzględnić szereg czynników, nie tylko szacowane przychody i koszty prowadzenia działalności, ale też Twoje możliwości finansowe. Jest to punkt szczególnie istotny, który warto omówić we współpracy z profesjonalistą.

Rejestracja w ZUS

Jako przedsiębiorca musisz opłacać składki ZUS. W tym celu najpierw rejestrujesz się jako płatnik składek, a następnie zgłaszasz do ubezpieczenia siebie i członków swojej rodziny. Jeśli kogoś zatrudniasz, zgłaszasz też pracowników i członków ich rodzin. Jako początkujący przedsiębiorca możesz też skorzystać z ulgi na start, która polega na zwolnieniu z obowiązku płacenia składek przez pierwsze sześć miesięcy działalności.

Rejestracja VAT

Jeśli chodzi o rejestrację VAT, może się okazać w Twoim przypadku zbędna. Większość początkujących przedsiębiorców może skorzystać ze zwolnienia podmiotowego z VAT, innymi słowy zwolnienia ze względu na obroty. Do momentu przekroczenia w danym roku podatkowym kwoty obrotów w wysokości 200 tys. złotych nie musisz przeprowadzać rejestracji VAT. Z ulgi tej nie skorzystasz jednak w przypadku świadczenia usług prawniczych, jubilerskich czy doradczych, a także w przypadku obrotu niektórymi towarami, np. samochodami czy tytoniem.

Prowadzenie księgowości

Na każdym przedsiębiorcy ciąży też obowiązek prowadzenia księgowości. Możesz w tym celu nawiązać współpracę z biurem rachunkowym, a jeśli szkoda Ci na to pieniędzy, rozważ samodzielne zarządzanie firmą. W dobie postępującej technologii rozliczanie firmy może być naprawdę szybkie i wygodne. Wystarczy, że zainstalujesz odpowiednie oprogramowanie, które oprócz podstawowych funkcji oferuje Ci wsparcie ze strony ekspertów od księgowości.

Poza oprogramowaniem do prowadzenia uproszczonej księgowości masz do dyspozycji wiele narzędzi usprawniających zarządzanie firmą. Wymieńmy w tym miejscu chociażby programy do fakturowania, zarządzania relacjami z kontrahentami, generowania i wysyłki raportów JPK czy do rozliczania ewentualnych pracowników.

Zdjęcie główne: Romain Dancre/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*