Prowadzeniem zajęć z jogi najczęściej zainteresowane są osoby, które już od kilku lat ją uprawiają. Jak rozpocząć swoją przygodę z jogą jako instruktor?
Przygotowując się do rozpoczęcia kursu na prowadzącego treningi jogi, warto dokładnie zapoznać się z obowiązującymi aktualnie przepisami prawa. Do 2010 roku prowadzenie jakichkolwiek zajęć w charakterze instruktora rekreacji ruchowej wymagało ukończenia Akademii Wychowania Fizycznego.
Przepisy te zmieniły się w ramach nowej ustawy o sporcie. Dzięki nowelizacji prowadzenie zajęć sportowych nie wymaga żadnych uprawnień państwowych, takich jak egzamin zawodowy czy studia. By wykonywać tego typu pracę, należy odbyć kurs zawodowy i zakończyć go egzaminem lub inną formą sprawdzenia wiedzy zorganizowaną przez prowadzącego kurs. Zajęcia takie są zazwyczaj organizowane przez prywatne firmy, szkoły jogi czy organizacje sportowe, a ukończenie kursu daje jedynie możliwość prowadzenia treningów, ale nie jest dokumentem wykonywanego zawodu.
Choć do samego wykonywania profesji instruktora jogi wystarczy zrealizowanie specjalnego kursu, to warto wiedzieć, że pomocne mogą się okazać specjalne kierunki studiów podyplomowych. Joga stała się na tyle popularnym sportem, że uczelnie wyższe wychodzą naprzeciw potrzebom swoich studentów. Dzięki temu po ukończeniu kursu na instruktora jogi można poszerzyć swoją wiedzę oraz umiejętności na Uniwersytecie Wrocławskim, gdzie dostępne są podyplomowe kierunki: studia jogi klasycznej i studia psychosomatycznych praktyk jogi. Mieszkańcy Śląska mogą skorzystać z akademii praktyków jogi (Górnośląska Wyższa Szkoła Handlowa w Katowicach) czy jogi w profilaktyce i terapii (Górnośląska Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości w Chorzowie). Studia podyplomowe z jogi i relaksacji są również dostępne na Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie.
Jest kilka istotnych kryteriów przy wyborze szkoły prowadzącej kurs na instruktora, jednak najważniejszym z nich jest sprawdzenie certyfikatu YA. Oznaczenie to odnosi się do organizacji certyfikującej nauczycieli – Yoga Alliance. Certyfikat, który jest istotny w przypadku kursu na prowadzącego, to RYS, czyli Registered Yoga School. Symbol ten oznacza, że szkoła jogi oferująca kursy nauczycielskie jest sprawdzona przez organizację, realizuje jej podstawowe założenia, a kursant po zakończeniu szkolenia będzie mógł sam zapisać się do systemu jako certyfikowany nauczyciel.
W tym miejscu pojawia się drugie oznaczenie, czyli RYT – Registered Yoga Teacher. Certyfikat ten gwarantuje, że prowadzący cały czas poszerza swoją wiedzę i umiejętności, a jego praca jest wykonywana na najwyższym poziomie. Certyfikacja odbywa się na dwóch poziomach, profesjonalnym i podstawowym. W ramach podstawowego nauczyciel musi ukończyć kurs RYS 200 i przepracować co najmniej 1000 godzin w ciągu dwóch lat. Na poziomie profesjonalnym wymagania te są znacznie wyższe, obejmują dodatkowe kursy doszkalające, w tym między innymi RYS 500, a także przepracowanie co najmniej 2000 godzin w czasie czterech lat od ukończenia podstawowego kursu.
Zdj. główne: Dylan Gillis/unsplash.com
Zdecydowanie w przypadku jogi instruktor to profesja, bo bez zgłębienia własnej świadomości nie da się być dobrym nauczycielem. To pasja, która wymaga wysiłku i otwarcia się na samego siebie. Ja po roku wytrwałych ćwiczeń w zaciszu domowym zapragnęłam dzielić się swoim doświadczeniem z jogą z innymi.