Jazda na rolkach może przynieść wiele korzyści. Sprawdź jakie!

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Lockdown przyczynił się do przybrania na wadze. Wielu z nas ma zamiar rozprawić się z nadprogramowymi kilogramami. Dobrym sposobem będzie właśnie jazda na rolkach!

Każda forma aktywności fizycznej, każdy rodzaj ruchu są dobre dla naszego zdrowia. Najlepiej jednak łączyć przyjemne z pożytecznym. Jazda na rolkach to tani, dość bezpieczny sport, idealny dla całych rodzin. Rolki zajmują mniej miejsca niż rower. Z powodzeniem możemy zabrać je ze sobą na wakacje. Dobrze się bawiąc, niepostrzeżenie przemierzamy duże odległości i spalamy zbędne kalorie.

Od czego zacząć przygodę z rolkami?

Chcąc zacząć jazdę na rolkach możemy najpierw wybrać się na rolkowisko. To obiekt sportowy, będący odpowiednikiem lodowiska. Wypożyczymy tam rolki, ochraniacze oraz kask i będziemy mogli spróbować swoich sił. Na rolkowiskach bardzo często można także skorzystać z pomocy instruktora, który udzieli nam wskazówek i podpowie, jak jeździć. Po takim teście będziemy wiedzieli, czy to sport dla nas.

Chcąc kupić rolki, warto wybrać się do sportowego sklepu i zmierzyć kilka rodzajów rolek. Niezbędnym asortymentem jest też kask, ochraniacze na dłonie, łokcie i kolana. Dzięki takim zabezpieczeniom nie zrobimy sobie krzywdy.

Nauka jazdy na rolkach przyjdzie nam łatwo jeżeli mamy doświadczenie w jeżdżeniu na łyżwach albo wrotkach. Mechanizm jest bardzo podobny. Krokiem łyżwowym przesuwamy się w przód, wprawiając kółka rolek w ruch. Jazdę możemy ćwiczyć z asekuracją osoby obok lub samemu w terenie, gdzie można się bezpiecznie łapać barierek. Nauka jazdy na rolkach najczęściej nie trwa długo.

Fot. Goffkein/Adobe Stock

Korzyści z jazdy na rolkach

Jazda na rolkach ma mnóstwo zalet. Do najważniejszych można wymienić:

  • Aktywność na świeżym powietrzu – można jeździć na rolkach w zamkniętych, dedykowanych pomieszczeniach. Najczęściej jednak jeździmy na świeżym powietrzu. Jest to ruch, przy którym możemy delektować się pięknem otaczającej przyrody oraz dotlenić organizm. W słoneczne dni dodatkowo łapiemy potrzebną witaminę D3.
  • Spalanie kalorii – jazda na rolkach to aktywność typu cardio. W ciągu zegarowej godziny możemy spalić do nawet 700 kcal. To równowartość średniej pizzy z piwem lub obfitej porcji lodów z bitą śmietaną. Jazda na rolkach wspomaga odchudzanie.
  • Małe obciążenie dla stawów – kolejnym atutem jazdy na rolkach jest możliwość korzystania z tej formy aktywności przez osoby z osłabionymi kolanami i z nawet dużą nadwagą. Skating nie obciąża stawów tak mocno jak bieganie czy skakanie na skakance.
  • Małe koszty – zakup rolek oraz ochraniaczy nie jest dużym wydatkiem. Jazda na świeżym powietrzu nic nie kosztuje. Jest to rozwiązanie korzystniejsze niż zakup karnetu na siłownię.
  • Trening całego ciała – skating to nie tylko trening nóg. Podczas jazdy pracują mięśnie całego ciała – ręce, pośladki. Napięty brzuch zapewnia stabilizację.
  • Wzmocnienie wydolności organizmu – ćwiczenia aerobowe polegają na zwiększonej wymianie tlenowej. Oprócz spalania tkanki tłuszczowej wzmacniamy mięśnie. W tym ten najważniejszy – serce.
  • Poprawa koordynacji – jazda na rolkach wymaga skupienia, złapania odpowiedniego balansu i rytmu. To wszystko wpływa na ogólną poprawę koordynacji ruchowej.

Widoczne zmiany w organizmie

Jazda na rolkach przynosi wymierne efekty. Paleta prozdrowotnych korzyści jest bardzo bogata. Nie tylko wpłyniemy na poprawę wyglądu, ale również zadbamy o narządy wewnętrzne. Jazda na rolkach to także endorfiny. Hormony szczęścia będą wydzielać się ze zdwojoną siłą, jeżeli z jazdy na rolkach uczynimy okazję do spotkań z rodziną i przyjaciółmi. To wszystko w otoczeniu parku, lasu lub nadbałtyckiej plaży.

Jazda na rolkach to jednoczesne spalanie tkanki tłuszczowej i rzeźbienie sylwetki. Wdrażając jeden rodzaj aktywności fizycznej, otrzymujemy wszystkie efekty, których oczekujemy od odchudzania.

Zdjęcie główne: Andrea Piacquadio/Pexels

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*