Las w słoiku to prawdziwy hit w dekoracji wnętrz. Jak go wykonać?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

W dzisiejszych czasach ozdoby dla domu można z łatwością wykonać własnymi rękoma. Jedną z takich dekoracji jest las w słoiku, który będzie nie tylko ciekawym akcentem w wystroju wnętrza, ale też prawdziwą lekcją przyrody dla dorosłych i dzieci. Zobacz, jak samodzielnie wykonać las w słoiku!

Przygotowanie naczynia i podłoża

Do zrobienia lasu w słoiku potrzebujesz odpowiedniego szklanego naczynia. Mogą być nim słój, butla lub kolba. Naczynie powinno być wykonane z białego szkła o cienkich ściankach, aby do środka docierała wystarczająca ilość światła, oraz posiadać zamknięcie, dzięki któremu zapanuje w nim odpowiedni mikroklimat. Wybierz pojemnik z szerokim otworem – łatwiej Ci będzie sadzić w nim rośliny.

Po umyciu i wysuszeniu naczynia możesz przystąpić do przygotowania podłoża. W pierwszej kolejności musisz wysypać na dno żwirek drenażowy, który będzie odprowadzał nadmiar wilgoci i zapewniał cyrkulację powietrza. Najlepszy jest kwarc w formie drobnego piasku. Na niego wysypujesz warstwę węgla aktywnego, który pełni rolę filtra w ekosystemie, zapobiegając gniciu roślin i namnażaniu się bakterii. Następnie układasz warstwę torfowca o grubości co najwyżej 1,5 cm. Mech obfituje w cenne substancje, którymi żywi się cały ekosystem, a ponadto utrzymuje wilgoć w gruncie i zapewnia stabilny wzrost roślin. Wreszcie na mech wysypujesz ziemię o grubości 6–7 cm. Najlepiej kupić kwaśne podłoże na bazie torfu.

Sadzenie roślin

W przygotowanym naczyniu możesz w końcu posadzić rośliny. W tym celu delikatnie wyjmij roślinę z doniczki i dokładnie otrzep ze starej ziemi. Jeśli korzenie są zbyt długie, trzeba je trochę podciąć. W podłożu zrób małe wgłębienie i umieść w nim sadzonkę. Zasyp korzenie i lekko dociśnij podłoże. 

W ten sam sposób posadzisz pozostałe rośliny. Uważaj jednak, aby nie umieszczać ich zbyt blisko ścianek naczynia. Do pojemnika o średnicy 20 cm w zupełności wystarczą 2–3 sadzonki. Do zrobienia lasu w słoiku idealne będą mchy i paprocie, a także rośliny doniczkowe, takie jak pilea, begonia, aukuba japońska czy fitonia.

Po ukończeniu pracy naczynie należy zamknąć pokrywą, korkiem czy klipsem i postawić w jasnym miejscu, niedaleko okna, jednak z dala od bezpośredniego działania promieni słonecznych, które mogą wysuszyć ziemię. 

Jak dbać o las w słoiku?

Pielęgnacja roślinnego terrarium jest dziecinnie prosta. Rośliny należy podlewać dopiero wtedy, kiedy rzeczywiście tego potrzebują. Jeśli zauważysz, że ziemia jest zbyt sucha, możesz ją trochę podlać. W tym celu warto użyć strzykawki plastikowej i odmierzyć 100–150 ml wody. Pamiętaj, że nadmiar wody jest zabójczy dla lasu w słoiku, gdyż powoduje gnicie roślin i obumarcie ekosystemu. Dlatego jeśli zauważysz, że na ściankach zbiera się wilgoć, odsłoń pokrywę i pozwól wodzie wyparować.

Jeśli rośliny zaczną osiągać zbyt duże rozmiary, można je trochę przyciąć. Nie warto natomiast przekładać naczynia w zaciemnione miejsce, żeby spowolnić wzrost sadzonek. Lepiej od czasu do czasu podcinać im gałązki, niż pozbawiać je oświetlenia. W przypadku pojawienia się pleśni czy szkodników nie zwlekaj z ich usunięciem. Pamiętaj też o regularnym czyszczeniu ścianek naczynia watą lub specjalną tkaniną. Ułatwi Ci to także wyłapanie jakichkolwiek niepożądanych zmian w rozwoju Twojego małego leśnego ekosystemu.

Zdj. główne: Maud Bocquillod/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*