Plakaty stają się coraz bardziej popularnym elementem wystroju wnętrz. A to przede wszystkim ze względu na wysoką jakość wydruków, którą oferuje większość dzisiejszych producentów. Jak wybrać plakaty do swojego mieszkania? W tym artykule odpowiadamy na to pytanie.
Najprostszą i najskuteczniejszą opcją dekoracji ścian w mieszkaniu są plakaty. Dzięki ogromnemu wyborowi tematów z łatwością zmienisz wnętrze każdego pomieszczenia i nadasz mu indywidualności.
Kilka słów o przeznaczeniu plakatów
Główną funkcją plakatów jest podkreślenie wnętrza danego pomieszczenia. Naprawdę mogą ożywić mieszkanie i sprawić, że będzie ono bardziej dopasowane do Twojego gustu. Ostateczny efekt w dużej mierze będzie zależał od tego, jak dobierzesz plakaty i w jakim miejscu je powiesisz. Jak więc wybrać plakat i wkomponować go we wnętrze mieszkania?
Jak wybrać obraz na plakat?
Nie każdy plakat będzie równie odpowiedni do każdego pomieszczenia. Musisz starać się uwzględnić atmosferę panującą w pomieszczeniu. Abstrakcja będzie całkiem odpowiednia do umieszczenia w korytarzu lub salonie, jeśli tylko kolorystyka i styl będą pasować do reszty pomieszczenia, a do pokoju młodego mężczyzny pasować będzie zdjęcie samochodu lub motocykla. Z kolei w sypialni sprawdzą się spokojne motywy kwiatowe, krajobrazy, martwa natura, motywy japońskie lub plakaty z lekką nutą erotyczną. Sceny bitewne i agresywne wątki, które wprowadzają stan niepokoju i napięcia, nie nadadzą się do tego pomieszczenia.
Spektrum kolorów
Pierwszym krokiem jest wybranie palety kolorów zgodnie z osobistymi preferencjami: lubisz plakaty kolorowe czy czarno-białe? Te ostatnie są bardziej odpowiednie do równie monochromatycznych wnętrz. Decydując się na kolorowe zdjęcia, kieruj się jednym ze sprawdzonych kryteriów wyboru:
- w kolorze wnętrza – w tym wariancie plakaty powinny zlewać się z kolorystyką pomieszczenia. Czyli np. beżowo-zielone plakaty w beżowym pokoju z zielonymi detalami pozostaną prawie niewidoczne, ale dopasowane do reszty;
- gra kontrastów – jasne, krzykliwe prace, które przyciągają uwagę, działają na zasadzie łączenia kontrastów: czerwone obrazy w zielonym pokoju, czarne plakaty w białym salonie;
- powiew nowości – w przeciwieństwie do drugiego schematu w tej koncepcji nadal występuje kolor, ale jest on rozcieńczony nowym, świeżym odcieniem. Przykład: szary salon z żółtymi akcentami uzupełniony żółto-niebieskim plakatem.
Motyw przewodni
Wybierając plakat na ścianę, warto się zastanowić nad motywem przewodnim.
Popularne motywy to:
- abstrakcja – okręgi, kwadraty, linie, paski, obrysy o dowolnym kształcie – nie niosą żadnego przekazu, ale świetnie przyciągają uwagę. Wybierając jeden abstrakcyjny plakat, nie należy go uzupełniać pejzażem czy portretem – wszystkie pozostałe lepiej wybrać w tej samej stylistyce;
- natura – temat obejmuje: krajobrazy, motywy (liście roślin), zielniki (suszone liście, kwiaty pod szkłem), obrazy zwierząt. Tropikalne liście lub śnieżne krajobrazy są często używane w stylu skandynawskim, w nowoczesnych wnętrzach preferowany jest pejzaż morski, z kolei standardowe krajobrazy i reprodukcje słynnych obrazów pasują do klasyki;
- retro – wyróżniają się kolorami, czcionkami, technikami projektowania. Najczęściej używane są plakaty reklamowe w stonowanych barwach: mogą to być zarówno reklamy retro (samochody, ubrania), jak i amerykański plakat „Chcę cię do armii”. W niektórych przypadkach odpowiednie będą stare fotografie, plakaty cyrkowe lub filmowe;
- artystyczne – współczesna sztuka, pop-art, impresjonizm, realizm. W nowoczesnych wnętrzach dobrym pomysłem może być wykorzystywanie reprodukcji współczesnych artystów, a w stylu industrialnym – oryginalnych plakatów w stylu pop-art;
- kinowe – jako podstawę pomysłu na plakat możesz wybrać ujęcie ze swojego ulubionego filmu; w pokoju dziecinnym często używane są ujęcia lub obrazy postaci z kreskówek.
Ważne jest również prawidłowe umieszczenie plakatu
Jeśli plakat jest stosunkowo duży, należy go umieścić na równie dużej ścianie, bez dodatkowych plakatów zawieszonych obok. Ściana w odległości 20 cm od mebli i narożnika pomieszczenia oraz 40 cm od sufitu powinna pozostać wolna. W przeciwnym razie plakat będzie wyglądał na zbyt duży dla tego pomieszczenia, czyli źle dobrany.
Jeśli masz kilka małych plakatów, warto połączyć je w kompozycję. Nie ma znaczenia, jeśli są w innym stylu i kolorze. Możesz w takim wypadku umieścić je w ramkach, ale ramki muszą być takie same – wtedy kompozycja będzie wyglądać spójnie. W centrum należy umieścić te plakaty, na których chciałbyś się skupić.
Fot. Jonny Caspari/Unsplash