Niezapomniany urlop w południowych Niemczech

Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Dlaczego warto udać się na urlop do południowych Niemiec?


Na pewno każdy z nas słyszał co nieco o bogactwie kulturowym naszego zachodniego sąsiada, bajecznych krajobrazach, licznych zabytkach czy fascynującej architekturze tego kraju. Niemcy oferują wiele miejsc, które warto odwiedzić, lecz nie sposób ich wszystkich tutaj wymienić. Zatem pozwól zabrać się na niezapomniane chwile w południowych Niemczech, gdzie odpoczniesz i rozbudzisz swoją wyobraźnię…

A więc naszą podróż rozpoczniemy od Norymbergi i podziwiania jej szachulcowych domków, w stolicy Bawarii zdegustujemy tradycyjne piwo i odwiedzimy muzem BMW, następnie udamy się do krainy zamków Ludwika II w Fussen, zwiedzimy najstarszy niemiecki uniwersytet w Heidelberg, popłyniemy Renem w romantyczny rejs, w Koblencji natomiast zobaczymy słynny „Niemiecki Róg”, zatrzymamy się w Koloni, mieście z monumentalną katedrą, by we Frankfurcie sięgnąć wzrokiem nieba, podczas podziwiania drapaczy chmur…

Główne punkty warte odwiedzenia:

1. Norymberga

Wakacje w Niemczech warto rozpocząć od zwiedzania kompleksu zamków: zamku cesarskiego Kaiserburg, zamku burgrabiego, Burggrafenburg oraz miejskiego zamku Stadtburg. To oczywiście tylko preludium tego, co ma nam do zaoferowania największe miasto Frankonii. Przechadzając się średniowieczną starówką, będziemy oglądać zabytkowe domy szachulcowe czy gotyckie kościoły i baszty. Dalej będziemy mogli podziwiać katedrę św. Sebalda oraz główny rynek z Schones Brunnen (Piękną Fontanną). Nim udamy się na nocleg, spróbujemy prawdziwych norymberskich kiełbasek, a na deser Niemcy uraczą nas tradycyjnymi ciasteczkami Spekulatius. Z tej wycieczki przywieziemy piękne pamiątki w postaci bożonarodzeniowych drewnianych ozdób, którymi dekoruje się choinki w całych Niemczech.

Fot. Nel Both/Pixabay

2. Monachium

Drugim punktem programu jest stolica Bawarii położona nad rzeką Izarą. Tutaj czeka nas zwiedzanie miasta z pięknym Nowym Ratuszem. Usłyszymy brzmienie słynnego Glockienspiel, instrumentu z ruchomymi figurkami, który znajduje się na 85-metrowej wieży i przedstawia dwa historyczne wydarzenia z dziejów Monachium. Następnie udamy się do muzeum BMW w parku Olympia, gdzie zostanie nam przedstawiona marka w bardzo nietuzinkowy, innowacyjny sposób oraz dowiemy się ciekawych smaczków historycznych. Obejrzymy aż 125 oryginalnych eksponatów, które były produkowane przez ostatnie 90 lat. Zapewniam Cię, że to dopiero początek wakacji w Niemczech…

Fot. desingerpoint/Pixabay

3. Fussen

To tutaj otworzy przed nami wrota zamek samego bawarskiego króla Ludwika II, Hohenschwangau. Kolejno odwiedzimy górujący nad wąwozem Pollat i nad jeziorem Schwansee bajeczny zamek Neuschwanstein. Budowla została wzniesiona tylko po to, aby służyć jako teatr. Ku uciesze naszych oczu, z zamku będzie rozpościerać się piękna panorama Fussen, Forggensee oraz Alpy Algawskie. Nim udamy się na nocleg, w Fussen czeka nas wizyta w dawnej letniej siedzibie biskupów augsburskich, Festspielhaus. 

Fot. Pexels

4. Heidelberg

Następnym punktem naszej wycieczki będzie kolebka romantyzmu, miasto Heidelberg. Tu będzie nam dane zwiedzić fascynujący zamek z kompleksem fortyfikacji, którego budowa trwała aż 400 lat (od gotyku po barok). Romantyczną starówką udamy się do późnogotyckiego kościoła św. Ducha oraz zwiedzimy najstarszy niemiecki uniwersytet, założony przez elektora Ruprechta I w 1386 roku. Godny podziwu jest także Stary Most z bramą Karola, z którego można podziwiać okazałą panoramę miasta. Tak właśnie piękne są Niemcy!

Fot. Heidelbergerin/Pixabay

5. Koblencja – dolina Renu

Kolejny punkt programu to przejazd autokarem do nadreńskiego miasteczka Bingen, skąd wypłyniemy w rejs statkiem do Sankt Goar. Podczas rejsu podziwiać będziemy malownicze pozostałości zamków na skalistych wzgórzach, a wśród nich nie do opisania widok Pfalzgrafenstein. Następnie udamy się do ruin zamku Rheinfels, podziwiać malowniczą panoramę Renu z zabytkowej XIII-wiecznej warowni. Nim znajdziemy się w jednym z najstarszych i najpiękniejszych niemieckich miast, Koblencji, czeka nas degustacja wina. Wakacje w Niemczech dadzą nam piękne wspomnienia! Koblencja uraczy nas widokiem słynnego „Niemieckiego Rogu” z monumentem cesarza Wilhelma I. Tutaj także czeka na nas przepiękny krajobraz gór, lasów i winnic oraz malowniczy cypel, gdzie Mozela łączy się z Renem. Koblencja to także niezapomniana kraina kościołów, pałaców czy dawnych dworów szlacheckich. To fascynująca architektura mająca 2000 lat! To jednak nadal nie wszystko co oferują nam Niemcy i wycieczki do nich!

Fot. Katia S.Verhoeven/Pixabay

6. Kolonia

Wakacje w południowych Niemczech nie mogłyby odbyć się bez odwiedzenia pięknej Kolonii. To, co tutaj zobaczymy, to m.in. olbrzymią świątynię o fascynującej dekoracji, wybudowaną w 1880 roku. Witraże katedry mają 157 m wysokości, a sam kościół liczy 142 m długości i 43 m wysokości. W świątyni znajduje się m.in. krzyż Gerona z ok. 971 roku, tryptyk Adoracja Trzech Króli, a na zewnątrz rozległy plac. Kolejno udamy się na spacer średniowieczną starówką, podziwiając Stary Rynek oraz gotycką wieżę ratuszową. Na środku placu znajduje się miejsce dawnej rytualnej łaźni, na którym stoi szklana piramida.

Fot. Gerd Rohs/Pixabay

7. Frankfurt nad Menem

Ostatnim punktem naszej wycieczki będzie Frankfurt. Było to niegdyś miasto koronacji niemieckich cesarzy, a dziś finansowa stolica kraju. W sercu historycznego centrum zobaczymy XVII-wieczną Fontannę Sprawiedliwości, stojąca na Romerplatz. Oprócz takich zabytków jak Sala Cesarska, znajduje się tu piękny ratusz, domy z muru pruskiego, Dom Goethego z muzeum, katedra cesarska oraz Muzeum Historii.

Fot. Gabriele M. Reinhardt/Pixabay

Tak więc wybierając się na urlop do naszych zachodnich sąsiadów, czekają Cię niepowtarzalne chwile! Wszystkie wymienione miejsca i atrakcje, to tylko część niezapomnianych wrażeń, które przywieziesz z pobytu w południowych Niemczech. 

Fot. desingerpoint/Pixabay

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*