Z cyklu „Miasto, jakiego nie znacie”: Co trzeba zobaczyć w Budapeszcie?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Budapeszt to miasto, które trzeba odwiedzić przynajmniej raz w życiu. Każdy znajdzie coś wyjątkowego w jego mieszanej architekturze, bogatej historii oraz  lokalnych smakach i tradycjach.

Stolica Węgier nie bez powodu jest uważana za jedno z najpiękniejszych miast w Europie – wiele atrakcji Budapesztu znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Miasto harmonijnie łączy bogate dziedzictwo historyczne i nowoczesny styl artystyczny. Budapeszt oferuje szeroki wybór interesujących miejsc do odwiedzenia, od zabytkowych obiektów architektonicznych i fascynujących muzeów po lecznicze źródła termalne. Co więc warto zobaczyć i zrobić w Budapeszcie, by poczuć jego niepowtarzalny klimat?

Przejedź się tramwajem nr 2

Trasa tramwaju z numerem 2 jest malownicza cały rok i biegnie przez centrum miasta wzdłuż Dunaju (po stronie Pesztu). Większość atrakcji znajduje się wzdłuż brzegów potężnej rzeki lub jest doskonale widoczna z nabrzeża, więc w wygodny sposób można zobaczyć najważniejsze zabytki. Dodatkowo na święta Bożego Narodzenia tramwaje tej linii ozdobione są świetlnymi girlandami i wyglądają naprawdę bajecznie. W sezonie od maja do października na trasie kursują także zabytkowe wagony.

Odwiedź najlepsze miejsca na zdjęcia

Wspaniałe widoki na miasto i Dunaj można podziwiać z kilku punktów: na przykład z góry Gellerta i wzgórza Budai w Budzie. Z kolei w równinnym Peszcie najlepszym punktem widokowych jest największa katedra miasta ─ Bazylika św. Stefana. Warto odwiedzić wszystkie te miejsca, ponieważ panorama Budapesztu z każdego punktu prezentuje się na swój własny, unikalny sposób.

Przejedź się starą linią metra

Żółta linia M1 metra działa od końca XIX wieku i jest najstarszym metrem w Europie kontynentalnej. Dziś, zaprojektowana w stylu XIX wieku z domkami dozorcy, drewnianymi ławkami i małymi wagonami, przyciąga turystów z całego świata. Może was zaskoczyć, że odległości między stacjami wynoszą zaledwie kilkaset metrów, a schodów na stację praktycznie nie ma, ponieważ historyczna linia biegnie tuż pod asfaltem.

Zrób zakupy na kultowym rynku

Rynek Centralny jest głównym i największym targiem w Budapeszcie. Autorem pomysłu jego budowy był pierwszy burmistrz miasta. Można tu znaleźć oryginalne pamiątki i typowe węgierskie produkty: świeże lub suszone warzywa i owoce, mięso gotowane zgodnie z tradycyjnymi przepisami, sery, salami, przyprawy. Budynek znajduje się na Placu Fovam i wyróżnia się kolorowym ceramicznym dachem.

Napij się kawy w najpiękniejszej kawiarni na świecie

Kawiarnia „New York Cafe” została zbudowana pod koniec XIX wieku jako część nowojorskiego pałacu wzniesionego na zlecenie nowojorskich firm ubezpieczeniowych. Była miejscem spotkań artystów i inteligencji miasta. Dziś znajduje się na rogu hotelu Boscolo w Peszcie. Skręcone kolumny, złote sztukaterie, weneckie żyrandole tworzą jej luksusowe wnętrze.

Odwiedź jeden z ruinowych pubów

Na początku nowego tysiąclecia w Budapeszcie, podobnie jak w innych dużych miastach, wiele budynków popadło w ruinę. Właściciele jednego z nich wpadli na wspaniały pomysł, by ruiny przekształcić w bar. Wtedy powstał pierwszy ruinowy pub, który później stał się znany jako „Szimpla Kert”. Dzięki jego sukcesowi inne budynki planowane do rozbiórki przekształciły się w puby o dekadenckiej atmosferze i surrealistycznym designie. Jeśli chcesz odwiedzić jeden z nich, najlepiej udaj się na ulicę Kazinczy, która nazywana jest ulicą ruinowych pubów.

Zdjęcie główne: Bayo Adegunloye/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*