Tatuaż to decyzja na całe życie. Warto, aby była przemyślana. Tatuaż ma w końcu zdobić, a nie szpecić i przywoływać pozytywne wspomnienia.
Zacznijmy od końca. Usuwanie tatuażu to zabieg bardzo kosztowny, niezwykle bolesny i często skazany na niepowodzenie. Do najczęstszych metod zalicza się: usuwanie laserowe, chirurgiczne oraz dermabrazję. Niestety żadna ze współczesnych technologii nie daje 100% pewności usunięcia tatuażu. Bardzo często uzyskuje się jedynie efekt wyblaknięcia. W konsekwencji miejsce po tatuażu trzeba pokryć innym wzorem.
Wiadomości te są o tyle istotne, że uświadamiają powagę decyzji. Tatuaż powinien być efektem poważnych rozważań. Powinniśmy dobrze przemyśleć nie tylko sam wzór i miejsce, w którym będzie się znajdował. Odpowiedzialnie wybierajmy salony tatuażu. Po pierwsze minimalizujemy ryzyko zarażenia groźnymi chorobami. Po drugie profesjonalny tatuażysta będzie wiedział, co robi. Minimalizujemy w ten sposób ryzyko okaleczenia się na całe życie.
Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wybór wzoru zależy od naszego gustu i personalnych preferencji. Unikajmy jednak spontanicznych wizyt w nadmorskich lokalach i wyboru wzoru z katalogu. Te czasy, na szczęście, bezpowrotnie przeminęły. Współcześnie tatuaże to forma sztuki, mniejsze i większe dzieła, za którymi stoją profesjonalni artyści.
W mediach społecznościowych i na stronach internetowych znajdziemy wiele pracowni tatuażu. Przeglądając portfolio tatuażysty, dowiemy się, czy styl, w jakim wykonuje tatuaże, nam odpowiada. Pamiętajmy, że istnieje wiele rodzajów tatuaży. Artyści preferują różne style, kreski, kolory. To wszystko powinno wpłynąć na nasz świadomy wybór.
Wybór odpowiedniego miejsca na ciele to wieloaspektowe zagadnienie. Po pierwsze należy się zastanowić, jak skóra w tym miejscu będzie się zachowywać z upływem lat i w różnych sytuacjach. Inaczej sprawa ma się na udach i brzuchu u kobiet, a inaczej u mężczyzn. Kolejnym tematem jest widoczność tatuażu. Łatwiej go ukryć jeżeli jest wykonany na plecach i nogach niż tatuaż na przedramieniu lub szyi.
Każde miejsce na ciele jest inaczej wrażliwe. Przekłada się to na odczuwanie bólu. Powszechnie mówi się, że tatuaże wykonywane na cienkiej skórze, blisko żył i na kościach są bardziej bolesne. Wiele zależy jednak od naszych predyspozycji i odporności na ból.
Wiele wzorów i motywów tatuaży jest uniwersalnych. Zresztą w dzisiejszym świecie klarowny podział na płcie bardzo się zaciera, chociaż można zauważyć, że tatuaże damskie są zazwyczaj delikatne, o cienkiej kresce i subtelne. Tatuaż męski jest bardziej realistyczny i odważny.
Tatuaże mogą być zrobione w jednym kolorze lub występować w wielokolorowej wersji. Dawniej robiono je głównie czarnym tuszem. Dostęp do kolorów był bardziej ograniczony; tak jak sam ich wybór. Dzisiejsze rozwiązania technologiczne sprawiły, że dostępna jest cała paleta barw. Monochromatyczne tatuaże nie występują już tylko w czerni. Coraz bardziej popularna jest forma sepii.
W ostatnich latach bardzo mocno rozwinęła się także technika cieniowania. Dzięki temu tatuaże otrzymują wielowymiarowy efekt. Popularne, szczególnie wśród kobiet, jest wykonywanie tatuaży metodą watercolor oraz bez konturów. Tak wykonane tatuaże są bardziej subtelne.
Tatuaże dla par to rozwiązanie, które zyskuje na popularności. Z jednej strony może to być tatuaż, który połączy małżonków, z drugiej to także rozwiązanie dla przyjaciół. Zakochani tatuują sobie znak nieskończoności z wpisaną w środek datą ślubu. Rozwiązaniem jest także wytatuowanie obrączek na serdecznych palcach. Popularna w mediach społecznościowych Ula Pedantula ma wytatuowanego rysia na przedramieniu. Jej mąż ma ten sam symbol w tym samym miejscu. Tatuaż dodatkowo spaja fakt, że ich pierworodny syn nosi imię Ryszard.
Bezpośrednio po tatuowaniu otrzymamy od wykonawcy informację, jak dbać o tatuaż. Jeszcze niewygojony należy chronić od wody, słońca i smarować Bepantenem. Na co dzień o tatuaż nie trzeba specjalnie dbać. Najważniejsze, aby chronić go od słońca – koniecznie stosować kremy z filtrem. Skórę z tatuażem myjemy i nawilżamy tak jak całe ciało.
Zdjęcie główne: Spencer Selover/Pexels