Na czym polega przeszczep włosów?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Nadmierne wypadanie włosów to przypadłość, która wbrew pozorom jest dość powszechna. Szacuje się, że w skali ludzkości co trzecia osoba doświadcza bądź doświadczy jakiejś formy przedwczesnego łysienia, niezwiązanego z naturalnym cyklem starzenia się. Ryzyko to wzrasta u panów – łysienie np. androgenowe może dotykać nawet połowy mężczyzn przed pięćdziesiątką!

Zazwyczaj odzyskiwanie włosów przeprowadza się za pomocą odpowiedniej kuracji kosmetologicznej czy diety, jednak w skrajnych wypadkach, gdy leczenie jest nieefektywne, może być niezbędny przeszczep włosów.

Przeszczep włosów – co to takiego?

Określenie „przeszczep” bardzo jednoznacznie sugeruje związek z medycyną i jest to skojarzenie poprawne. Celem przeszczepu włosów jest likwidacja łysiny i zagęszczenie włosów. Musi zostać przeprowadzony przez lekarza-specjalistę, przed jego wykonaniem pacjent zostaje również poddany kwalifikacji, która potwierdza możliwość wykonania przeszczepu i minimalizuje ryzyko powikłań.

Jak przebiega?

Przed przystąpieniem do przeszczepu pacjent musi przejść konsultację, która potwierdzi, że przeszczep ma szansę rozwiązać jego problem, a także wykluczy ryzyko powikłań, np. reakcji alergicznej na środki używane podczas zabiegu czy nadwrażliwość.

Następnie umawiana jest data właściwego przeszczepu. Zabieg polega na przeskanowaniu gęstości włosów na powierzchni całej głowy, a następnie wytypowaniu obszaru dawczego – to miejsce, w którym znajduje się wystarczające zagęszczenie mieszków włosowych, aby pobranie niewielkiej ich ilości nie wpłynęło na ogólny wygląd fryzury. Właśnie mieszki włosowe są pobierane, a następnie wszczepiane ponownie, tym razem w łysiejącą powierzchnię skóry (obszar biorczy). 

Po przyjęciu się, mieszki zostaną odżywione przez układ krwionośny pacjenta, co sprowokuje je do rozwoju i stopniowego wzrostu nowych włosów. Do przeszczepu pobierane są tylko najsilniejsze mieszki, które mają wysoką szansę na przyjęcie się i aktywację w nowym miejscu. Dzięki temu łysiejące miejsca powinny w ciągu kilku tygodni od zabiegu pokryć się nowymi, zdrowymi włosami. Przeszczep włosów odbywa się pod kontrolą specjalisty, a pacjent po zabiegu otrzymuje instrukcje dotyczące pielęgnacji skóry głowy.

Czy to bezpieczne?

Zabieg, jak każda ingerencja w ciało ludzkie, niesie ze sobą pewne ryzyko. Ze względu na zastosowane środki bezpieczeństwa jest ono ograniczone do minimum. Najnowsze technologie stosowane w klinikach przeszczepu zlikwidowały takie skutki uboczne, jak długi czas zabiegu i rekonwalescencji, pojawienie się blizn liniowych czy ryzyko uszkodzenia mieszków włosowych w trakcie zabiegu, co skutkowałoby koniecznością powtórzenia całej procedury. Dodatkowo pobór mieszków włosowych od samego pacjenta oraz ich natychmiastowe wszczepienie minimalizują ryzyko nieprzyjęcia się nowych włosów i obumieranie mieszków włosowych.

Obraz autorstwa Freepik.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*